Bitcoin, Terra ve Celsius erimeleri kripto sigortası hakkında soruları gündeme getiriyor


Kripto endüstrisi çöküyor. Bitcoin fiyatları 2020’den beri en düşük seviyesinde; bir platform, kullanıcıların para çekmesini ve dahil olmak üzere en büyük kripto şirketlerinin çoğunu engelledi. madeni para tabanı ve blokFi, işten çıkarmalar açıkladı. Bu aksama, daha geniş pazarda dalgalanan ekonomik kargaşayı yansıtıyor, ancak aynı zamanda sıradan insanlara, genel olarak konuşursak, kripto bir gün değerli olabilir ve ertesi gün değersiz olabilir.

İnsanların kripto satın almak ve depolamak için kullandıkları şirketler bazı yönlerden bankalara benzese de, bu platformların banka veya yatırım hesaplarının sahip olduğu mevduat sigortası yoktur. Bu platformları işleten şirketler başarısız olursa, insanların bunu yapabileceklerinin garantisi yoktur. kriptolarının değerini kurtarmak. Bu koruma eksikliği, düzenleyicilerin hala kripto endüstrisine yetiştiği gerçeğini yansıtıyor. Ayrıca, kripto platformlarının güvenli görünse de (bazıları halka açık şirketlerdir) neredeyse hiç kuralı olmayan ve çok az güvenlik ağı olan bir sektörde faaliyet gösterdiklerini hatırlatıyor. ABD dolarının değerini takip etmesi gereken bir “stabil para” kripto para birimi olan UST bile geçen ay düştü ve eşdeğerinin içini boşalttı. on milyarlarca dolar.

Ukrayna’daki savaş sırasında ailesinin birikimlerini UST’ye aktaran Kiev merkezli web tasarımcısı Yuri Popovich, “Uykum ciddi şekilde bozuldu, birkaç günde 4 kilo verdim, aşırı depresyondaydım” dedi. Yeniden kodla. “Maalesef ülkemizde bu tür kayıpları kapsayan bir mevzuat yok.”

Kriptoya yatırım yapmak birçok nedenden dolayı dünya çapında inanılmaz derecede riskli olmaya devam ederken, normal ABD banka hesapları Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından sunulan bazı korumalardan yararlanmaktadır. Finansal sisteme olan güveni artırmak için Büyük Buhran sırasında kurulan FDIC, hesap sahiplerinin paralarının en azından bir kısmını geri kazanmalarını garanti etmek için tasarlanmıştır. bankanın batma olayı. Bankalar, banka hesaplarını 250.000 dolara kadar sigortalayan FDIC’yi finanse ediyor.

Kripto platformları teknik olarak banka olmadığından ve FDIC sistemine ödeme yapmadığından, bireysel kripto hesapları bu koruma şekli. Bu arada, kripto yatırım hesapları genellikle Securities Investor Protection Corporation tarafından desteklenmez. sigortalar gibi aracı kurumlar tarafından yönetilen hesaplar sadakat veya Öncüfirma başarısız olursa 500.000 dolara kadar.

“Çoğu insan spekülasyon yapmak için kripto para satın alıyor, değil mi? Duke Law School’un Küresel Finansal Piyasa Merkezi’nin yönetici direktörü Lee Reiners, bunu yatırım yapılabilir bir varlık olarak düşünüyorlar” dedi. “Apple hissesi satın alırsanız, orada da gerçekten sigorta yoktur. Sigorta kavramı şimdi gerçekten geçerli değil.”

Birkaç kripto şirketi bocalama belirtileri gösterdiğinden, kriptonun riskli doğası daha büyük bir tartışma konusu haline geldi. Dünyanın en popüler kripto borsalarından biri olan Coinbase, söz konusu Geçen ay bir kazanç raporunda, şirketin iflas etmesi durumunda kullanıcıların teorik olarak kriptolarına erişimi kaybedebileceklerini söyledi. (Coinbase daha sonra uyarıyı geri almaya çalıştı bir blog yazısıve “müşteri fonlarının kurumsal varlıklarla karıştırılabileceği bir durum asla olmadığını” söyledi.)

