Bir İş Nasıl Büyütülür: Hemen Kullanmaya Başlamak İçin 15 Strateji


Bir iş kurmak zordur, ancak halihazırda devam eden bir işi nasıl büyüteceğinizi öğrenmek başlı başına bir zorluktur. Peki başarının sırrı nedir? Tıpkı ilk başladığınızda olduğu gibi, ölçeklendirmenin sırrı sağlam bir iş planına ve güçlü temellere sahip olmaktır.

Yeni İşiniz İçin İlk Adımlar Nelerdir?

Özellikle atılması gereken ilk adımlardan emin değilseniz, sıfırdan başlamak göz korkutucu olabilir. Bu nedenle, işinizi ölçeklendirme ve büyütme sürecini aydınlatmak için bu kılavuzu oluşturduk.

İşinizi Nasıl Büyütürsünüz, Büyük Düşünün

1. Pazarı Araştırın

İşletmenizi ölçeklendirmek, mevcut piyasa koşullarını içten ve dıştan bilmenizi gerektirir. Bilmen gerekiyor:

 • Yeterli potansiyel müşteri olup olmadığı
 • İdeal müşterileriniz kimlerdir?
 • Nerede bulundukları
 • Ürününüz veya hizmetiniz için ne kadar ödemeye istekli oldukları

Proje için net hedefler belirleyerek başlayın ve ardından bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için hangi araştırma yöntemlerinin en iyi sonucu vereceğini belirleyin. Elbette, pazarlamanız, bir işletme olarak kim olduğunuza bağlı olarak farklı şekilde değişecektir. Örneğin, hukuk firması pazarlaması bundan çok farklı HVAC pazarlamasıancak hepsi hedef kitlenizi araştırmakla ve onları işinize nasıl bağlayacağınızı bilmekle başlar.

2. Ürününüzü Analiz Edin

İşletmenizi ölçeklendirmek için, ürününüzü kalabalığın arasından neyin öne çıkardığını bilmeniz gerekir. Hiçbir şey düşünemiyorsanız, ölçeklendirmeden önce yapmanız gereken bazı işler var.

Hakkında düşün:

 • Ürününüz ne yapıyor?
 • Müşterilerinize nasıl yardımcı olur?
 • Rakiplerle karşılaştırıldığında nasıldır?
 • Neden biri seninkini kendininkilere tercih etmeli?

Son soru çok kritik. Benzersiz satış noktanız (USP), ürününüzün kendisinde değil, onu nasıl pazarladığınız veya nasıl teslim edildiğidir.

3. Rakip Analizi Yapın

Rakip analizi, işinizi büyütmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Etkili bir şekilde ölçeklendirmek için sektörünüzdeki diğerlerinin, özellikle de rakiplerinizin ne durumda olduğunu bilmeniz gerekir.

Rakip analizi, pazarınızda neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ölçmenize yardımcı olabilir. Fırsatları ve zorlukları ortaya çıkmadan önce tespit etmenize yardımcı olabilir veya daha da iyisi, sizin kadar çok şey bilmeyen diğerlerine karşı size bir avantaj sağlayabilir. Bunu iyi yapanlar, kör noktalardan kaçınabilir ve işlerine fayda sağlayan daha akıllıca uzun vadeli kararlar alabilir.

4. Özelleştirilmiş Satış Hunisi Oluşturun

Muhtemelen zaten bir tür satış hunisine sahipsiniz, ancak bu, işletmenizin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş mi? Ayrıntılı bir müşteri yolculuğu geliştirmek, tam da bunu yapmanıza yardımcı olur. Bu, her müşterinin e-ticaret mağazanızdan satın almadan önceki adımlarının bir haritasıdır. Müşterilerin nereden geldiği, sitenizde ne yaptıkları ve nihayetinde onları dönüşüme ikna eden şey hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursanız, büyümeye o kadar iyi hazırlanırsınız.

Bu, pazarlamanıza ve müşterilerinizin nereden geldiğini nasıl anladığınıza da yardımcı olabilir.

5. Bir CRM Sistemi Kullanın

Etkili bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemine sahip olmak, tüm verilerinizi ve ilişkilerinizi her zaman, her yerden düzenli ve erişilebilir tutmanıza yardımcı olabilir – ölçeklendirme sırasında önemli bir araçtır.

CRM sistemleri, müşteri verilerinizi düzenlemenize ve analiz etmenize izin verdiği için kişileri yönetmek için son derece kullanışlıdır. Bu, bir müşterinin işletmenizle ilgili geçmişini anlamayı kolaylaştırır. Ayrıca, onlarla nasıl iş yaptığınızı kişiselleştirmek için otomasyondan yararlanmanıza da olanak tanır. Çoğu CRM sistemi, örneğin müşterinin bir satın alma işlemi gerçekleştirmesinden hemen sonra olduğu gibi, belirli olaylara veya eylemlere dayalı olarak kurallar ve tetikleyiciler ayarlamanıza olanak tanıyan otomasyon özellikleri sunar.

iş büyümesi tutkuyla başlar

6. Listenizi Büyütün

Listeniz, bilseniz de bilmeseniz de işinizin özüdür. İnsanlar en çok ne yaptığınızla ilgilenir ve muhtemelen sizden satın alırlar. Listenizde ne kadar çok kişi olursa o kadar çok para kazanabilirsiniz. İşletmenizi ölçeklendirmek için listenizi ölçeklendirin.

