Bitcoin’in Arizona’da Yasal İhale Olması Önerildi


Geçen yıl, fiyatı zirvesinden yaklaşık %60 düşüşle bitcoin’e karşı kaba geçti. Bu, bitcoin etrafındaki yutturmacanın çoğunu azalttı, ancak hepsini değil. Aralarında Arizona eyaleti Senatörü Wendy Rogers’ın da bulunduğu kripto para biriminin geleceğine hâlâ inanan pek çok kişi var.

Donald Trump yanlısı bir Cumhuriyetçi olan Rogers, Salı günü 2020’de Arizona senatosuna seçildi bir fatura gönderdi bu, bitcoin’i eyalette yasal ihale haline getirecektir. takip eden El Salvador’un ayak sesleriKutuplaştırıcı başkanı 2021’de bitcoin’i yasal ihale haline getiren , yasa tasarısı kabul edilirse, bitcoin’e ABD doları ile aynı yasal statüyü sağlayacaktı. Borçları, vergileri ödemek ve ticari bir takas aracı olarak kullanılabilir.

faturalar ortak sponsorlu Rogers’ın eyalet senatosu Cumhuriyetçi meslektaşları Jeff Weninger ve JD Mesnard tarafından. Eyalet Demokratlarının desteğini engelleyen yasa tasarıları, eyaletin Cumhuriyetçi senatörleri ve temsilcilerinin tek tip desteğiyle geçebilir. Cumhuriyetçiler, Arizona’nın 30 eyalet senato koltuğunun 16’sına ve Temsilciler Meclisi’ndeki 60 sandalyenin 31’ine sahip.

A Rogers tarafından sunulan benzer fatura Ancak 2022’de hızla vuruldu. Rogers ayrıca teklif etti 2024’te seçmenlerin kripto para biriminin eyalette vergiden muaf olup olmayacağına karar vermesine izin vermek.

“Merkez bankacıları tarafından kontrol edilen merkezi dijital para köleliktir” Rogers Nisan ayında tweet attı, bitcoin’in Özgürlükçü köklerine geri dönüyor. “Merkeziyetsiz Bitcoin özgürlüktür.”

Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak benimsemesiyle en ünlüsü El Salvador’dur. Cumhurbaşkanı Nayib Bukele liderliğindeki ülke, tahmini 107 milyon dolarlık bitcoin satın alma, şu anda bu miktarın yaklaşık yarısı değerinde olan bu varlıklarla. Kuşatma altındaki ülkenin hükümeti bir tahminde daha harcadı 268 milyon dolarlık bitcoin için dijital altyapı kurulumuresmi bitcoin cüzdanı Chivo’ya kaydolan herkes için 30 dolarlık bir teşvik dahil.

Eleştirmenler, bitcoin’in benimsenmesinin, ağır borçlu ülkenin karşılayamayacağı bir maliyet olduğunu söylüyor. Taraftarlar, bitcoin’in bir havale için daha verimli araçlar ve ülkenin COVID sonrası keskin turizm toparlanmasının en azından kısmen kripto turizmine tebeşirlendi.

Arizona, kripto para biriminin düzenlenmesiyle boğuşan yalnız değil. Geçen hafta, Missouri ve Mississippi’deki milletvekilleri vatandaşların bitcoin madenciliği yapma haklarını koruyan zanaat yasasıelektrik tüketen bir süreç geçen yıl New York’ta yasaklandı.

Kaynak : https://www.cnet.com/culture/bitcoin-proposed-to-become-legal-tender-in-arizona/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın