Bir Uygulamada Dünyayı Gezin


2020’nin başlarında, Christine Dibble kısa süre önce federal hükümetten emekli olmuştu ve daha fazla seyahat etmeye istekliydi, ancak koronavirüs salgını bu planları askıya aldı.

Washington Grove, Md.’deki evinde mahsur kalan Dibble, bir uçuş izleme uygulamasıyla oynamaya başladı ve bu onun için gökyüzünü açtı.

Flightradar24, etkileşimli bir haritada görüntülenmek üzere uçak konumları, uçuş yolları, mülkiyet kayıtları, yükseklik ve daha fazlası hakkında genel bilgileri derleyen birkaç siteden biridir. İnsanlar, Antarktika da dahil olmak üzere dünyanın neredeyse her yerinde uçaklar ve nereye gittikleriyle ilgili ayrıntıları görebilir.

Çevre Koruma Ajansı’nın eski bir teknoloji çalışanı olan Dibble, havacılık hakkında çok az bilgiye sahipti, ancak uygulama seyahat tutkusunu tatmin etti ve çevresinde neler olup bittiğine dair merak uyandırdı.

Dibble, “Flightradar’ın benim için şaşırtıcı yanı, hayal gücümü harekete geçirmesi,” dedi. “O uçaktaki insanlar ne yapıyor? Tatildeler mi? İş üzerinde?”

Uygulamadaki uçak simgelerine bakan Dibble, yakındaki bir havaalanından Lizbon’a hareket eden uçuşta hayal ettiği turistler için heyecanlı hissediyor. Yerel bir çocuk hastanesine giderken bir acil durum helikopterinin sanal görüntüsünü gördüğünde ebeveynleri ile empati kuruyor.

“Bütün bu hikayeler burada,” dedi.

Kısa bir süre önce uygulama, evinin yakınında alçaktan uçan küçük bir uçağın bir Merkezi İstihbarat Teşkilatı eğitim üssüne yakın bir yerden havalandığını gösterdi. Dibble, kocası ve kızı, bir Rus oligarkının kelepçelerle kaçırıldığına dair hayaller kurdular.

Uçuş izleme siteleri, belirsiz bilgileri yalnızca ölümlüler için erişilebilir ve alakalı kılan ve başkalarıyla bağlantı kurmamıza yardımcı olan bir teknolojinin başka bir örneğidir. Merak ettiğimiz her şeyi Google’da aramamız veya uzaktaki arkadaşlarımızla görüntülü sohbet edebilmemiz oldukça şaşırtıcı. Dünyanın diğer ucundaki uçuşları takip etmek bir başka harika.

Flightradar24’ün iletişim direktörü Ian Petchenik, 2000’lerde İsveç’te bir bilet rezervasyon web sitesini pazarlamaya başladığını söyledi. adı verilen bir teknolojiyi kullanmak Otomatik Bağımlı Gözetim-Yayınşirketin kurucuları ve çalışanları, konumlarını diğer uçaklara ve hava trafik kontrolörlerine ileten uçakların radyo sinyallerini almak için İsveç’teki çatılara ADS-B alıcıları kurmaya başladılar.

Etkileşimli hava trafiği haritası, rezervasyon hizmetinden daha popüler olduğunu kanıtladı. Petchenik, uçuş takip hizmetinin doğduğunu söyledi.

Şu anda dünyanın dört bir yanındaki insanların evlerine, ticari binalarına ve diğer noktalara yerleştirmeyi kabul ettiği yaklaşık 34.000 Flightradar24 alıcısı var. Flightradar24, verileri dijital bir haritada birleştirmek için bu sinyalleri uçak sahipleri ve ticari uçak uçuş programları veri tabanı da dahil olmak üzere diğer bilgilerle birleştirir.

Merak ediyor olabilirsiniz: Bu bir güvenlik riski mi? Federal Havacılık İdaresi temsilcileri bana ajansın Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı ile ilişkili uçaklarla ilgili mevcut verileri sınırladığını söyledi. Air Force One, örneğin Flightradar24’te görünmüyor. Sivil uçak sahipleri, istek sınırları seyahat verileri açıklamalarında da.

Petchenik, ortak hava sahasındaki faaliyetler hakkında gerçek zamanlı bilgilerin halka açık kalmasının önemli olduğuna inanıyor.

Flightradar24, pandemi Dibble gibi birçok yolcuyu evde tuttuğu için izleme hizmeti kullanımının arttığını söyledi. Ve geçen hafta, bazı insanlar Flightradar24’e erişemedi çünkü çok sayıda kullanıcı Meclis Sözcüsü Nancy Pelosi’nin Çin askeri uçaklarıyla olası çatışmalarda gezinmek için alınan Tayvan’a giden dolambaçlı uçuş yolunu takip ediyordu.