Nasıl? İşinizi büyütmek için uygulayabileceğiniz birkaç strateji var:

 • Bir bedava, o kadar iyi bir şey sunun ki, insanlar bunun için e-posta adreslerinden vazgeçmeye istekli olacaklar.
 • Yeni kitlelerin önüne geçmek ve diğer bloglarda öne çıkarak otorite kazanmak için bir misafir yazısı yazın.
 • ReadWrite, Medium ve LinkedIn Pulse gibi yüksek trafiğe sahip siteler için makaleler yazın – elbette kayıt sayfanıza bir bağlantı ile biter.

7. Müşteri Sadakat Sistemi Oluşturun

Müşteri sadakat sistemi, müşterileri programla ilişkili bir işletmeden alışveriş yapmaya veya bu işletmenin hizmetlerini kullanmaya teşvik etmek için tasarlanmış bir pazarlama stratejisidir. Müşteriler genellikle ödüller için kullanılabilecek puanlar alırlar. Sadakat programları, hem fiziksel hem de çevrimiçi perakendeciler de dahil olmak üzere küçük ve büyük işletmeler tarafından kullanılır.

8. Ortak Arayın

Her zaman işinizin büyümesine yardımcı olabilecek şirketlerle ortaklıklar arayışında olmalısınız. E-ticarette yeniyseniz, bu, ürünlerinizi daha fazla insanın duymasını sağlamanın yollarını aramak anlamına gelir.

İşinizi büyütmede rol oynayabilecek ortaklar seçmek önemlidir. Örneğin, sizinkinden daha geniş bir dağıtım kanalına sahip ortaklar seçin. Ayrıca, bir ortaklığın size ne tür bir marka bilinirliği getireceğini düşünün.

9. Lisansla İlgili Ürünler veya Hizmetler

Başka bir işletmeyle ortaklık söz konusu değilse, yine de ürünlerinizi lisanslayabilir veya başka birinin ürünlerini lisanslayabilirsiniz. Burada amaç markanızın bilinirliğini artırmaktır. Lisanslama, bu süreçte biraz para kazanırken bile işiniz hakkında bilgi edinmenize yardımcı olur.

Lisanslamanın ekonomik faydaları, önemli gelir ve kâr artışıyla sonuçlanabilir. Yeni pazarlara ve tüketici tabanlarına erişim kazanırken, satış, pazarlama ve dağıtım maliyeti ortağınızla paylaşılabilir. İster köklü bir işletme, ister yeni kurulmuş bir işletme olun, lisanslama işinizi büyütmenin akıllı bir yoludur.

10. Ürün Tekliflerinizi Çeşitlendirin

Yeni ürün grupları eklemek, işinizi büyütmenin etkili bir yoludur. Yeni müşterilere ulaşmanıza, yeni pazarlara açılmanıza ve marka bilinirliğinizi artırmanıza olanak tanır. Ürün yelpazenizi çeşitlendirmek, işletmeniz için, kâr marjlarınız ve sunduğunuz müşteri deneyimi için iyidir.

Tek bir ürün veya hizmete güvenen işletmeler, pazar değişikliklerine veya beklenmedik olaylara açıktır. Farklı pazarlarda ve sektörlerde birden fazla gelir akışına sahip olarak, işletmeniz bu tür olaylara karşı daha az savunmasız hale gelir ve gelecekte öngörülemeyen zorluklara karşı daha yetenekli hale gelir.

11. Mantıklı Olan Her Şeyi Otomatikleştirin

İşletmenizin tüm kapsamını etkili bir şekilde ele almak zordur. Bu nedenle, mevcut iş ortamında otomasyon çok popüler. Aynı anda birçok görevi halletmenin en iyi yollarından biridir ve daha acil konulara odaklanmanızı sağlar.

Anahtar, kaliteden ödün vermediğinizden emin olarak işinizi büyütmek için mantıklı olan her şeyi otomatikleştirmektir. Otomasyona başlamanın en kolay yolu, sosyal medya hesaplarınızı yönetmek için bir zamanlama aracı kullanmaktır. Örneğin, bir haftalık gönderileri 10 dakikada planlamak için aracı kullanabilirsiniz. Otomatikleştirmesi kolay bir başka görev de e-posta pazarlamasıdır.

