Bitcoin, Kasım 2020’den Bu yana İlk Kez 20.000 Doların Altına Düştü


Başka bir ödeme şirketi olan Square, 50 milyon dolarlık Bitcoin satın aldı ve kısmen blok zinciri teknolojisi ile çalışmalarını belirtmek için adını Block olarak değiştirdi. Tesla bunun 1.5 milyar dolarını satın aldı. Risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz, dördüncü kripto para odaklı fon için 4,5 milyar dolar topladı ve öncekini ikiye katladı.

Geçen yıl Nisan ayında bir kripto para borsası olan Coinbase, sektör için bir çıkış partisi olan 85 milyar dolarlık bir değerlemeyle halka açıldığında heyecan doruğa ulaştı. Bitcoin ilk kez 60.000 doları aştı.

Geçen yaz El Salvador, Bitcoin’i ABD doları ile birlikte yasal ödeme aracı olarak sınıflandıran ilk ülke olacağını duyurdu. Ülkenin cumhurbaşkanı, Twitter profil resmini Bitcoin inananlarının bir arama kartı olan lazer gözleri içerecek şekilde güncelledi. El Salvador’un Bitcoin’e yaptığı 105 milyon dolarlık yatırımın değeri açıklandı. yarıya indirildi fiyat düşmüş gibi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki senatörler ve belediye başkanları, endüstri lobi faaliyetlerine yoğun bir şekilde harcadıkça kripto para birimini lanse etmeye başladı. Kasım ayında seçilen New York Belediye Başkanı Eric Adams, ilk üç maaş çekini Bitcoin ile alacağını söyledi. Wyoming Cumhuriyetçisi Senatörler Cynthia Lummis ve New York Demokratı Kirsten Gillibrand, endüstri için düzenleyici bir çerçeve oluşturacak ve kripto şirketlerinin açıkça kur yaptığı bir ajans olan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonuna daha fazla yetki verecek bir yasa önerdiler.

Çılgınlık boyunca, ünlüler kaçırma korkusunu körüklediler, NFT’lerini talk show’larda kırbaçladılar ve sosyal medyada blockchain projelerinden bahsettiler. Bu yıl, Super Bowl, Matt Damon da dahil olmak üzere kripto şirketleri için izleyicileri “talih cesurlardan yanadır” uyarısında bulunan dört reklama yer verdi.

Bu küstah iyimserlik, bu bahar, borsa düşerken, enflasyon yükselirken ve işten çıkarmalar teknoloji sektörünü vurdukça bocaladı. Yatırımcılar kripto yatırımlarına olan güvenlerini kaybetmeye başladılar ve parayı daha az riskli varlıklara kaydırdılar. Birkaç yüksek profilli proje, para çekme işlemleri sırasında çöktü. Sözde bir stabilcoin olan TerraUSD’yi ve deneysel bir kripto bankası olan Celsius’u yaratan TerraForm Labs, her ikisi de çöktü, milyarlarca değeri sildi ve daha geniş piyasayı bir kuyruk dönüşüne gönderdi.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/18/technology/bitcoin-20000.html

Yorum yapın