Bir Kriz Aktörü Komplo Teorisi Trajedi Zamanlarında Nasıl Yükselir?


Fotoğrafını yayınlayan kişiler hakkında, genellikle haber kuruluşlarına aitmiş gibi görünmeye yönelik hesaplar hakkında, “Bence bu onlara bir tür güç veriyor” dedi. “Biriyle uğraşmak ya da birinin kendini kötü hissetmesine neden olmak ya da bunu onların duyarsızlaştıracak kadar korkunç olduğunu söylemek, onlara aidiyet hissi veriyor.”

Ancak bundan sonra olacaklar, daha da sinsi bir tehlikedir, dedi Bayan Phillips: “Bu şaka, toplumun kurumlarına güvenmemeye hazır olan büyük bir kesim tarafından olduğu gibi kabul ediliyor.

“Etrafımızda dönen tüm komplocu şeyleri şiddetlendiriyor ve bizi tehlikeli bir yola sokuyor” dedi. “Aynı ampirik gerçekliğe dayanma yeteneğimizi daha da aşındırıyor.”

Araştırmacılar, bu tür şakaların uzun bir tarihsel emsali olduğunu söyledi. Bir komedyen, 2015 yılında Kaliforniya, San Bernardino’da bir silahlı saldırı da dahil olmak üzere birçok toplu cinayette yanlışlıkla silahlı adam olarak adlandırıldı.

Üniversitede Bilgilendirilmiş Halk Merkezi’nde araştırma bilimcisi Mike Caulfield, “Bunun sonrasında gerçekleşmediği önemli büyüklükte bir olay bulabileceğinizi sanmıyorum – bu noktada bu neredeyse bir refleks” dedi. Washington’dan. “Günümüzde insanlar, olaydan 20 dakika sonra ve çok formüle edilmiş yollarla sahte bayrak ve kriz aktörü teorilerini destekliyorlar.”

Bay Caulfield, döngüyü “saat gibi gerçekleşen neredeyse fabrika üretimi” olarak tanımladı.

Bay Jordan’ın durumunda, fotoğrafı, haber kuruluşlarını taklit eden ve hatta logolarını kopyalayan hesaplardan gelen sosyal medya gönderilerinde yeniden ortaya çıkıyor. Geçen yıl “Bernie”nin Kabil’de Taliban askerleri tarafından infaz edildiğine dair bir rapor, Twitter’da, Twitter’ın askıya aldığı sahte bir hesap olan @CNNAfghan’dan yayınlandı ve ardından askıya alınan başka bir hesap olan @BBCAfghanNews tarafından güçlendirildi. ölüm.

“Bernie”nin 2021’de Kentucky’de bir kasırganın ve 2020’de Lübnan’ın Beyrut kentinde meydana gelen patlamanın kurbanı olduğu da açıklandı. 17 takipçisi olan ve yine askıya alınan sahte bir hesap olan @FoxNewsUkraine, bu yıl ” iki takipçisi olan @RussiaCnn, Rusya’ya doğru uçarken vurularak düşürülen bir pilot olduğunu söylerken, Mariupol’de öldürülen sağcı bir gazeteciydi.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/07/technology/jordie-jordan-gamer-photo-fake.html

Yorum yapın