12. Size Yardımcı Olması İçin Yeni, Uzman Kişileri İşe Alın

Yeni başladığınızda, hepsini yaparsınız. Bir ürün veya hizmet yaratır, pazarlar, satar ve desteklersiniz. Ancak işiniz büyüdükçe, ana güçlü yönlerinize odaklanmanız ve ölçeklendirmenize yardımcı olacak yeni insanları işe almanız gerekir.

Bu her zaman birini tam zamanlı olarak işe almak anlamına gelmez. Bunun yerine, belirli görevleri tamamlamanıza yardımcı olabilecek uzman personel veya ekipler getirebilirsiniz. Akrep mesela, genellikle yardımcı olur yeni ve gelişmekte olan işletmeler, çeşitli sosyal medya platformlarındaki varlıklarını büyütüyor, SEO’larını geliştiriyor veya diğer çok sayıda kritik görevle başa çıkıyor.

13. Müşteri Hizmetleri Tekliflerinizi İyileştirin

Müşteri hizmetleri, herhangi bir işletmenin bel kemiğidir. Satışları artırmak ve müşteri sadakati kazanmak için çok önemli bir unsurdur. İşletmeniz büyüdükçe müşteri hizmetleri yetenekleriniz de büyümelidir.

Müşteri hizmetlerini yürütmek zaman, çaba ve özveri gerektirir. En iyi müşteri hizmeti, zaten işinizin bir parçası olan internet ve sosyal ağ platformlarından yararlanır. Müşterileriniz muhtemelen çevrimiçi olacak ve sizin yaptığınız aynı araçlara erişebilecek. Müşterilerinizin yardıma ihtiyaç duyduklarında size kolayca ulaşabilmelerini sağlayın.

14. Pasif Gelir Kaynakları Geliştirin

Bir işletme sahibi olarak, zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekir ve gün içinde yalnızca bu kadar çok saat vardır. Bu nedenle, %100 pasif gelir elde etmek muhtemelen imkansız olsa da, sizden daha az çaba gerektiren ek gelir akışları oluşturmak için bir strateji geliştirmek mümkündür.

Bir girişimci olarak pasif gelir elde etmenin çeşitli yolları vardır, ancak bunların hepsi tek bir şeye bağlıdır: satıştan sonra çok az bakım gerektiren ürün veya hizmet satmak, örneğin:

 • Yeni ürünlere veya hizmetlere genişleme
 • Bilgi ürünleri oluşturma ve satma
 • Çevrimiçi fiziksel ürünler satmak

15. Alanınızda Bir Düşünce Lideri Olun

Düşünce liderliği, bilgili, güvenilir ve güvenilir olduğunuzu gösteren içerik oluşturmaya ve paylaşmaya odaklanan bir pazarlama stratejisidir. Kitleleri güvenlerini kazanmaları için bilgilendirmeyi ve eğitmeyi amaçlar ve işinizi büyütmek için harika bir yol olabilir.

Spesifik olarak, kendinizi rakiplerinizden farklı kılmak ve kendi otoritenizi oluşturmak için düşünce liderliğini kullanabilirsiniz. Bu, sosyal medya, bloglama (misafir blog gönderileri dahil), etkinliklerde konuşma ve hatta yeni müşteriler çekmek için kitap yazma yoluyla yapılabilir.

İşinizi Büyütmek Heyecan Vericidir

Bu stratejiler işinizi bir gecede dönüştürmez, ancak bunlardan birkaçını uygulamak bile etkileyici sonuçlar verebilir. Ve bunu ne kadar erken yaparsanız, işinizin hep hayal ettiğiniz şeye dönüşmesini o kadar çabuk izlersiniz.

İç İmaj Kredisi: Yazar Tarafından Sağlanmıştır; Teşekkürler!

En İyi İmaj Kredisi: taklitlerle; Peksel; Teşekkürler!

Joe Martin

Joe Martin

Pazarlama Başkan Yardımcısı

Joe Martin şu anda küçük işletmelerin büyümesine yardımcı olmak için önde gelen bir teknoloji ve pazarlama sağlayıcısı olan Scorpion’da pazarlamadan sorumlu Başkan Yardımcısıdır. Daha önce CloudApp’in Genel Müdürü ve CMO’su ve Adobe’de Pazarlama Başkanıydı. Sektörde ve onu çalıştıran teknolojide 15 yılı aşkın deneyimiyle, işletmelerin büyümesi için doğru yığının ve pazarlamanın nasıl oluşturulacağı ve kullanılacağı konusunda stratejik rehberlik sağlar. Joe, pazarlamacıların şirket büyümesini ölçeklendirmek için akıllı eğitime ve liderliğe ihtiyaç duyduğuna inanıyor. Joe ile LinkedIn’de bağlantı kurun ve onu Twitter @joeDmarti’de takip edin.Kaynak : https://readwrite.com/how-to-grow-a-business-15-strategies-to-start-using-now/

Yorum yapın