Black Gen Z VC’ler burada ve çitler için sallanıyor – Teknolojik Haberler


bir gün erken pandemide, Dazayah Yürüteç daha önce hiç duymadığı bir işle karşılaştı: risk sermayedarı yatırımcısı.

Pandemi zamanı olmasını sağladı ve mesleğe ilgi duyarak kendi kendine ticareti öğretmeye başladı. Kısa süre sonra bunun servet inşa etmenin bir yolu olduğunu fark etti ve genç bir Siyah kadın olarak, asla maruz kalmadığı uygun bir kariyer yoluydu.

Walker, Teknolojik Haberler’a “Bu, insanların yıllardır multimilyoner olduğu sessizce korunan sektörlerden biri” dedi. “Biz sadece buna dahil olmadık.”

Bu değişmeye başlıyor. Yatırımcı ortamı çoğunlukla beyaz ve erkek olarak kalsa da, gözden kaçan kurucuları finanse etmeye çalışan Siyah VC’lerde bir zamanlar onlardan gizlenen bir kariyer peşinde koşarken bir artış oldu. Bu yeni VC mahsulü her zamankinden daha genç başlıyor – ve Walker gibi, hedeflerini yüksek tuttular.

Walker, Spelman College’da ekonomi okudu ve plak şirketi Quality Control’de yönetici asistanı olarak çalıştı. Risk sermayesini keşfettikten iki ay sonra, şirketin ilk VC fonunu kurmaya karar verdi. Bugün 24 yaşında, şirketin tüm yatırım portföyünü yönetiyor.

Walker, “Taze bakış açılarına, yeni yaratıcılık ve inovasyon biçimlerine sürekli bir ihtiyaç var ve bu çeşitlilik ve katılım yoluyla yapılıyor” dedi. “Bu bir fırsat [us] etki yaratacak ve ilham verecek bir alanda olmak.”

Dünyaya bakmanın başka bir yolu

Walker başlangıçta Stanford derecesi veya Bay Area uzmanlığının olmamasının ilerlemesini engelleyeceğinden endişeliydi, ancak masaya getirdiği bakış açıları ve fikirler, kendini kurmasına yardımcı oldu.

Takım elbiseli siyah bir kadın kameraya gülümsüyor.

Kalite Kontrol VC, Dazayah Walker. Resim Kredisi: Dazayah Yürüteç

Kalite Kontrolün temel aldığı Atlanta, gelişmekte olan bir teknoloji merkezidir ve etiket ülkenin en popülerlerinden biridir. Walker, Z kuşağının harcama gücü arttıkça genç bakış açısına değer verildiğini söylüyor.

Kurucuların ve yatırımcıların kendilerini her zaman “havalı” olarak kabul edilen şeylerle ilişkilendirmeye çalıştıklarını bilerek, ağını oluşturmak için Kalite Kontrolün ve sanatçılarının kültürel alaka düzeyini kullandı.

Walker bugüne kadar, çoğu tüketici uygulamalarına ve fintech’e odaklanan sekiz anlaşmanın yürütülmesinde etikete yardımcı oldu ve en sevdiği sanatçıları yatırım konusunda eğitmek için zaman harcıyor. Bir zamanlar bir müzik yöneticisi olmak istedi, ancak kendisi gibi bu refah yolunun varlığından haberdar olmayan başkaları için ekonomik fırsatlar açmaya odaklanma konusundaki özlemlerini yitirdi.

Walker, “Müzik ve teknoloji arasındaki kesişme noktasında çok fazla örtüşme var” dedi. “Bunun öncekinden daha büyük olma fırsatını görüyorum. şimdi, ama nesiller boyu zenginlik inşa etmenin ve bir mirası tanımlamanın bir yolu olarak.”

Los Angeles’ta, Jonathan Moore22 yaşında, Wall Street kariyerinden ayrılarak TCG Capital Management’ta analist olarak çalıştı. Web3 ile yaratıcı ekonominin kesişmesinin, kullanılmayan bir yeteneğe dokunabileceğine inanarak, firmanın bir kripto fonu başlatma fikrini ortaya attı. Fonun Eylül 2021’de piyasaya sürülmesinden bu yana 20’den fazla anlaşmayı kapattı ve bu yıl için görünümün eşit derecede umut verici olduğunu söyledi.

Moore, “Aslında yenilikçi olan, tutkulu topluluklara ve insanların mevcut endişelerini ve katılma arzusunu kanıtladıkları alanlara eğilmektir” dedi. “Bireyleri güçlendirmek istiyorum… Herkese yer olduğunu kanıtlamak istiyorum.”

San Francisco’da doğan Moore, babası bir startup kurduğu için VC’nin nasıl çalıştığına dair belirsiz bir anlayışla Colorado, Littleton’da büyüdü. Yatırım kariyeri nispeten erken başladı: Emory Üniversitesi’ne devam ederken bir etki yatırım fonu grubunun ortak liderliğini yaptı ve daha sonra bir bankada çalıştı. Kısa süre sonra bir podcast’te TCG’yi duydu ve iş görüşmesi sürecini başlatmaya yardımcı olan firmadaki bir ortakla DM’ye gitti.

Gözlüklü siyah bir adam kameraya gülümsüyor

Jonathan Moore, TCG Crypto yatırımcısı. Resim Kredisi: Jonathan Moore

Siyah bir adam olarak Moore, finans geçmişinin VC’deki insanları potansiyeline ikna etmek için yeterli olmadığını hissettiği anları hatırlıyor. Ancak hedeflerine ulaşmak istiyorsa bunu reddetmenin şart olduğunu keşfetti.

