Bir gerileme döneminde girişimlere liderlik etmek için 6 strateji – Teknolojik Haberler


21 Ekim 2011’de saat 10:20’de, yıllık bir deprem hazırlık tatbikatı olan Great Shake Out için 8,5 milyondan fazla Kaliforniyalıya katıldım. Dört saat sonra Körfez Bölgesi, Richter ölçeğine göre 3,9 olan bir sarsıntıyla sarsıldı.

Tam olarak bu senaryo için eğitilmiş olmamıza rağmen, birçok meslektaşımız nasıl tepki vereceğini bilemedi: birkaçı panikledi, diğerleri kendilerini kapılara hazırladı ve birkaç kişi de çıkışlara koştu.

Beklenmedik bir şey olduğunda, kimse nasıl tepki vereceğini bilmiyor. Bu, bir gerilemede de geçerlidir. İlk defa kurucuların çoğu, para biriktirmek için ilk olarak nereye bakacaklarını veya nasıl döneceklerini bildiklerini düşünürler, ancak dedikleri gibi, düşmanla ilk temastan sonra hiçbir plan hayatta kalmaz.

Temel en iyi uygulamalar, şirketinizin bu kışa dayanmasına yardımcı olmayacak, bu nedenle M13 yönetici ortağı Karl Alomar’ı aşağıdakileri tartışmak üzere bir Twitter Alanında bana katılmaya davet ettim:

  1. Kanıt noktaları bulmak için “acımasız önceliklendirme” kullanma
  2. Yatırımcılar hala “sağlıklı büyüme” bekliyor
  3. Kurucuların neden 24+ aylık pisti güvence altına almaları gerekiyor?
  4. Yatırımcılarınızla pivot hakkında nasıl konuşulur?
  5. Masada para bırakmak uygun olduğunda
  6. Bir gerileme sırasında para toplamak için farklı yapmanız gerekenler

Alomar, 2000’deki dotcom patlaması ve 2008 Büyük Durgunluğu aracılığıyla zamanına öncülük eden girişimlere dayanarak, kurucuların reaktif değil stratejik olmasının kritik olduğunu söyledi.

Şu anda finansmanı güvence altına almak için, önemli ölçüde daha iyi performans gösteren bir işletme olmalısınız. Karl Alomar, yönetici ortak, M13

Lider gibi hissetseniz de hissetmeseniz de, “işinizde vereceğiniz kararlar sizin için çalışan tüm insanları etkileyecek, bu nedenle tüm bu paydaşları çok etkili bir şekilde yönetebilmeniz ve iletişim kurabilmeniz gerekir” dedi.

Kanıt noktaları bulmak için ‘acımasız önceliklendirme’ kullanma

Alomar, M13’ün, şirketlerin bir sonraki turlarını yükseltmeden önce yürütmesi gereken “kanıt noktaları” belirlemek için kurucularla birlikte çalıştığını söyledi.

“Turlar arasında inşa etmeniz gereken şeyler olan kanıt noktaları ile sadece iş kalitesinin doğrulanması arasında bir fark var” dedi. Bu kriterler değişiklik gösterir, ancak ürün-pazar uyumu, katılım metrikleri veya ARR veya yanma oranı gibi iş hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olacak belirli girişimleri içerebilir.

“Eğer bir fintech işletmesiyseniz, iyi bir sermaye arzı olduğundan emin olmanız gerekir. Bir donanım işletmesiyseniz, tedarik zincirlerinin çalıştığının açıkça gösterildiğinden emin olmanız gerekir” dedi.

Alomar, bu normalleşen piyasada, yatırımcıların önceki yatırımlardan kaynaklanan risklerini azaltmak için “artımlı” iyileştirmeler yapan yeni şirketler aradıklarını söyledi. Sonuç olarak, liderlik ekibinin kendisi de dahil olmak üzere her şey göz önünde bulundurulur.

“Kurucuların, gerçek büyüme aşamalarına gelene kadar onu inşa etmek için doğru insanlar olduğunu düşündüğünüz bazı işletmeler var” dedi. “Yani bir tur attıysan [of] yatırım yapıyorsanız ve harika bir kurucu ekibiniz var, yönetim konusunda bir kanıtınız olmayabilir, çünkü insanlar zaten ekibinize inanıyor olabilir.

Ancak harika bir fikriniz varsa ve herkes bu işte çok fazla olgunlaşma gerektiğini düşünüyorsa, kanıt noktalarınızdan biri şu olabilir: ‘Hey, bu işi bir sonraki seviyeye taşıyabilecek bir yönetim ekibi kurmamız gerekiyor. .’”

Yatırımcılar hala ‘sağlıklı büyüme’ bekliyor

Alomar, düşüşe rağmen, erken aşama büyüme söz konusu olduğunda yatırımcıların beklentilerini düşürmediğini söyledi.

“Şu anda, aslında daha iyi performans göstermeniz gerekiyor – daha verimli, daha etkili” dedi. “Şu anda finansmanı güvence altına almak için, önemli ölçüde daha iyi performans gösteren bir işletme olmalısınız.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/12/m13s-karl-alomar-6-strategies-for-leading-startups-through-a-downturn/

Yorum yapın