Boeing’in Starliner’ı sonunda ISS’ye kadar ulaştı – Teknolojik Haberler


Boeing’in CST-100 Starliner uzay aracı zorlu birkaç yıl geçirdi, ancak bu öğleden sonra yörüngeye ilk başarılı görevi olan Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarıyla kenetlendi. Birkaç aksaklığa rağmen, bu fırlatma aşağı yukarı planlandığı gibi gitti ve gemi güvenli bir şekilde Dünya’ya dönebilirse, bu, kuşatılmış havacılık şirketi için büyük bir başarı sağlayacaktır.

Starliner’ın yaşadığı tüm sıkıntıları özetlemeden, gecikmeler üzerine gecikmelerin bazılarının bu kapsülün yörüngeye çıkıp çıkmayacağını sorgulamasına yol açtığını, mürettebatla düzenli yolculuklar yapmaktan hiçbir şey söylemediğini söylemekle yetinelim.

Ancak, Starliner’ın dün başarılı bir şekilde fırlatılması ve yörüngeye yerleştirilmesinden ve bu öğleden sonra ders kitabı gibi görünen yerleştirme prosedüründen sonra, karşı çıkanlar en az bir veya iki hafta dillerini tutmak zorunda kalabilirler. Kapsülün “gelen uçuş” sırasındaki bu harika görüntüsüne bir göz atın:

Bu, herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelmez. Tam olarak göründükleri kadar önemli olan iki yörüngesel manevra ve tutum kontrolü (OMAC) iticisi, ekleme yanığı sırasında kapatılması gerekiyordu “basınçta bir oda düşüşü” nedeniyle. Ayrıca “termal soğutma döngüsünün nominal dışı davranışı” da vardır.

Doğal olarak bu tür şeyler için fazlalıklar ve toleranslar var ve Starliner neşeli yoluna devam etti. Ancak çoklu itici arızası, “uzay zor” olduğu için görmezden gelebileceğiniz bir şey değildir. Bu, ne geminin uzaya ilk çıkışıydı, ne de ilk kez itme sorunları yaşıyordu.

Boeing’e bu ekipmanı geliştirmesi için cömert bir ödeme yapan NASA’nın, programa bir kuruş daha eklemeden önce bu olaya bir elektron mikroskobu aracılığıyla bakacağına inansanız iyi olur.

Yine de uzay aracı, Starliner için bir ilk olan resmi yörünge görevini tamamladı ve bunun gerçekleşmesi için çok sayıda şeyin doğru gitmesi gerekiyor. Bu kesinlikle Boeing için bir kazanç ve onlardan birine gerçekten ihtiyaçları vardı.

Ayrıca, sahte görünen ama kesinlikle gerçek olan bu harika manzaraya sahipler:

Resim Kredisi: NASAKaynak : https://techcrunch.com/2022/05/21/boeings-starliner-finally-makes-it-all-the-way-to-the-iss/

Yorum yapın