Bir Twitter testi, resimlere alternatif metin eklemenizi hatırlatacak – Teknolojik Haberler


Kesinlikle hiçbir iç kaosun ortasında, Twitter’ın ulaşılabilirlik ekip çok istenen bir özellik testi başlattı. Test grubunu oluşturan kullanıcıların yüzde onunda, fotoğraf yüklemelerine resim açıklamaları eklemeleri için hatırlatıcılar sunulacak.

Resim açıklamaları veya alternatif metin, tam olarak göründükleri gibidir: bir resimde görünenin açıklamaları. Bazen bu açıklamalar, görüntü yüklenmediğinde görünür, ancak daha da önemlisi, ekran okuyucu kullanan, görme engelli veya az gören kişiler için bağlam sunarlar. Alternatif metin, herkesin sohbete dahil edilmesini sağlamaya yardımcı olur.

Bu test, daha fazla insanı alternatif metin kullanmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Özelliğe erişiminiz varsa hesabınızın ayarlarına gidebilir, ardından erişilebilirliği tıklayabilir ve ardından “Görüntüler” başlığına gidebilirsiniz. Orada, resimli bir tweet göndermeden önce alternatif metin eklemenizi isteyen bir hatırlatıcıyı açabilirsiniz.

“Resim açıklamalarını eklemeyi unutursanız, hatırlatıcıyı açmanız gelecekteki kendinize büyük bir iyilik olacaktır. Ve Twitter’daki herkese,” platform yazdı. “Aslında, eğer herkes açarsa, herkes herkese yardım ediyor olurdu.”

Nisan ayında Twitter, bir görselin alt metni olduğunda bunu daha belirgin hale getiren özellikleri kullanıma sunmaya başladı. Artık fotoğrafların alt köşesinde, bir görselin alt metni olup olmadığını gösteren “ALT” rozetleri görünüyor. Bu düğmeye tıkladığınızda, resim açıklamasını görüntüleyebilirsiniz.

Ancak aramızdaki en iyi niyetli kişiler bile bazen resim açıklamaları eklemeyi unutabilir, bu nedenle bu hatırlatıcılar kullanışlı olacaktır. Alternatif metnin ne olduğunu veya neden önemli olduğunu bilmeyen kullanıcılar için bu açılır pencereler ayrıca eğitici bir amaca da hizmet edebilir.

Twitter, “Resim açıklamaları, engelli kişilere ve daha fazla bağlam isteyen herkese bilgi erişimini genişletmenin basit bir yoludur.” açıkladı.

Twitter, duyuru dizisinde, yanlış kullanılan alternatif metnin tuzakları hakkında devam eden bir tartışmaya atıfta bulunuyor – bazen Twitter kullanıcıları, ALT rozetini tıklayabilecek herkes için paskalya yumurtalarını veya şakaları gizlemek için alternatif metni kullanır. Ancak resim açıklamalarını bu şekilde kullanmak, bağlam için alternatif metne gerçekten ihtiyaç duyan kullanıcılar için kafa karıştırıcıdır. Daha fazla tweeter, erişilebilirlik özelliklerini amaçlandığı gibi kullandığında, gerçekte nasıl yazılacağını daha net hale getirir. iyi alternatif metin.

İyi yazılmış resim açıklamalarını neyin oluşturduğu konusunda çok fazla tartışma var. Örneğin, salata yerken bir kadının fotoğrafını görürseniz, muhtemelen kasenin ne renk olduğunu veya salatanın içinde kruton olup olmadığını bilmenize gerek yoktur. Belki ısırığın ortasında olduğu veya marullara öfkeyle baktığı bağlamla ilgilidir – ya da belki de değildir.

NASA bu hafta James Webb Uzay Teleskobu’ndan ilk görüntüleri yayınlarken, bazı Twitter kullanıcıları NASA’nın görüntü açıklamalarının ne kadar detaylı olduğuna dikkat çekti. Bir gökada kümesinin fotoğrafı kadar karmaşık, anıtsal ve akıllara durgunluk veren bir şey için ayrıntı düzeyleri anlamlıdır. Ancak, NASA’nın sosyal ekibinde olmadığınızı varsayarsak, yüklediğiniz her şey için Twitter’ın 1.000 karakter sınırını karşılamayacaksınız.

Twitter, geçen yıl boyunca videolar için otomatik altyazılar gibi erişilebilirlik özelliklerini de kullanıma sundu. Platformun erişilebilirlik odaklı hesabına göre ekip, üzerinde çalışmak Spaces’ta genişleyen canlı altyazı, altyazı özelleştirmesi, alternatif metin için metin tanıma ve profil resimleri için alternatif metin.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/13/twitter-alt-text-reminder-image-description-test/

Yorum yapın