BT, enflasyonu vuran personel için mali destek hazırlıyor • The Register


BT, Birleşik Krallık hükümetinin enerji faturaları üzerindeki tavan fiyatının, enflasyondaki amansız artışlarla mücadele eden çalışanlara mali yardım sağlamasına izin vereceğini söyledi – bu, CEO’nun önceki duruşunda belirgin bir değişiklik.

daki bir rapora göre Bloomberg, Devlete ait eski tekelin patronu Philip Jansen, bu hafta tüm personele Eylül ayında uygulamaya konulan Enerji Faturası Yardım Planının ona daha fazla hareket alanı sağladığını bildirmek için bir video görüşmesi düzenledi. BT’nin İngiltere’nin elektrik tüketiminin yüzde 1’ini oluşturduğu söyleniyor.

“Artık enerji maliyetlerinin Mart ayı sonuna kadar 200 milyon £ (235 milyon $) ile sınırlandırıldığını bildiğimize göre – bunu Nisan ayında bilmiyordum – bir şeyler yapacağımızı biliyorum.”

“En çok ihtiyacı olanları hedef alacak” diye ekledi.

BT’deki bir sözcü, dahili görüşmeden alıntıların “doğru” olduğunu söyledi, ancak parasal desteğe daha fazla ayrıntı eklemediler.

BT, 58.000 cephe personeli için bir kereye mahsus 1.200 sterlinlik maaş ödülünün reddedildiği Mart ayından bu yana İletişim ve İşçi Sendikası ile sert müzakerelere kilitlendi. BT daha sonra Nisan ayında sendikaya danışmadan çalışanlara 1.500 £ ödedi.

BT’nin o zamanlar söylediğine göre bu, personele son yıllarda verilen en yüksek ödüldü ve en çok kazananlar için yüzde 3 ve en düşük olanlar için yüzde 8’e eşitti. BT, FTTP’yi kullanıma sunmanın maliyetine işaret etti ve daha fazlasını karşılayamayacağını söyledi.

CWU yüzde onluk bir artış istedi, BT’nin ’22 mali kârının 1,3 milyar sterlin olduğunu ve yüzde 30 artı artışın Jansen’in mali paketini 3,5 milyon sterline çıkarması gerektiğini vurguladı.

Sendikalı BT personeli, 29 Temmuz ile 24 Ekim arasında toplam sekiz gün boyunca grev ve araçları düşürme yönünde oy kullandı. Sendika, kurumsal hissedarlarla görüşmekle tehdit etmek de dahil olmak üzere BT’yi maaş tartışmalarına yeniden girmesi için baskı yapmak için mümkün olduğunca çok kaldıraç kullanmaya çalıştı, ancak şirket şimdiye kadar kımıldamayacağını söyledi.

26.000 BT Group mühendisini ve çağrı merkezi çalışanlarını kapsayan grevler, BT’yi olumsuz etkiliyor. 40.000 geniş bant bağlantısı BT’nin üçüncü çeyreğindeki endüstriyel eylemden etkilendi.

CWU, geçen hafta BT üyelerine şunu söylemek için yazdı: maaş görüşmeleri yeniden başladıve 9 Kasım’da bu tartışmaların devam ettiğini söyledi. Şu anda BT’den resmi bir teklif yok ancak yarın bir teklif sunmalarını bekliyoruz.”

CWU’dan yorum yapmasını istedik.

Personelle yaptığı görüşmede Jansen, sendikanın bu teklifle “kabul edeceğini” “makul derecede iyimser” olduğunu söyledi.

Dolayısıyla bu, BT’de 1987’den beri ülke çapındaki ilk endüstriyel eyleme bir son verebilir. Ve hükümetin enerji fiyat tavanını görünürde geçerli bir bahane olarak kullanan Jansen, belki de kurulun önünde biraz itibar kazanmayı başarır. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/11/11/bt_inflation_pay_award_strikes/

Yorum yapın