Blok rakibi SpotOn, geçen yıl ARR’yi ikiye katladıktan sonra 3,6 milyar dolarlık değerlemeyle 300 milyon dolar kazandı – Teknolojik Haberler


Ödemeler ve yazılım başlatma SpotOn şirkete 3,6 milyar dolar değerinde bir F Serisi finansmanda 300 milyon doları kapattı.

Dragoneer Investment Group, mevcut destekçilerin katılımını içeren son turu yönetti Andreessen Horowitz (a16z), DST Global, Franklin Templeton ve Mubadala Investment Company’nin yanı sıra yeni yatırımcı G Squared.

Bu yatırım, SpotOn’un yalnızca geçen yılki üçüncü artışı ve Dragoneer’in üç yıllık bir süre içinde şirkete altıncı kez yaptığı yatırımı işaret ediyor. Bununla birlikte, firma ilk kez bir tura öncülük etti. Şirketin yıldan yıla %100 ARR (yıllık yinelenen gelir) büyümesi gördüğünü söylediği bir yılın hemen ardından geldi.

Geçen Eylül ayında SpotOn, kapalı olduğunu duyurdu. 300 milyon dolarlık E Serisi turu 3,15 milyar dolar değerleme ile. Bu finansman olayı, başlangıçtan sadece üç buçuk ay sonra geldi 125 milyon dolar topladı 1.875 milyar dolarlık bir değerlemeyle (bir A16z bu iki turu da yönetti).

SpotOn, 2017’deki başlangıcından bu yana, restoranlar ve perakende işletmelerine ağırlık vererek KOBİ’lere yazılım ve ödeme teknolojisi sağlamaya odaklanmıştır. Geçen yıl, erişimini kurumsal alana genişletmek amacıyla Appetize’i satın aldı.

Bugün, SaaS iş modelini işleten SpotOn bunu söylüyor yerel aile restoranlarından Major League Baseball stadyumlarına kadar “her tür ve büyüklükteki” işletmeye hizmet vermektedir. Ancak öncelikle perakende, gıda ve konaklama sektörlerindeki işletmelere odaklanmıştır.

Son zamından bu yana geçen sekiz ay içinde SpotOn başka bir şirket satın aldı, yeni bir ürün çıkardı ve yeni yöneticiler tuttu. Geçen yılın sonlarında, amiral gemisi restoran ürününü güçlendirmek amacıyla bordro, çizelgeleme, ipucu havuzu ve uyumluluğu kolaylaştıran bir işgücü yönetimi girişimi olan Dolce’yi satın aldı.

Şirket ayrıca, “bağımsız perakendecilerin mağazada, çevrimiçi veya hareket halindeyken sorunsuz, sezgisel bir gösterge panosu üzerinden satış yaparak büyük mağazalar ve e-ticaret devleriyle rekabet etmelerini sağlayan çok kanallı bir perakende platformu” olarak tanımladığı SpotOn Retail’i de piyasaya sürdü.

Ayrıca isimlendirme de dahil olmak üzere bir dizi yönetici işe aldı. lisa bankaları baş finans sorumlusu olarak. SpotOn, halka açılmaya yönelik herhangi bir potansiyel plan hakkında yorum yapmasa da, bir CFO’nun işe alınması, genellikle kamu piyasalarının bir şirketin gözünün önünde olduğunu gösterir.

“Anne-pop restoranları ve perakende işletmeleri, günümüzün teknoloji odaklı ortamında hızla değişen tüketici beklentileriyle karşı karşıya. Dragoneer’in kurucusu ve yönetici ortağı Marc Stad, yaptığı açıklamada, SpotOn, her büyüklükteki işletme geliştikçe ve büyüdükçe ihtiyaç duyulan büyüme ve adaptasyonu sağlamak için özelleştirilmiş çözümler sağlamayı misyon edinmiştir.

Daha geniş fintech manzarasında SpotOn, ödeme devi Block (eski adıyla Square) ile başa çıkıyor. BNPL oyuncusu Afterpay’i 29 milyar dolarlık şaşırtıcı bir anlaşmayla satın alan Block, bugün 48,5 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Ayrıca restoran tarafında decacorn Tost’a meydan okuyor.

İlginç bir şekilde, belki de küresel özel pazar düzeltmesinin kanıtı olarak, SpotOn’un değerleme artışı son 18 ayda olduğundan daha az dramatikti. Yani düz bir tur olmasa da, son artışına kıyasla yaklaşık 500 milyon dolar daha yüksek veya %14,3’lük bir artış oldu. Bağlam için, SpotOn’un E Serisi artışı 3,15 milyar dolarlık bir değerleme ile yaklaşık C Serisi turu sırasında 625 milyon dolarlık değerlemesinin 5 katı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/square-rival-spoton-lands-300m-at-a-3-6b-valuation-after-seeing-100-arr-growth-in-2021/

Yorum yapın