Boeing’in başarmasını veya kırılmasını izleyin Starliner bugün lansmanı – Teknolojik Haberler


Yıllarca süren aksilikler ve teknik aksaklıklardan sonra, Boeing’in Starliner yörünge uzay aracı fırlatma rampasına geri dönüyor. Havacılık devi, şirketin büyüyen uzay endüstrisinde rekabet gücünü korumak ve SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na yönelik mürettebatlı görevlerde ortaya çıkan tekelini gevşetmek istediği için Perşembe günü uzay aracının ikinci bir test uçuşunu gerçekleştirecek.

CST-100 Starliner, bugün daha sonra 18:54 EST’de NASA’nın Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan kalkan United Launch Alliance’ın Atlas V roketiyle fırlatılacak. Starliner, fırlatıldıktan 31 dakika sonra ilk yörüngesine ulaşmalıdır; Her şey plana uygun giderse, Cuma günü saat 19:10 EST civarında ISS’ye yanaşacak. Gemi, istasyondaki astronotlar için 500 pounddan fazla malzeme taşıyacak ve yaklaşık 5-8 gün sonra 600 pounddan fazla iade kargo ile Dünya’ya geri dönecek.

ULA’nın 92 başarılı fırlatma gerçekleştiren beygir roketi Atlas V, bu görev için özel olarak yapılandırıldı. Starliner, faydalı yük kaplaması veya faydalı yükü Dünya atmosferine giriş ve çıkışların sert etkilerinden korumak için kullanılan burun konisi yerine, aynı işlevi görecek koruyucu yüzeylerle donatılmıştır.

Starliner’ın ikinci Yörünge Uçuş Testi (OFT-2), Aralık 2019’daki ilk başarısız denemeden neredeyse iki buçuk yıl sonra gerçekleşti. Bu test uçuşu sırasında bir yazılım sorunu, kapsülün hedef yörüngesini kaçırmasına ve çok fazla yakıt yakmasına neden oldu; Starliner, planlandığı gibi ISS ile buluşmak yerine, NASA ve Boeing yetkililerinin Dünya’ya dönüşüne yeşil ışık yakmadan önce birkaç gün alternatif bir yörüngede takıldı.

Boeing başlangıçta bu ikinci test uçuşunu geçen Ağustos için planlamıştı, ancak uzay aracının oksitleyici valflerinin yarısından fazlasında bir sorun keşfedildikten sonra bu, fırlatmadan sadece dört buçuk saat önce temizlenmesi gerekiyordu.

Bu lansmanı gerçekleştirmek, Boeing’in ajansın Ticari Mürettebat Taşımacılığı Yeteneği (CCtCap) programı kapsamında NASA için rekabetçi bir mürettebat taşımacılığı sağlayıcısı haline gelmesinin anahtarıdır. NASA (okuma: vergi mükellefi), ticari bir ekip taşıma sistemi geliştirmek için Boeing’e toplam 4.82 milyar dolar verdi ve şimdiye kadar bu para tek bir başarılı görev vermedi. Diğer CCtCap ödülü sahibi, Elon Musk’ın SpaceX’i, Crew Dragon kapsülü ile ISS’ye ve ISS’den astronot taşımaya başladı bile. SpaceX ile yapılan program o kadar başarılı oldu ki NASA, SpaceX’in sözleşmesini 900 milyon dolarlık bir maliyetle üç mürettebatlı görev daha içerecek şekilde genişletti.

Boeing’in bugünkü lansmanı gerçekleştirememesi durumunda ne olacağı belli değil, ancak şüphesiz çizim tahtasına geri dönüşü ve tam zaman çizelgesi revizyonunu içerecek. Şunu söylemek yeterli: Bugün tüm gözler Starliner’da.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/watch-boeings-make-it-or-break-it-starliner-launch-today/

Yorum yapın