Brave Search betadan çıkıyor ve Goggles’ı filtrelemeye alıyor • The Register


Gizlilik odaklı bir tarayıcının üreticisi olan Brave Software, Çarşamba günü, artan arama hizmetinin beta testinden çıktığını ve Goggles arama kişiselleştirme sisteminin beta testine girdiğini söyledi.

Bir yıl önce piyasaya sürülen Brave Search, o zamandan bu yana 2,5 milyar arama sorgusu aldı ve görünüşe göre mevcut aylık toplamlara göre, gelecek yıl iki kat daha fazla arama yapması bekleniyor. Arama hizmeti Brave tarayıcısında ve diğer tarayıcılarda şu adresi ziyaret ederek kullanılabilir: search.brave.com.

“Bir yıl önce lansmanından bu yana Brave Search, kullanıcılara hak ettikleri gizliliği sağlamak için bağımsızlığa ve yeniliğe öncelik verdi.” yazdı Josep Pujol, Brave’deki arama şefi. “Web değişiyor ve inanılmaz büyümemiz, kullanıcıları ilk sıraya koyan yeni bir oyuncuya talep olduğunu gösteriyor.”

Brave’e göre, Google’ın 2,5 milyar sorguya ulaşması bir yıldan fazla sürdü ve Microsoft’un Bing arama motoruna dayanan DuckDuckGo’nun benzer arama hacmine ulaşması dört yıldan fazla sürdü.

Cesur, şimdi iddia ediyor bundan fazla Aylık 59 milyon aktif kullanıcı, kafa karıştıracak kadar benzer bir ada sahip bir hizmet aracılığıyla Google ile rekabet etmeyi seçti: Goggles. İçinde görüşme ile birlikte Kayıt Geçen yıl, kurucu ortak ve CEO Brendan Eich, Goggles’ın Google’ın geniş arama indeksine uyma girişimi olmadığını açıkladı. Daha ziyade, Google’ın iddia ettiği bir ortamda yenilik yapma çabasıdır. tekelleşmiş.

Gizliliğe derin dalış

Sonuçlar sayfasında search.brave.com giriş kutusunun altındaki bir sekmeden erişilebilen Goggles, tarayıcı kullanıcılarına arama sonuçlarının alaka düzeyini yeniden tanımlama fırsatı sunar. Ya da daha basit bir ifadeyle, kullanıcıların arama sonuçlarında tek tek sitelerin nasıl yükseltileceğini veya düşürüleceğini seçmesine olanak tanır. Tercih ediyorsun Kayıt arama sonuçlarınızda daha üst sıralarda görünmek için? Bunu yapmak için bir Goggle oluşturabilirsiniz.

Brave, belirli bir sorgu için arama sonuçlarına kendi sıralamasını uygular. Ve Goggles ile Brave kullanıcıları – bireysel veya grup olarak – varsayılan sıraya göre kendi özel veya genel ayarlarını oluşturabilir.

Brave, bunun, kullanıcıların arama sonuçlarında yerleşik herhangi bir önyargıya karşı koymasına izin vereceğini söylüyor, ancak olası bir sonuç, kullanıcıların veya kullanıcı gruplarının farklı bir önyargı uygulayan kurallar oluşturabilmesidir. Örneğin, şu anda Brave’de ortaya çıkan sekiz “Popüler Gözlükten” ikisi şunları içeriyor:sol kaynaklarsol eğilimli siyasetle ilişkili haber kaynaklarını tercih eden ve “Doğru kaynaklar,” sağ eğilimli siyasetle ilişkili haber kaynaklarını tercih ediyor.

Goggles’ın bir başka potansiyel kullanımı, tıklama tuzağı veya önemsiz içerik yayınlayan web sitelerinin sıralamasının düşürülmesi veya hariç tutulmasıdır. Örneğin, mevcut “Popüler Gözlükler”den biri “taklitçilerin kaldırılması,” Stack Overflow gibi daha popüler kaynaklardan içerik kopyalayan çok sayıda etki alanını ortadan kaldırır. Son zamanlarda programlama odaklı sorgulara giren herkes, yanıt spam siteleriyle başa çıkmanın bir yolunu memnuniyetle karşılayacaktır.

