Bir Satış Hunisini Daha Fazla Müşteri Adayıyla Doldurma Sanatı ve Bilimi


Genç veya deneyimsiz girişimcilerin yaptığını gördüğüm en büyük hatalardan biri, tanımlanmış bir satış sürecinin olmaması. Daha spesifik olarak, insanları farkındalıktan satın almaya yönlendirecek bir huni yok. Bu oldukça sorunludur ve tipik olarak bir işletmeyi herhangi bir kayda değer başarıya ulaşmaktan alıkoyar.

Bu makalede, size bir satış hunisini nasıl oluşturabileceğinizi ve nihayetinde, onu nitelikli potansiyel müşteriler haline gelen ve nihayetinde müşteriye dönüşen daha fazla potansiyel müşteriyle nasıl doldurabileceğinizin ardındaki bazı sanat ve bilimi göstermek istiyorum. Kulağa hoş geliyorsa, okumaya devam edin.

Temel Satış Hunisinin Dökümü

Çok sayıda farklı yaratıcı kısaltma ve huni resmi var, ancak huninizi üç ana aşamada düşünmek en kolayı:

  • Müşteri Adayları (Huni Üstü)
  • Beklentiler (Dönüşüm Hunisinin Ortası)
  • Müşteriler (Dönüşüm Hunisinin Alt Kısmı)

Amaç, açıkçası, olası satışları potansiyel müşterilere ve potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmektir. Ancak bunu yapabilmek için, her aşamadaki her olasılığın duygusal durumunu anlamalısınız.

Bir kurşun olduğunda huninin üst kısmı, amaç onları farkındalıktan ilgiye taşımaktır. Bu kadar. Satış yapmaya çalışmıyorsunuz.

Bir müşteri adayı ilgilendikten sonra, potansiyel müşteri haline gelirler. Bu noktada, seçenekleri aktif olarak değerlendirdikleri huninin ortasına kayarlar. Amacınız onları meşgul etmek ve çözümlerinizin neden onların sorunlarına, acılarına veya arzularına uygun olduğunu göstermektir.

Son olarak, bir potansiyel müşteri yeterince meşgul olduğunda müşteri haline gelirler. Bu, huninin alt kısmı. Amaç sadakati beslemek, tatmin etmek ve geliştirmektir.

Satış hunilerinin mimarisi hakkında tüm kurslar geliştirilmiştir, ancak bu makalenin amacı bu değildir. Bu makalenin amacı, huninizi daha fazla potansiyel müşteriyle nasıl dolduracağınızı göstermektir. Başka bir deyişle, dönüşüm hunisinin üst kısmını nasıl doldurursunuz ve insanları işletmenizden ve ürünlerinizden nasıl haberdar edersiniz? (Çünkü bunu yapabilirseniz, sonunda bu olası satışların bir yüzdesini, ödeme yapan müşteri haline gelen potansiyel müşterilere dönüştürmek için iyi bir şansınız olur.)

Dönüşüm Huninizi Potansiyel Müşterilerle Doldurmanın Güçlü Yolları

Dönüşüm huninizi potansiyel müşterilerle doldurmaya gelince, kullanabileceğiniz binlerce farklı taktik var. 2022 ve sonrasında en kolay ve en etkili olduğuna inandığım şeylerden bahsetmek istiyorum. Hadi bir bakalım:

Misafir Blog İçeriği Yaz

Bu ilk stratejiye nasıl yaklaştığınıza bağlı olarak, biraz zaman alabilir. Ancak, neredeyse her zaman buna değer.

bu misafir bloglamanın arkasındaki fikir çok basit: Başka birinin blogu için içerik yazın ve izleyicileriyle etkileşime geçin. (Ek bir bonus olarak, kendi etki alanınıza geri bağlantılar şeklinde bir miktar SEO “meyve suyu” da alırsınız.)

