Bir Toplu Taşıma Tabelasının Özel Görünümü


[Stefan Schüller] Zürih şehirlerindeki tramvay ve otobüslerin varış bilgilerini gösteren LED tabelaların hayranıydı. [Stefan] işaretleri satın alacak bir kaynak bulmakta sorun yaşıyordu, bu yüzden bunun yerine kendine bir tane inşa et.

[Stefan] 56×208 tek renkli 2 mm nokta aralıklı ekranı, aynı 2 mm aralıklı 128 x 64 P2 RGB LED ekranla yeniden oluşturmaya karar verdi. Ekran, tümü 5 V 4 A güç kaynağından beslenen bir HUB75 RGB LED matris kitaplığı kullanan bir ESP32 DMA RGB LED matris kalkanı tarafından çalıştırılır.

ESP32, LED matris ekranı çalıştırmanın yanı sıra Zürih’in toplu taşıma API’sini araştırır ve ardından ilgili bilgiler için XML’i ayrıştırır. Dan beri [Stefan] yazı tiplerini olabildiğince yakından eşleştirmek istedim,
otobüs ve erişilebilirlik simgeleri de dahil olmak üzere sıfırdan yeni bir yazı tipi oluşturdu. Yeni yazı tipi, daha sonra Adafruit’in GFX kitaplığıyla çalışacak şekilde dönüştürülen bir glif bitmap dağıtım biçimine (BDF) kodlandı. [Stefan] adlı özel bir dönüştürme aracı oluşturma bdf2adameyvedönüştürmenin son ayağını yapmak için.

LED matrisi tam renk özelliğine sahip olduğundan, [Stefan] resmi tramvay renkleriyle ulaşım hatlarına biraz ekstra gösteriş ve renk kodu eklemeye karar verdi. Tüm kaynak kodları onun üzerinde mevcuttur. Proje için GitHub deposudaha fazla ayrıntı arayanlar için.

Daha önce toplu taşıma akışlarının Kendin Yap yapılarına yer vermiştik. Düşük maliyetli RGB LED ekranların ve genel API’lerin her yerde bulunmasıyla, umarım daha fazlasını göreceğiz!
Kaynak : https://hackaday.com/2022/11/12/a-private-view-of-a-public-transport-sign/

Yorum yapın