Bir ürün deneme platformu olan Eppo, genişleme için 19,5 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


Geliştiricilerin farklı uygulama sürümleriyle denemeler yapmasına olanak tanıyan platformlara yönelik talebe rağmen, gereken altyapının oluşturulması nispeten karmaşıktır. Veri ardışık düzenlerinin ve istatistiksel yöntemlerin ve deney altyapısının ötesinde, genellikle yapılandırılması zor bulut ortamlarından sağlanan analitik iş akışlarına dayanır.

Son yıllarda Split, Statsig ve Optimizely dahil olmak üzere uygulama deneme altyapısını soyutlamak için çok sayıda startup ortaya çıktı. Daha yeni bir varış, bugün 16 $ A Serisi Menlo Ventures ve Amplify Partners liderliğindeki 3.5 milyon $’lık başlangıç ​​turu dahil olmak üzere 19,5 milyon $ ile gizli olarak ortaya çıkan Eppo’dur.

CEO Che Sharma’ya göre Eppo, Airbnb’de ilk veri bilimcisi olarak deney platformları oluşturma deneyimlerinden ve bir web sitesi oluşturucu olan Webflow’dan ilham aldı. Teknolojik Haberler’a e-posta yoluyla “Ticari ortamda hiçbir şey Airbnb gibi deney sistemlerinin gücünü sağlamadı, bu da aynı sistemi tekrar tekrar inşa etmek anlamına geliyordu” dedi. “Eppo’yu modern veri yığınından ve nedensel çıkarım literatüründeki en son gelişmelerden yararlanmak için oluşturdum ve şirketlerin ürün ekibi çabalarını artırılmış istatistiksel güçle gelir gibi iş ölçütlerine bağlamalarına olanak sağladım.”

Sharma, uygulama deneme alanının rakiplerle doymasa bile tıkandığını kabul ediyor. Ancak Eppo’nun, rastgele bir deneyin sonuçlarını anlamayı ve yorumlamayı görünüşte daha kolay hale getirmek için güven aralıklarını kullanan analiz araçlarıyla farklılaştığını söylüyor. Eppo ayrıca, bir modelin diğerinden daha iyi performans gösterip göstermediğini gösteren canlı deneyler gerçekleştirmek için tekniklerden yararlanarak yapay zeka ve makine öğrenimi modelleri ile deneyleri destekler.

Sharm, Eppo’nun, deney öncesi bilgilerle açıklanabilecek bir metrikteki varyansı ortadan kaldırmaya çalışan bir yaklaşım olan CUPED varyans azaltmayı içeren ilk ticari platformlardan biri olduğunu iddia ediyor. Örneğin, bir mülk rezervasyonu şirketinin, aldıkları günlük rezervasyon sayısını artırmayı amaçlayan bir deney yürüttüğünü varsayalım. Günlük mülk başına rezervasyon sayısı sıfırdan binlere kadar değişebilir. Ancak her mülk için günlük ortalama rezervasyonlar genellikle deneyden önce belirlenebilir; CUPED aracılığıyla bu bilgi, tesislerin denemeden sonra öncekine kıyasla daha fazla mı, daha az mı yoksa yaklaşık olarak aynı sayıda rezervasyon almaya başlayıp başlamadığını test etmek için kullanılabilir.

eppo

Resim Kredisi: eppo

Sharma, “Modern veri yığınındaki tüm ürünler arasında, deneme, bir ürün ekibinin aldığı her karara C-suite ve yönetim kurulu düzeyinde metrikler enjekte ettiği için, yatırımın gelir getirisi ile en net ilişkilerden birine sahiptir.” Dedi. “Özellikle zorlu durgunluk pazarlarında, C-suite’in ürün ekiplerinin gelir gibi iş ölçümlerini muhtemelen yönlendirmesine ihtiyacı var. Deneme olmadan, ürün ekipleri etkileşim ve tıklama düzeyindeki özel metriklere işaret ederek, ancak işletmenin finansal görünümünün çalışmalarından dolayı iyileştiğine asla güven duymayarak sürekli bir nakliye döngüsü içindedir.

Sharma ayrıca, Eppo’nun tüm veri hesaplamasını bulutta, Kar Tanesi üzerinde gerçekleştirdiğinden, çoğu deney platformundan daha fazla gizliliği koruduğunu iddia ediyor. Tıklamaları, etkileşimleri ve diğer kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri toplamanın aksine, Eppo platformu yalnızca toplu, anonimleştirilmiş deney sonuçlarını depolar.

“Bizler, çok daha fazla gizlilik odaklı analitik ürünleri oluşturmanın yeni bir yolunun büyük müjdecileriyiz” dedi. “Diğer deney platformları, onlara veri evrenini göndermeyi, esasen her müşterinin kendi veri ekosisteminin kopyalarını depolamayı gerektiriyor.”

Tabii ki, en iyi deney yazılımı bile çalışanlar onu kullanmıyorsa yardımcı olmaz. Kısmen deneme, bir ürün geliştirmenin gerçek, bazen beklenenden daha düşük başarı oranını ortaya çıkarabileceğinden, satın almayı başarmak zor olabilir. Google ve Bing gibi teknoloji devlerinde bile, deneylerin büyük çoğunluğu (yaklaşık %80 ila %90) başarısız olumlu sonuçlar üretmek için.

Ancak Sharma, gelirle ilgili bir soruyu yanıtlamayı reddederken, alımın güçlü olmaya devam ettiğini söylüyor. Eppo’nun müşteri tabanı geçen yıl içinde Goldbelly, Netlify, Kumu ve en az bir isimsiz Fortune 50 şirketini içerecek şekilde büyüdüğünü söyledi.

“Son piyasa düşüşleriyle ilgili deneylerin ilgisinde bir canlanma gördük. Mevcut müşterilerimiz ve müşteri hattımız genelinde şu modeli gördük: İşten çıkarmalar, hızlı bir şekilde gelir getirmeyecek net-yeni ürün grupları oluşturan ekiplere odaklanıyor ve bunun yerine gelire odaklanan temel ürün geliştirmeye odaklanıyor. doğası gereği deney merkezli,” dedi Sharma. “Somut olarak, birçok müşterinin işten çıkarılmasına rağmen, deney ekiplerinin hiçbirinde işten çıkarma olmadı.”

Yeni fonla, San Francisco, California merkezli Eppo, yıl sonuna kadar ekibini 15 kişiden 25’e çıkarmayı planlıyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/eppo-a-product-experimentation-platform-raises-19-5m-for-expansion/

Yorum yapın