Konuk bloglamada başarılı olmak için araştırmanızı yapmalı ve ısrarcı olmalısınız. Yeni başlayanlar için, yüksek alan otoritesine sahip ve kendi hedef kitlenizle örtüşen bir site okuyucu/izleyici kitlesine sahip blogları arayın. Başka bir deyişle, fitness koçluğu hizmetleri satıyorsanız, sağlıklı beslenme, doğal tıp, kilo verme ve olumlu benlik imajına odaklanan bloglar istiyorsunuz. Ancak, muhtemelen başka birinin fitness koçluğu bloguna konuk blog yazmak istemezsiniz. (Ya da daha doğrusu size izin vermezler.) Bir miktar örtüşme olmalı, ancak bu doğrudan bir rakip olmamalıdır.

Konuk blog içeriği yazarken, web sitenize geri bağlantılar eklemek ve/veya künyelere sahip olmak önemlidir. Bu, maksimum maruz kalma elde etmenize yardımcı olur.

Konuk bloglama çok zaman alıcı görünüyor mu? Neyse ki, kendi başınıza konuk bloglama ve bağlantı oluşturma yapmak zorunda değilsiniz.

Var içerik yazma hizmetleri tüm bunları sizin adınıza yapacak.

Yapışkan Kurşun Mıknatıslar Geliştirin

Genel olarak konuşursak, dönüşüm huninize bir müşteri adayı eklemenin en kolay yolu onların iletişim bilgilerini toplamaktır. Bu genellikle adları ve e-posta adresleri anlamına gelir. Ancak anlaşma şudur: İnsanlar bu bilgiyi sadece ücretsiz olarak dağıtmazlar. Karşılığında bir şey bekliyorlar. İşte burada kurşun mıknatıslar devreye giriyor.

Müşteri adayı mıknatısı, bir müşteri adayının e-posta adresi karşılığında verdiğiniz ücretsiz bir içerik parçasıdır. Genellikle PDF, rapor, e-Kitap, kontrol listesi, video veya demo gibi bir şeydir. Kurşun mıknatıslar oluştururken yapışkan olmalarını istersiniz. Başka bir deyişle, ideal müşterinizin hayır diyemeyeceklerini hissetmesini istiyorsunuz.

Kurşun mıknatıslar genellikle basit bir kabul sürecinin parçası olarak teslim edilir. Bir kaynaktan bir açılış sayfasına trafik çekersiniz. Bu açılış sayfasında, müşteri adayına basit bir veya iki alanlı katılım gösterilir. Bilgilerini girerler ve kaynağı otomatik olarak alırlar. Arka uçta, onlara ürün ve hizmetlerinizi satan otomatik bir damla e-posta dizisi gönderirsiniz.

Testleri Kullan

En popüler müşteri adayı oluşturma yöntemlerinden biri sınavların kullanımını içerir. Ancak, çoğu pazarlamacı, yanlış bir şekilde bunun çok karmaşık olduğunu düşündükleri için bu seçeneği kaçırıyor. (İpucu: Değil.)

ConvertFlow.com’un açıkladığı gibi, “Doğru test, birinin dikkatini çekebilir ve onları yüksek düzeyde meşgul edebilir. Sadece bu da değil, aynı zamanda pazarlamacılara insanların sorunlarını dinleme ve belirli bir ürün veya içerik parçasını bir çözüm olarak önerme şansı veriyor, üstelik tamamı otomatik pilotta.”

“Sınavlar” terimini kullandığımızda, lisede girdiğiniz bir sınavdan bahsetmiyoruz. Eğlenceli ve ilgi çekici olan Buzzfeed tarzı sınavlardan bahsediyoruz. Popüler olanlar şunları içerir:

  • Hangi karakter/kişisin?
  • Kişiliğiniz nedir?
  • Güçlü/zayıf yönleriniz nelerdir?
  • ne kadar ustasın
  • Hangi çözüm sizin için doğru?

Açıkçası, kesin test adı ve soru türleri, markanıza, hedef kitlenize ve dönüşüm hedeflerinize büyük ölçüde bağlıdır. Ancak, bu size hangi yaklaşımların işe yaradığı konusunda bir fikir verir.

