Bir içerik oluşturucu pazarı da dahil olmak üzere Instagram ve Facebook’ta yeni para kazanma araçlarını kullanıma sunmak için Meta – Teknolojik Haberler


Meta CEO’su Mark Zuckerberg ilan edildi Bugün şirket, içerik oluşturucuların Facebook ve Instagram’da para kazanmaları için daha fazla yol sunuyor ve ayrıca mevcut para kazanma araçlarından bazılarını daha fazla içerik oluşturucuya genişletiyor.

En önemlisi, Zuckerberg, Meta’nın Instagram’da içerik oluşturucuların keşfedilebileceği ve içerik için ödeme alabileceği belirlenmiş bir yeri test ettiğini duyurdu. Meta, içerik oluşturucu pazarının markaların yeni ortaklık fırsatlarını paylaşmasına izin verdiğini belirtiyor. Bir marka, ortak olmak istediği bir içerik oluşturucu bulduğunda, teslimatlar ve ödeme hakkında bilgiler de dahil olmak üzere ayrıntıları içeren bir projeyi kendilerine gönderebilir. Meta, içerik oluşturucuların ve markaların tekliflerini ve projelerini filtreleyebilecekleri Instagram DM’lerinde bir ortaklık mesajlaşma klasörü olacağını belirtiyor.

Meta’nın içerik oluşturucular için pazarını ele geçirmesinin, video uygulamasının şirket içi etkileyici pazarlama platformu olan TikTok’un Yaratıcı Pazarı’na benzediğini belirtmekte fayda var. TikTok’un Oluşturucu Pazarı, markaların pazarlama kampanyaları için en iyi TikTok kişiliklerini keşfetmelerine olanak tanır; Meta’nın kendi içerik oluşturucu pazarıyla yapmayı amaçladığı şey bu. Meta’nın Yaratıcı Pazarı’nın, TikTok’u ele geçirme ve platformuna daha fazla yaratıcıyı çekme çabalarının bir parçası olacağı açık.

Meta ayrıca, içerik oluşturucuların diğer platformlardaki ücretli abonelerine yalnızca abonelere özel Facebook Gruplarına erişim vermelerini sağlamak için birlikte çalışabilir abonelikler başlatıyor. Şirket, bu özel grupların Meta’nın içerik oluşturucular için diğer platformlardaki hayranlarından ödeme almalarına ve Facebook’taki özel özelliklere erişim sunmalarına olanak tanıyan birlikte çalışabilir para kazanma araçlarına yaptığı ilk yatırım olduğunu belirtiyor.

Şirketin mevcut para kazanma tekliflerine gelince, Zuckerberg, Meta’nın Facebook Reels Play Bonus programını Facebook’ta daha fazla içerik oluşturucuya açtığını ve ayrıca içerik oluşturucuların Instagram Reel’lerini Facebook’ta çapraz göndermelerine ve oradan da para kazanmalarına izin verdiğini duyurdu. Reels Play Bonus programı, Meta’nın 1 milyar dolarlık yaratıcı fonunun bir parçasıdır.

Önümüzdeki haftadan itibaren, ABD merkezli içerik oluşturucular, beşten fazla Makara oluşturmuşlarsa ve son 30 günde toplam en az 100.000 görüntülemeye sahiplerse Facebook Makaraları Oyna bonus programına başvurabilirler. İçerik oluşturucuların programa katılabilmeleri için Meta’nın İş Ortağı Para Kazanma Politikaları ve İçerikten Para Kazanma Politikalarını karşılaması gerekir. Bu genişlemeden önce, program yalnızca davetli idi. Meta, programa çok ilgi gördüğünü ve şimdi insanların programa katılmak için başvurmasına izin verdiğini söylüyor.

Zuckerberg ayrıca Meta’nın hayranların en sevdikleri içerik oluşturuculara desteklerini tüm uygun içerik oluşturuculara ifade etmelerine olanak tanıyan sanal öğeler olan Facebook Yıldızlarını açtığını duyurdu. Bu haftadan itibaren, son 60 gün içinde en az 1.000 takipçisi olan içerik oluşturucular katılmaya hak kazanacak. İçerik oluşturucular, Yıldızların mevcut olduğu bir bölgede olmalı ve ayrıca Meta’nın İş Ortağı Para Kazanma İlkeleri ile İçerikten Para Kazanma İlkelerini karşılamalıdır. Meta ayrıca, Stars yaratıcılarını tanımak için 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri ​​arasında bir ay sürecek olan Stars Fest’i geri getiriyor.

Zuckerberg ayrıca Meta’nın NFT testini Instagram’da genişlettiğini ve böylece dünyanın her yerinden daha fazla içerik oluşturucunun Instagram’da NFT’lerini gösterebileceğini duyurdu. Instagram’da NFT’leri sergilemek için desteklenen blok zincirler, yakında Flow ve Solana desteğiyle birlikte Ethereum ve Polygon’dur. Zuckerberg, şirketin bu testi ABD merkezli küçük bir içerik oluşturucu grubuyla başlayarak yakında Facebook’a getireceğini kaydetti. Facebook testi, içerik oluşturucuların Instagram ve Facebook’ta çapraz paylaşım yapmasına izin verecek. Meta da yakında SparkAR ile Instagram Stories’de NFT’leri test edecek.

Zuckerberg, bugünkü duyuruyla ilgili bir Facebook gönderisinde, “Daha fazla insanın keyif aldıkları yaratıcı işler yapabileceği bir geleceğe gidiyoruz ve bizimki gibi platformların bunun gerçekleşmesinde rol oynamasını istiyorum” dedi.

Son olarak Zuckerberg, içerik oluşturuculara doğrudan daha fazla para sağlamak için Meta’nın ücretli çevrimiçi etkinlikleri, hayran aboneliklerini, rozetleri ve yakında çıkacak bağımsız haber ürünlerini 2024’e kadar içerik oluşturucular için ücretsiz tutacağını söyledi. Şirket daha önce bunu yapacağını açıklamıştı. Bunu 2023’e kadar yapın.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/meta-new-monetization-tools-on-instagram-facebook-creator-marketplace/

Yorum yapın