Bir Goggles dosyasını (Etki Alanına Özgü Dil) tanımlamanın sözdizimi basittir. .goggle dosya türü tanımlayıcısına sahip bir metin dosyasındaki gerekli dört meta veri satırından oluşur:

! name: The Goggle's name 
! description: What the Goggle does 
! public: true or false 
! author: Your name

Ve aşağıdakiler gibi ek alanlara izin verir:

! homepage: the URL displayed on your Goggle's profile. 
! issues: the URL where users can report issues for your Goggle. 
! transferred_to: so ownership of a Goggle can be transferred. 
! avatar: a valid HEX color code for your Goggle. 
! license: the license governing a given Goggle.

Bir Goggles dosyasının işlevsel kısmı, aşağıdaki bölümde ayrıntılı olarak açıklandığı gibi web sitelerinin sıralamalarını artırabileceği, sıralamasını düşürebileceği veya atabileceği eylem tanımlarından oluşur. belgeler:

Örneğin:

$boost=4,site=theregister.com

Ayrıca joker karakterler ve temel desen eşleştirme desteği de vardır. Yapmak .google Brave tarafından görülebilen dosyalar, kullanıcıların bunları desteklenen bir barındırma sitesinde saklaması yeterlidir: gist.github.com, github.comveya gitlab.com. Ve sonra yapabilirler onları Cesur’a gönder. Goggles dosyaları 2 MB ile sınırlıdır, 10.000’den fazla talimat içeremez ve bireysel talimatlar 500’den fazla karakter içeremez, iki joker karakter

karakter veya iki şapka (^) karakteri. Eich, “Bir Goggle, dizini sizin veya topluluğunuzun ihtiyaçlarına göre yeniden sıralamak için URL adresli bir Adblock filtre sözdizimi dosyasıdır” dedi.Twitter aracılığıyla

. İçerik engelleyen tarayıcı uzantıları, çeşitli özelliklere dayanarak Goggles’a benzer şekilde çalışır.filtre listeleri

, bireylerin ve grupların rahatsız edici reklamları, izleyicileri ve benzerlerini engellemeyi sürdürdüğü EasyList gibi. Bu uzantılar hem istenmeyen içeriği hem de düşmanca komut dosyalarını kaldırmaya odaklanırken – ve belki de daha karmaşık kalıp eşleştirme sayesinde daha iyi bir iş çıkarır – Goggles, gereksiz web sitelerini gizlemenin yanı sıra arama sonuçlarını yeniden sıralamak için optimize edilmiştir.

Brave, “Big Tech’e çok fazla veya yalnızca bağımlı olan arama motorları, sansürlerine, önyargılarına ve editoryal kararlarına tabidir” diyor. “Web’in birden fazla arama sağlayıcısına ihtiyacı var – seçim olmadan özgürlük yok.”

Ne kadar kişisel, ne kadar kişisel?

Google, kullanıcılar hakkında bilgi toplayarak ve sitelerin arama sonuçlarında nasıl sıralanması gerektiğini belirlemek için bildiklerini kullanarak çıkarsanan arama kişiselleştirmesi sunar.

Goggles, bildirime dayalı arama kişiselleştirmesi için uygundur; insanların web’i kendi önyargılarına göre daha iyi veya daha kötü şekilde yeniden sıralamalarına olanak tanır. Kaç kişinin bunu yapmaya zahmet edeceği görülecektir – yeniden sıralama eylemlerinin uzun bir listesini tutmak, çoğu kişinin isteyeceği daha fazla yönetim yükü gerektirebilir. Herhangi bir kamuya açık Goggle yaygın olarak benimsenirse, bu teoride belirli konular için bilgi ortamını değiştirebilir. En az bir düzine eyalet tarafından yapılan son çabalar göz önüne alındığında okulları yasaklamak

toplumsal cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimi tartışmaktan, teknik müdahaleler yoluyla uyumu teşvik etme çabaları, yasal kısıtlamaların mahkeme sorunlarına düştüğü durumlarda sansürcü gruplara hitap edebilir.

Ancak bunun gerçekçi bir endişe haline gelmesi için Brave’in Google, Meta’nın Facebook, Microsoft ve Twitter gibi şu anda arama ve sosyal medya aracılığıyla kamuoyu algısını şekillendiren firmaların pazar hakimiyetine uyması gerekecek.

O zamana kadar Goggles, web’i başka birinin koşulları yerine kendi koşullarınıza göre görmenin bir yolunu sunar. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/23/brave_search_googles_google/

Yorum yapın