Podcast’lerde Misafir Olun

Podcast sunucuları her zaman iyi konuklar arar. Yine de çoğu işletme sahibi, fırsatlara ulaşma ve arama çabasından geçmeye istekli değil. Bu, bunu aç potansiyel müşteriler oluşturmak için sinsi ve güçlü bir yol yapar.

Misafir podcasting, misafir bloglamaya çok benzer. Aynı izleyici kuralları geçerlidir. Buradaki anahtar, görüşmeniz sırasında bir harekete geçirici mesaj ekleyebildiğinizden emin olmak için podcast sunucusuyla ön uçta pazarlık yapmaktır.

Bunu yapmanın en iyi yolu, dinleyicileri hedeflenen bir açılış sayfasına göndermek ve onlara e-posta adresleri karşılığında podcast’te tartışılan ücretsiz bir kaynak vermektir. Bununla ilgili harika olan şey, üzerinde bulunduğunuz her podcast için özel izleme kodları oluşturabilmenizdir. Bu size her bir podcast’ten kaç potansiyel müşteri geldiğini gösterecektir (böylece gelecekte hangilerine geri döneceğinizi bilirsiniz).

Ortak Girişimler Oluşturun

Belki burada biraz tema görüyorsunuz. Kendi huninizi doldurmanın en iyi yollarından biri, başka birinin hunisine tamamen etik bir şekilde dokunarak hedef kitlelerine değer katmaktır. Ortak girişimler bunu yapmanın başka bir yoludur.

Ortak girişimlerle, diğer girişimcileri ve işletme sahiplerini bulursunuz ve her ikinizin de masaya değerli kaynakları getirdiğiniz ortak bir ürün, proje veya ortaklık oluşturmak için onlarla ortak olursunuz. Bu durumda, müşteri adaylarını getirebilirler ve siz içeriği veya değeri getirebilirsiniz.

Çevrimiçi etkinlikler buna harika bir örnektir. Ücretsiz bir masterclass, canlı web semineri veya sanal zirve düzenleyebilirsiniz. Ortak girişim ortağınız (veya ortaklarınız) kayıtları getirirken, siz asıl öğretimi oluşturur ve arka ucu ayarlar. Çevrimiçi kurslar başka bir örnektir.

Satış Huninize Hız Verin

Satış huninizi yükseltmek, satışları artırmak ve zaman içinde büyümeye devam eden kendi kendini idame ettiren bir iş kurmak istiyorsanız, huninizi daha fazla potansiyel müşteriyle ve dolayısıyla daha nitelikli potansiyel müşterilerle doldurmanız gerekir! Umarım, bu makale size birkaç fikirle ilham vermiştir. Ancak hepsini kullanmanıza gerek yok. Birini seçip bu hafta uygulamanızı tavsiye ederim. Ardından, bu stratejide ustalaştığınızı hissettiğinizde, bir başkasını seçin (vb.). Bu teknikler bir araya getirildiğinde, dönüşüm huninizin üst kısmında bir bileşik sonuç elde edebilir ve bu da, huninin alt kısmında gelirde üstel artışlarla sonuçlanır.

Nate Nead

Nate Nead

Nate Nead, finans, pazarlama ve yazılım geliştirme dahil olmak üzere birçok disiplinde stratejik danışmanlık hizmetleri sunan bir danışmanlık şirketi olan Nead, LLC’nin CEO’su ve Yönetici Üyesidir. On yıldan fazla bir süredir Nate, en tanınmış çevrimiçi markalardan bazıları için birleşme ve satın alma, sermaye tedariki, teknoloji ve pazarlama çözümleri konusunda stratejik rehberlik sağlamıştır. O ve ekibi, Fortune 500 ve KOBİ müşterilerine benzer şekilde tavsiyelerde bulunuyor. Ekip, Seattle, Washington’da bulunuyor; El Paso, Teksas ve West Palm Beach, Florida.Kaynak : https://readwrite.com/filling-a-sales-funnel-with-more-leads/

Yorum yapın