Brave’in arama motoru, sonuçlarınızı özelleştirmenize olanak tanır


Cesur Arama başlatıldı sonuçların sıralanma şeklini değiştiren özel filtreler oluşturmanız veya uygulamanız için size bir yol sağlayan yeni bir özellik. Adı “Gözlükler” ve potansiyel olarak Google gibi geleneksel arama motorlarında hemen bulamayabileceğiniz kaynakları ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Brave, kullanıcıların bugün denemesi için hazır bazı demolara sahip, daha küçük teknoloji bloglarından gelen gönderilere öncelik veren ve web’de en çok görüntülenen 1.000 siteden gelen gönderileri filtreleyenler dahil. Pinterest’ten gönderileri hariç tutmak için bir Goggle bile var – çünkü Brave, bir görsel bulmaya çalışmanın ve kaynağı olmayan bir Pinterest gönderisi almanın hayal kırıklığını açıkça biliyor. Brave, bu Gözlüklerin yalnızca tanıtım amaçlı olduğunu ve geliştiricilerin bunları genişletebileceğini veya çatallayabileceğini söylüyor. Kullanıcılar kendi gözlüklerini bulmaya başladığında bu Gözlükleri silmeye başlayacak, ancak Pinterest’in etrafta dolaşmasını umuyorum.

Brave, Google ve Bing gibi varlıklardan bağımsız olan motorunun “editör önyargıları olmadığını” söylese de, bu, tüm algoritmalarda doğal olarak mevcut olan önyargılar olduğu gerçeğini değiştirmez. Gözlükler bunu hafifletmek içindir, esasen bu önyargıların ne olduğunu şekillendirmede bir elinizin olmasına izin verir.

Brave’in “teknoloji blogu” Gözlükleri şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor.

Özelliği kendim denedikten sonra, gerçekten ne kadar iyi çalıştığından etkilendim. “Teknik bloglar” filtresi açıkken “AirPods Pro incelemesi” aradım ve bir sürü bağımsız blog çıktı — Sınır hiçbir yerde bulunamadı. Karşılaştırmak için aynı şeyi Google’da arattım ve şunu gördüm Sınır sonuçların ilk sayfasında çıktı.

Ancak kendi Goggles’ınızı yaratmanın düşündüğüm kadar kolay olmadığını öğrenince biraz hayal kırıklığına uğradım – burada bir sürü filtre arasında geçiş yapabileceğinizi veya sadece kendi anahtar kelimelerinizi girebileceğinizi düşünüyordum. Görünüşe göre bazı kodlamalar söz konusu; geliştiriciler aracı okuyabilir GitHub’da. Şimdilik, sadece hiciv kaynaklarındaki makaleleri görmeme izin veren bir Goggle ile gelene kadar bekleyeceğim.

Brave, Goggles’ı piyasaya sürmenin yanı sıra, arama motorunun beta sürümünün çıktığını ve geçtiğimiz yıl içinde şimdiden 2,5 milyar arama gördüğünü duyurdu. Brave hızla arama motorlarının İsviçre çakısı haline geliyor (en azından benim görüşüme göre). Nisan ayında, kullanıcıların aramalarının sonuna “Reddit” ekleme ihtiyacını ortadan kaldırmaya başlayan yeni bir Tartışma özelliği sundu – artık ilgili sorgular için Reddit’ten gelen sonuçları gösteriyor.Kaynak : https://www.theverge.com/2022/6/22/23179067/brave-search-engine-apply-custom-rankings-filters-goggles

Yorum yapın