Bu başlangıç, gerçekçi insan embriyoları yaratmayı planlıyor


şimdi insanlar

Renewal Bio’nun kesin teknik planı gizli kalır ve şirketin web sitesi sadece bir arama kartıdır. “Bir nedenden dolayı ayrıntılarda çok düşük. Yeni şirketin CEO’su olarak görev yapan NFX’in ortağı Omri Amirav-Drory, gereğinden fazla söz vermek ve insanları korkutmak istemiyoruz” diyor. “Görüntüler burada hassas.”

Bazı bilim adamları, insan embriyo modellerini ileri bir aşamaya getirmenin zor olacağını ve gerçek embriyoları çok yakından taklit ederek ortaya çıkan tartışmalardan kaçınmanın daha iyi olacağını söylüyorlar.

“Kesinlikle gerekli değil, öyleyse neden yapasın?” Viyana’daki Moleküler Biyoteknoloji Enstitüsü’nde kök hücre bilimcisi olan Nicolas Rivron, diyor. Bilim adamlarının yalnızca ilgilenilen hücreleri elde etmek için “gerekli olan minimal embriyonik yapıyı” yaratmaları gerektiğini savunuyor.

Amirav-Drory, CRISPR gen düzenleme teknolojisi ilk ortaya çıktığından beri bu kadar potansiyele sahip bir teknoloji görmediğini söylüyor. “Hücrelerden -yumurta yok, sperm yok, rahim yok- sentetik bir embriyo yaratma yeteneği gerçekten harika” diyor. “Hem doğurganlık hem de uzun ömür için uygulanabilecek devasa, dönüştürücü bir platform teknolojisi olabileceğini düşünüyoruz.”

mekanik rahim

Hanna’nın laboratuvarı, çığır açan buluşları yaratmak için gelişmiş kök hücre bilimini yeni biyoreaktör türleri ile birleştiriyor.

Bir yıl önce kök hücre uzmanı, birkaç gün boyunca dişi bir farenin dışında doğal fare embriyoları yetiştirmeyi başardığı “mekanik bir rahim” gösterdi. Sistem, embriyoları besleyici kan serumu ve oksijen içinde tutan dönen kavanozları içerir.

mekanik rahim cihazı
2021 çalışmasından mekanik rahimdeki fare embriyoları

A. AGUILERA-CASTREJON ET AL., DOĞA 2021

Bu hafta yayınlanan yeni araştırmada, Hanna aynı mekanik rahmi kullandı, ancak bu sefer kök hücrelerden oluşturulan benzer embriyoları büyütmek için.

Dikkat çekici bir şekilde, kök hücreler özel olarak şekillendirilmiş kaplarda birlikte büyütüldüklerinde, kendiliğinden birleşecek ve bir embriyo oluşturmaya çalışacaklar, embriyoidler, blastoidler veya sentetik embriyo modelleri olarak adlandırılan yapılar üreteceklerdir. Birçok araştırmacı, görünüşe rağmen, bu yapıların gerçek embriyolarla sınırlı bir ilişkisi olduğu ve tamamen gelişme potansiyelinin sıfır olduğu konusunda ısrar ediyor.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/08/04/1056633/startup-wants-copy-you-embryo-organ-harvesting/

Yorum yapın