“Bana belli bir yol izlemediğim için erken aşamadaki bir fonda bu koltuklardan birini alamadığım söylendi” dedi. “Kaynaklar var, ancak insanlar hedeflerinize ulaşmak için çerez kesici bir arka plana ihtiyacınız olmadığını anlamıyor. Kendi yolunu çizebilirsin.”

İzleyeceklerin yolunun döşenmesi

Bu yeni VC ürününün farkı, yatırım söz konusu olduğunda eğitimin ne kadar önemli olduğunun farkında olmalarıdır.

Walker’a çok benziyor, jadyn bryden22, ayrıca risk sermayesinin büyümesi hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Detroit yerlisi, ilk olarak Harvard’daki üçüncü yılında, öğrenci ajansı işi ona VC üzerine bir panele katılma fırsatı verdiğinde ve öğrendikleri ilgisini çektiğinde VC’yi öğrendi.

Alana olan ilgisini ifade ettikten sonra, bir meslektaşı onu Boston merkezli bir yatırımcı arayan Xfund ile tanıştırdı. İki yıl sonra, Bryden, beş yatırımı olan Xfund’da başkan yardımcısı oldu.

Bryden, işinin yanı sıra, finansal dünyaya maruz kalmayanların ilgisini çekmeyi umarak, yolculuğunda öğrendiklerini sosyal medyada paylaşmaya karar verdi. Walker’ın da VC ekosisteminde gezinme konusunda tavsiyeler içeren bir web sayfası var.

Bryden bana, erken dönemde ortaya çıkma eksikliğinin ve bir iş kurmayla ilgili finansal risklerin, Siyah insanların VC hakkında daha fazla şey öğrenmesini engellediğini ve caydırdığını söyledi. Detroit’e döndüğünde, girişimciliğin topluluğundaki birçok kişiye erişilemez olduğunu ve yeni başlayanlar ve VC’nin dünyasını anlama eksikliğinin bununla birlikte geldiğini söyledi.

“Dışarıda bir çok insan var, özellikle de bunu bir seçenek olarak görmemiş beyaz olmayan insanlar. Peki nasıl peşinden gidebilirler?” diye devam etti. “Bu açığı kapatmak istiyorum.”

Küresel bir topluluk inşa ediyorlar

Cesurca yatırım yapmaya cesaret eden Siyah Kuşak Z’lerin bu eğilimi ABD’ye özgü değil. Aslında, tüm diaspora için ekonomik ve sosyal fırsatları artırma umutlarıyla küresel bir topluluk büyüyor.

Nijerya doğumlu Ester Akpovi22 yaşında, yedi yaşındayken İngiltere’ye taşındı. Büyürken girişimci olmak istedi ve gençliğinde bir iş kurmanın yollarını araştırırken risk kapitalizmini keşfetti.

Siyah bir kadın kameraya gülümsüyor

Esther Akpovi. Resim Kredisi: Ester Akpovi

Akpovi, Teknolojik Haberler’a “15 yaşımdayken VC olmak istediğimi günlüğüme yazdığımı hatırlıyorum” dedi. “Oraya nasıl gideceğimi bilmiyordum ama heyecan verici görünüyordu.”

Bir ağdan yoksun olduğundan, üniversite yıllarını akranlarıyla konuşarak ve yatırıma giriş noktası arayarak geçirdi. Sonunda, bir arkadaşı onu yaklaşık iki yıl izci olarak görev yaptığı Ada Ventures ile tanıştırdı.

Bugün Akpovi kendi fonunu kurmak için bir yolculuğa çıkıyor. Birleşik Krallık’ta tırmanması gereken dik bir yokuş var — 2019 itibariyle VC’lerin %75’inden fazlası beyazdı ve yalnızca %30’u kadındı. rapor kar amacı gütmeyen Diversity VC tarafından. Yalnızca %3’ü Siyahtı ve genel Avrupa teknolojisindeki VC’lerin yalnızca %1’i Siyahtı.

Akopvi kısa süre sonra bu dağa tek başına tırmanamayacağını anladı ve dünya çapındaki Siyah VC’leri ve kurucuları birbirine bağlamak için çevrimiçi bir topluluk başlattı. Geleceğin kültürler arası işbirliği olduğunu söylüyor.

Siyah Amerikalı Gen Zers, Nijerya’daki arkadaşlarından farklı bir dünyadan geliyor, bir zamanlar dünyanın “yoksulluk sermayesi” Küresel bir ağ oluşturmak, eğitimi ve fırsatları daha erişilebilir hale getirerek ekosistemin umutsuzca ihtiyaç duyduğu yeni bakış açısını getiriyor.

Herkes için kazanan bir formül gibi görünüyor, ancak sektörde ayrımcılık devam ederken, başarının sorumluluğu sadece bu genç Siyah Kuşak Z’lere düşmüyor. Herkese düşüyor.

Akopvi, “Eski nesillerin potansiyelimize inanmasını istiyorum” dedi.

Walker buna şunları ekledi: “Gençliğimin bir dezavantaj olduğunu düşündüm. Bence en büyük zorluk bu alanda genç bir Siyah kadın olmak.”

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/17/black-gen-z-vcs-are-here-and-swinging-for-the-fences/

Yorum yapın