Birleşik Krallık İçişleri Bakanlığı, Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesi emrini imzaladı • Kayıt


İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel bugün Julian Assange’ın gizli hükümet belgelerini paylaştığı için casusluk suçlamalarıyla karşı karşıya kaldığı Amerika’ya iadesini onaylayan bir kararname imzaladı.

Assange, bir web sitesi olan WikiLeaks’e öncülük etti. piyasaya sürülmüş sınıflandırılmış dosyalar ABD hava saldırılarının görüntüleri ve Irak ve Afganistan savaşından sivil kayıpların ayrıntılarını veren askeri belgeler de dahil.

Ayrıca gizli dosyalar dağıttı ifşa Guantanamo Körfezi’nde tutuklulara yapılan işkence ve Demokratik Ulusal Komite ile Hillary Clinton’ın kampanya yöneticisi John Podesta’dan gelen hassas iletişimler, sırasında 2016 ABD başkanlık seçimleri.

ABD hükümeti, Assange’ı ulusal güvenlik yasalarını ihlal eden ve casusların ve diplomatların hayatlarını tehlikeye atan bir suçlu olarak görüyor. Ancak destekçileri onu sert bir araştırmacı gazeteci ve ihbarcı olarak görüyor.

Assange, casusluk suçlamalarıyla ABD’de yargılanmaktan kaçınmak için uzun bir yasal savaşla karşı karşıya kaldı. Siyasi sığınma hakkı verildikten sonra yaklaşık yedi yıl Ekvador büyükelçiliğinde yaşadı ve sığınma statüsü dramatik bir şekilde düştükten sonra İngiltere’nin Belmarsh hapishanesinde üç yıldan fazla kaldı. iptal edildi.

Assange, İngiltere’den Amerika’ya iadeye karşı yaptığı çeşitli itirazları kaybettikten sonra, Cuma günü İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, cezai suçlamalarla karşı karşıya kalması için ABD hükümetine teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Assange

İngiltere Yüksek Mahkemesi Assange’ın iade karşıtı teklifini reddetti

ÖNCEDEN

“2003 tarihli Suçluların İadesi Yasası uyarınca, emrin verilmesini yasaklamak için hiçbir neden yoksa, Dışişleri Bakanı bir iade emri imzalamalıdır. İade talepleri, ancak bir yargıç, davanın çeşitli yönlerini değerlendirdikten sonra devam edebileceğine karar verdiğinde İçişleri Bakanına gönderilir. dava,” okur İçişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama.

Assange bu karara itiraz edebilir.

Açıklamada, “17 Haziran’da hem Sulh Mahkemesi hem de Yüksek Mahkeme tarafından yapılan değerlendirmenin ardından, Bay Julian Assange’ın ABD’ye iadesine karar verildi. Bay Assange’ın 14 günlük normal temyiz hakkını saklı tutuyor.”

İçişleri Bakanlığı, Assange’ın iade edilmesinin insan haklarını ihlal etmediğini ve refahını tehlikeye atmayacağını söyledi. “Bu davada Birleşik Krallık mahkemeleri, Bay Assange’ın iade edilmesinin baskıcı, adaletsiz veya sürecin kötüye kullanılması olacağını tespit etmedi. ifade özgürlüğüne ve ABD’deyken, sağlığına ilişkin de dahil olmak üzere uygun şekilde muamele göreceğini” ifade etti.

Assange’ın karısı ve hukuk ekibinde bir avukat olan Stella Morris, söz konusu bir basın toplantısında: “Bununla mücadele edeceğiz. Her temyiz yolunu kullanacağız… Julian özgür olana, adalet yerini bulana kadar uyanık olduğum her saatimi Julian için savaşarak geçireceğim.” ®

Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/17/assange_extradition_uk/

Yorum yapın