Bir beyin implantı atılımı ve Çin teknolojisinin yansımaları


Haberler: Sekiz yıl önce, bir hasta, ilerleyici felce neden olan ALS veya Lou Gehrig hastalığı nedeniyle konuşma gücünü kaybetti. Şimdi, bir beyin implantı almaya gönüllü olduktan sonra, kadın, normal konuşmaya yaklaşan bir oranda hızlı bir şekilde cümleleri iletebiliyor.

Neden önemli: Klavyelerin, parmakla yazmanın, emojilerin ve internet kısaltmalarının olduğu bir çağda bile konuşma, insandan insana iletişimin en hızlı biçimi olmaya devam ediyor. Stanford Üniversitesi’nden bilim adamları, gönüllülerinin, beyin okuma implantını kullanarak dakikada 62 kelime hızında iletişim kurarak önceki rekorları alt üst ettiğini söylüyor, bu önceki en iyi seviyenin üç katı.

Sıradaki ne: Çalışma resmi olarak gözden geçirilmemiş olsa da, uzmanlar sonuçları önemli bir atılım olarak selamladılar. Bulgular, deneysel beyin okuma teknolojisinin laboratuvardan çıkıp yakında faydalı bir ürün haline gelmesinin yolunu açabilir. Hikayenin tamamını okuyun.

—Antonio Regalado

Tavşan Yılı’nı dolu dolu yaşamaya karar vermek

Zeyi Yang, Çin muhabiri

Geçtiğimiz Pazar, Çin ve diğer birçok Asya kültürü için en önemli tatil olan Yeni Ay Yılıydı. Sıfırlamamız ve yeni fırsatları yakalamamız için bir fırsat olması gerekiyordu.

Bu ruhla, geçen yılki en sevdiğim Çin odaklı MIT Technology Review hikayelerinden bazılarını yakın zamanda yeniden gözden geçirdim ve röportaj yaptığım insanlara geri döndüm. Onlara rahatsız edici sorunları çözüp çözmediklerini ve Tavşan Yılı’ndan ne umduklarını sordum.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2023/01/25/1067277/download-brain-implant-breakthrough-china-tech-reflections/

Yorum yapın