Bir çekirgenin beyni, insan kanserini koklamak için hacklendi


Her durumda, hayvanların, insanların vücut kokusu veya nefes yoluyla yaydıkları kimyasalları algıladıkları düşünülmektedir. Kimyasalların karışımı, bir kişinin hastalandığımızda değiştiği düşünülen metabolizmasına bağlı olarak değişebilir. Ancak köpeklerin eğitilmesi ve bakılması pahalıdır. Arkasındaki bilim adamlarından biri olan Debajit Saha, bir köpeğin burnunu taklit eden bir cihaz yapmanın son derece zor olduğunu söylüyor. en son çalışmahenüz hakem tarafından gözden geçirilmemiş.

Michigan State Üniversitesi’nde sinir mühendisi olan Saha, “Bu değişiklikler neredeyse trilyonda bir oranında” diyor. Bu, onları en son teknolojilerle bile yakalamayı zorlaştırıyor, diye ekliyor. Ancak hayvanlar, kokulardaki bu tür ince değişiklikleri yorumlamak için evrimleşmişlerdir. Bu yüzden o ve meslektaşları bunun yerine bir hayvan beynini “kaçırmaya” karar verdiler.

çekirge başının görünümü stabilize

ARAŞTIRMACILARIN İZNİ

Araştırmacılar çekirgelerle çalışmayı tercih ettiler çünkü bu böcekler son yıllarda çok iyi araştırıldı. Bir ön kurulumda, yaşayan bir çekirgenin beynini cerrahi olarak açığa çıkardılar. Saha ve meslektaşları daha sonra, kokuları algılamak için kullandıkları böceklerin antenlerinden sinyal alan beyin loblarına elektrotlar yerleştirdiler.

Ekip ayrıca, kanser içermeyen insan ağız hücrelerinin yanı sıra üç farklı insan ağız kanseri hücresi türü de üretti. Hücre tiplerinin her biri tarafından yayılan gazı yakalamak için bir cihaz kullandılar ve bunların her birini çekirgelerin antenlerine ilettiler.

Çekirgelerin beyinleri, hücre tiplerinin her birine farklı tepki verdi. Kaydedilen elektriksel aktivite kalıpları o kadar belirgindi ki, ekip bir hücre türünden gazı antene üflediğinde, yalnızca kayıttan hücrelerin kanserli olup olmadığını doğru bir şekilde belirleyebildiler.

Saha, “Canlı bir böcek beyninin kanseri tespit etmek için bir araç olarak ilk kez test edildiğini” söylüyor.

Yeni Zelanda’daki Victoria Üniversitesi Wellington’da nanomalzeme bazlı sağlık sensörleri geliştiren Natalie Plank, çalışmanın “süper havalı” olduğunu düşünüyor. “Bir şey üzerinde nefes alabilme ve ardından kanser riski altında olup olmadığınızı bilme potansiyeli… gerçekten güçlü” diyor.

Deneyde ekip, birden fazla çekirgeden beyin kayıtları aldı ve yanıtlarını birleştirdi. Şu anda net bir sinyal elde etmek için 40 nörondan kayıt alıyor, bu da sistemin altı ila 10 çekirge beyni gerektirdiği anlamına geliyor. Ancak Saha, daha fazla nörondan kayıt yapabilen elektrotları kullanmayı umuyor, bu da onun tek bir çekirgenin beyninden kayıt almasına izin verecek. Ayrıca beyni ve anteni, daha sonra gerçek insanlar üzerinde test edilebilecek taşınabilir bir cihazda kullanabilmeyi umuyor.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/06/21/1054532/cyborg-locust-brain-hacked-sniff-out-cancer/

Yorum yapın