Var diğer uçuş takibi FlightAware ve ADS-B Exchange dahil siteler. Ancak, bir YouTube havacılık özel kanalı olan Big Jet TV’yi yöneten Jerry Dyer ve Gilly Prestwood, Flightradar24’ün hem sıradan görünümlü giysiler hem de havacılık meraklıları için tercih edilen uygulama olduğunu söyledi.

Bazı insanlar uygulamayı arkadaşlarının ve ailelerinin varış zamanlarını tahmin etmek için kullanıyor ve endişeli el ilanları bunu uçak seyahatinde daha güvende hissetmek için kullanıyor. Haber kuruluşları uçuş izleme hizmetlerini şu amaçlarla kullandı: ipuçlarını avlamak şirket yöneticilerinden seyahatler. Dyer, Prestwood ve Mindaugas Kavaliauskas, bir fotoğraf yayınladı. seyahat ile ilgili görseller kitabıdedi havacılık hobileri izlemek için uygulamaları kullanıyor tanınmış veya nadir uçaklar, kokpitlerden alınan 3 boyutlu uydu görüntülerine aval aval bakar ve bir jet tipinin diğerine karşı avantajlarını tartışır.

On Tech, okuyuculara yaratıcılıklarını ateşleyen teknolojiler hakkında sorular sorduktan sonra, Dibble bize Flightradar24’e olan sevgisini e-posta ile gönderdi. Başta itirazı alamadım ama uygulamayı indirdim ve beynim de yanmaya başladı.

Şimdi, Manhattan’ın sanal silüetini kucaklayan helikopter uçuşlarında süslü insanları veya turistleri hayal ediyorum. Geçen hafta, uygulamanın mahallemin millerce yukarısında olduğunu gösterdiği bir uçağın simgesine tıkladım ve Paris’e gitmekte olduğunu gördüm. İç çekmek. Şanslılar.

Dibble, bir uygulamanın gerçek hayatta seyahat etmenin yerini tutmayacağını biliyor. Yakında Flightradar24’te baktığı Lizbon’a giden bir uçuşta o insanlardan biri olacak. Ama yine de günde birkaç kez uygulamaya bakıyor.

“Bu, daha büyük dünyayla bir bağlantı duygusu” dedi.


  • Rus propagandası İngilizce dışındaki dillerde gelişiyor: Hükümetler ve internet şirketleri, ülke Ukrayna’yı işgal ettikten sonra Rus hükümetinin propagandasını engelledi. Ancak meslektaşlarım Steven Lee Myers ve Sheera Frenkel, Rus devlet kaynaklarının hala İspanyolca ve Arapça sosyal medyayı insanları savaş hakkında yanlış yönlendirmek için kullandığını ve Rusya’yı tecrit etmek ve cezalandırmak için yürütülen küresel kampanyayı baltaladığını tespit etti.

    İlişkili: Meslektaşım Abdi Latif Dahir, çevrimiçi söylentilerin, nefret söyleminin ve yanlış bilgilerin Kenya’daki seçimleri çarpıttığını bildirdi.

  • İnternet ağları savaşta bir savaş alanıdır: Meslektaşlarım Adam Satariano ve Scott Reinhard, Rus yetkililerin Ukrayna’daki işgal altındaki şehirlerde mobil ve internet verilerini Rusya’nın sansürlü ağları aracılığıyla nasıl yeniden yönlendirdiğini anlattı. Ukraynalı yetkililer, internet işgalinin insanları sevdiklerinden izole ettiğini ve temel bilgilere erişimi engellediğini söyledi.

  • “Gerçeklik” performansın başka bir biçimi midir? İnsanları her gün öngörülemeyen bir zamanda arkaya bakan kamerayı kullanarak bir selfie ve fotoğraf çekmeye yönlendiren bir uygulama olan BeReal, sosyal medya mükemmelliğinin baskılarına karşı bir panzehir olarak gençler arasında popüler hale geldi. Wired’da sosyal medya araştırmacıları Brooke Erin Duffy ve Ysabel Gerrard izlenen şirketler tarafından pazarlanan sahte “özgünlük” vaatlerinin tarihi ve psikolojisi.

Linda Qiu’nun Hair-E ve diğer beagle’ların Gümrük ve Sınır Koruması için burunlarını açmasıyla ilgili makalesini okumalısınız. Amerika Birleşik Devletleri’ne girmelerini önlemek için yasaklanmış yiyecekleri veya bitkileri koklarlar.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/08/09/technology/flight-tracking-app.html

Yorum yapın