Son zamanlarda kripto endüstrisi için işler daha da kötüleşti. UST çöküşünün ardından, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bildirildiğine göre araştırmak madalyonun arkasındaki şirket olan Terraform Labs’ın ihlal edip etmediği menkul kıymetler kanunu. Ve geçen hafta, gerçek bir banka olmayan ancak teklif ettiği iddia edilen bir kripto platformu olan Celsius Network yüksek verimli kripto para kredisibirden kullanıcılarının geri çekilmesini engelledi platformdan; birkaç eyalette menkul kıymetler düzenleyicileri şimdi araştırıyor o karar. Tek bir madeni paranın değeri sadece birkaç saat içinde yüzlerce veya binlerce dolar değişebileceğinden, kapalı kalma süresi kripto yatırımcıları için son derece maliyetli olabilir. Tüm kesintilerin ortasında, bitcoin fiyatı 20.000 dolar civarında., Kasım ayının en yüksek seviyesi olan yaklaşık 70.000$’dan keskin bir düşüş.

Cornell hukuk profesörü Dan Awrey, “Şu anda müşterilerin bir kripto ticaret platformunun iflasına maruz kalmalarının niteliğini ve kapsamını belirlemenin kolay bir yolu yok” dedi. Barron’a söyledi geçen ay. “Müşteriler, bir platformun iflasının onları kurtarmada önemli gecikmelere maruz bırakacağını ve bunun sonunda sadece dolardan sadece birkaç peni geri alabileceklerini varsaymalıdır.”

Ama başka riskler de var. Bir kripto cüzdanı saldırıya uğrayabilir ve birisi içindekileri çaldığında, bu kripto para inanılmaz derecede kötü olabilir. iyileşmesi zor. Bazı insanlar kriptolarını “dediğimiz şeyle koruyarak bu riskten kaçınmaya çalışırlar.soğuk depoBu, insanların kriptolarına erişmek için kullandıkları anahtarların internete bağlı olmayan bir sabit diskte saklanması anlamına gelir. Bu yöntem, diğer herhangi bir fiziksel mülkün sahip olduğu risklerle aynı türde gelir ve bu riskler, diğer birçok insanın kriptosunu soğuk depoda saklayan şirketler için ve depoları kullanarak yeni kripto para birimi üreten kripto madenciliği operasyonları için daha da önemlidir. güçlü bilgisayarlarla dolu.

Superscript ekip lideri Ben Davis, “Deprem, sel, yangın, yıldırım, rüzgar, dolu var” dedi. sigorta programı kriptoyu kapsar ve Lloyd’un sigorta pazarında bir komisyoncu olarak kayıtlıdır. “Bir yerde çok pahalı ekipmanınız varsa, sigortalı olmasını isteyeceksiniz.”

Bazı geleneksel sigorta sağlayıcıları kriptoyu kaplamak için yavaş yavaş ısınıyor, ayrıca özellikle kripto sigortasına odaklanan yeni ortaya çıkan bir dizi girişim var. Bunlar, kripto hacklerinden kaynaklanan kayıpları kapsayan InsurAce ve aşağıdakileri sunan Coincover gibi şirketleri içerir. NFT sigortasıdiğer birkaç kripto odaklı ürün arasında sigorta ile gel.

Bazı insanlar zaten kripto kayıpları için talepte bulunuyorlar. Ohio’daki bir yargıç 2018’de bir adamın çevrimiçi hesabından çalınan bitcoin’in para değil yasal olarak mülk olduğuna ve bu nedenle adamın parası tarafından karşılanması gerektiğine karar verdi. ev sahibi sigortası o sırada 16.000 $ olan tam değeri için. Geçen ay New York eyaletinin dışında bir bitcoin madencisi tarafından kullanılan bir trafo merkezinde meydana gelen patlamadan sonra, etkilenen bir şirket, kripto madencisi Blockfusion ile birlikte yapacaklarını söyledi. dava açmak kaybettikleri gelir için.

