Bir VC’nin 2023’ün 1. Çeyreğinde derin teknoloji bağış toplamaya bakış açısı • Teknolojik Haberler


neredeyse her gibi diğer sektör, derin teknoloji 2022’de önemli ters rüzgarlarla karşı karşıya kaldı. Faiz oranları hızla yükseldikçe, doğası gereği diğer tür yazılım işletmelerine göre daha fazla sermaye gerektiren derin teknoloji anlaşmaları, birçok VC ve onların LP’si için düşük riskli yatırımlardan daha az çekici hale geldi.

Örneğin, geçen yıl D-Wave, Rigetti ve IonQ’nun listelenmesiyle kuantum bilişim kamu piyasalarında aniden popüler hale gelse de, özel yatırım önemli ölçüde azaldı — sektör 2022’de 800 milyon dolardan 600 milyon doların biraz üzerinde risk sermayesi aldı. Crunchbase’e göre 2021’de.

Farklı derin teknoloji segmentlerindeki tecrübeli yatırımcılar ve operatörler, ucuz para günleri arka planda azalırken bu değişikliklere gerçek zamanlı olarak uyum sağlıyorlar. Örneğin, bu ortamda, uzay teknolojisi girişimleri, bugün üzerinde çalıştıkları teknolojileri konuşlandırabilmek için 2021’de topladıkları parayı asla toplayamayacaklardı. Founders Fund’ın müdürü ve Varda Space Industries’in kurucusu Delian Asparouhov olarak, paylaşılan geçen ay, girişiminin 2021’de yaptığı uzay fabrikası “fikri” için yaptığı 42 milyon doları bugünün pazar ortamında toplamak imkansız olurdu.

2023’e başlarken bazı yatırımcılar kenarda oturmaya devam edecek olsa da, birçok fonun hala daha önce hiç olmadığı kadar kuru toz üzerinde oturduğunu belirtmek önemlidir. Bu, onların veya LP’lerinin bu sermayeyi dağıtmak için acele edecekleri anlamına gelmez, ancak mevcut talebi gösterebilen ve değerlemeleri konusunda gerçekçi olan girişimler için para mevcut olacaktır. Önümüzdeki yıllarda büyük çıkışları gerçekleştirmenin giderek zorlaştığı bir dönemde, tüm endüstrileri dönüştüren derin teknoloji içindeki teknolojiler, “10x çıkışa” giden tek yollardan bazılarını sunuyor.

Bunlar, bu yıl para toplamaya hazırlanan derin teknoloji kurucuları için olumlu işaretler. Bir başka olumlu not da, VC’leri aşağı pazarlardaki derin teknoloji girişimlerinden uzak durmaya iten bazı mantıkların temelsiz olabileceğidir. Ekibimiz yakın zamanda, 1 milyar dolara ulaşmanın ne kadar para gerektirdiğini anlamak için son zamanlardaki derin teknoloji tek boynuzlu atlarını analiz etti. Sonuçlar, deneyimlerimizden bildiklerimizi pekiştirdi: Derin teknoloji girişimlerinin sermaye ve zaman gereksinimleri, diğer sektörlerdeki şirketlerle aynı seviyede. Aslında, ortalama derin teknoloji girişiminin tek boynuzlu at olması 115 milyon dolar ve 5,2 yıl sürdü.

Uzay ekonomisi atomlara yatırım yapmak için çok sayıda fırsat sunmaya devam ederken, atomları göklerimizde hareket ettiren bitlere yatırım yapma fırsatı da olacak.

Bunu temel alarak, derin teknolojinin 2023’te yatırımcıların ilgisini çekeceği birkaç alana bakalım.

Uzayda fırlatma teknolojisinin ötesine geçen girişimler

Delian, mevcut pazarda uzun vadeli “moon shot” için fon bulmanın zor olacağını doğru bir şekilde belirtmiş olsa da, yatırımcıların sektörde ticarileşmeye daha yakın girişimler arayacağına inanıyorum. Bugüne kadar, uzay teknolojisi pazarındaki toplam yatırımın %99’u uydu ve fırlatma endüstrilerine gitti. Artık nesneleri oraya götürmek yerine uzayda hareket ettirmeye odaklanma zamanı.

Örneğin, yatırımcılar, uyduların ve diğer uzay araçlarının hareketini yönlendirmek için astrodinamiği veya itkiyi ele alan çözümlere giderek daha fazla ilgi gösteriyor – örneğin, senaryoları simüle etmenin ve operatörler için uzay çarpışmalarını önleyebilmeleri için manevra planları oluşturmanın yolları üzerinde çalışan yapay zeka girişimleri. Yatırımcılar ayrıca, yörünge tahminleri ve uzay aracı uçuş modellemesi gibi astrodinamik için gelecekteki makine öğrenimi ve sinir ağları kullanım durumlarıyla da ilgileniyorlar.

Uzay görevleri ayrıca güçlendirilmiş yazılım ve donanım gerektirir. Uzaya bağlı araçlar ve nesneler için uç çözümler ararken, radyasyona karşı güvenli uygulamalar oluşturabilen girişimler talep görecek. Dolayısıyla, uzay ekonomisi atomlara yatırım yapmak için sayısız fırsat sunmaya devam ederken, atomları göklerimizde hareket ettiren bitlere yatırım yapma fırsatı da olacak.

Derin teknoloji, iklimin düzenleyici dalgasını sürüyor

Tek başına yazılım, iklim krizimize katkıda bulunan çok sayıda sorunu asla çözemez. En önemli iklim sorunlarımızı çözmek için derin teknolojide donanım çözümlerine ve mühendislik liderliğindeki yeniliklere ihtiyaç var.

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/a-vcs-perspective-on-deep-tech-fundraising-in-q1-2023/

Yorum yapın