Son zamanlarda, Sigorta’Dan Thomson, şirketin Terraform Labs tarafından tasarlanan stablecoin olan UST’leri için “depegging” sigortası satın alanlara 11 milyon dolardan fazla ödeme yaptığını söylüyor (depegging, bir kripto para biriminin değeri artık itibari para birimiyle veya başka bir varlık türüyle eşleşmediğinde gerçekleşir, izlemek için tasarlanmıştır). Şirket ayrıca geri ödendi bilgisayar korsanları adlı bir kripto platformuna saldırdıktan sonra bazı müşterileri Nisan ayında Fil Parası.

Sigorta, kripto endüstrisinin biraz daha büyük bir parçası haline gelse de, kapsama alanı hala yama işi. Ve bir kripto platformu sigorta satın alsa bile, o şirketin platformunu kullanan bireysel kripto sahiplerinin tamamen korunacağının garantisi yoktur. Örneğin Coinbase, diyor belirli güvenlik olayları sigortası tarafından korunurken, şirket insanları bütünleştirmeye çalışsa bile, planı birinin kayıplarının tamamını kapsamayabilir. Genel olarak, kripto dünyasındaki faaliyetlerin çoğu sigortasız kalıyor.

Kriptoya odaklanan bir sigorta şirketi olan Breach Insurance’ın kurucu ortağı ve CEO’su Eyhab Aejaz, “Gerçekten, gerçekten çok küçük” dedi. “Piyasada, oradaki toplam riskin küçük bir kısmını bile sigortalamak için yeterli sigorta kapasitesi yok.”

Bu, kriptoyu düzenlemeye gelince büyük bir sorunu vurgular: Kriptonun ne olduğu konusunda güçlü bir fikir birliği yoktur. İnternet parası mı, mülk mü, dolandırıcılık mı, dijital varlık mı, güvenlik mi, makul bir yatırım mı? Ve kriptonun ne olduğu konusunda bir anlaşma olmadığı için, değerini garanti altına almak için iyi bir yaklaşım bulmak ya da ilk etapta korunması gerekip gerekmediğini anlamak zor.

Düzenleyiciler hala kriptoya nasıl yaklaşılacağını araştırıyor. SEC, en azından bazı kripto ürünlerinin menkul kıymetler olduğunu savundu ve bu yılın başlarında Başkan Joe Biden, federal kurumlara endüstri için yeni kurallar hazırlamalarını emretti. Sens. Kirstin Gillibrand (D-NY) ve Cynthia Lummis’ten (R-WY) iki taraflı bir yasa tasarısı müşterilerin kripto para birimlerine erişimini korumayı amaçlar Endüstriyi düzenlemeye yönelik diğer tekliflerin yanı sıra kullandıkları kripto borsasının iflas etmesi durumunda. En az bir milletvekili, Temsilci Josh Gottheimer, hükümetin FDIC kapsamını belirli türdeki stabilcoin kripto para birimlerini kapsayacak şekilde genişletmesini önerdi. hükümet hak ediyor. FDIC, Federal Rezerv ve Para Birimi Denetleme Ofisi, önerildi benzer planlar. Yine de herkes bunun harika bir fikir olduğunu veya her tür kripto için mantıklı olduğunu düşünmüyor.

Amerikan Üniversitesi’nde hukuk profesörü Hilary Allen, “Kripto tamamen spekülatif bir yatırımsa, o zaman mevduat sigortasını ve devlet desteğini bu kripto varlıkların arkasına koymanın akıllıca olmadığını düşünüyorum” dedi. “Yatırımcılar, yaptıklarının bankaya para yatırmak olmadığını anlamalı. Yaptıkları kumar oynamak.”

Kripto endüstrisini düzenleme çabası muhtemelen yakın zamanda bitmeyecek. Bu arada, kripto piyasasındaki tüm kaos, daha fazla insanın paralarının kaderini düşünmesini sağlıyor. Bu, kripto yatırımcıları için iyi bir haber olmayabilir, ancak gelişen kripto sigorta işindeyseniz kesinlikle iyi bir haber.Kaynak : https://www.vox.com/recode/23171782/crypto-terra-ust-celsius-meltdown-crash-insurance

Yorum yapın