Binance, BTC varlıkları için rezerv kanıtı sistemini başlattı • Teknolojik Haberler


Kripto para borsası şirketi Binance yayınladı yeni site bu, rezerv kanıtı sistemini açıklıyor. Şirket BTC rezervleriyle başlıyor. Şu anda Binance’in rezerv oranı %101’dir. Bu, şirketin tüm kullanıcıların bakiyelerini karşılamaya yetecek kadar bitcoin’e sahip olduğu anlamına gelir.

Bu hamle, bir başka popüler kripto borsası olan FTX’in çöküşünden birkaç hafta sonra geldi. FTX’in durumunda, şirket bir likidite kriziyle karşı karşıya kaldı. Yatırımcılardan ve son kullanıcılardan gelen talebi karşılayamadığı için para çekme işlemlerini durdurdu.

Kripto şirketleri – ve özellikle kripto borsaları – o zamandan beri kullanıcı fonları konusunda daha şeffaf olmaya çalışıyor. Sıcak ve soğuk cüzdanlar hakkında daha fazla bilgi paylaşmak anlamına gelir. Ancak, kripto borsalarına ve fonları nasıl idare ettiklerine tamamen güvenebilmeniz için önünüzde hala çok iş var.

Binance, birkaç hafta önce paylaşım yapmaya başladı. cüzdan adresleri milyarlarca dolar değerinde kripto varlıkları ile. Bu hamle ile şirket, gerçekten de çok fazla varlığa sahip olduğunu ve tonlarca para çekme işlemi gerçekleştirebileceğini kanıtladı. Ancak şirket, bunların kullanıcı varlıkları mı, yoksa Binance’in kendi bilançosu mu yoksa her ikisinin bir karışımı mı olduğunu açıkça belirtmedi.

Bugünün yeni rezerv kanıtı sitesiyle Binance, rezerv kanıtı sistemine dahil olan BTC cüzdanlarının Binance’in kendi fonlarını içermediğini söyleyerek bu noktaya açıklık getirdi.

Şirket, “Bunun, Binance’in tamamen ayrı bir defterde tutulan kurumsal varlıklarını içermediğini belirtmek önemlidir” diyor. Bunu bir blockchain kaşifiyle doğrulayamayacağınız için Binance’in sözüne güvenmeniz gerekecek.

Binance, BTC varlıklarıyla başlıyor. Binance’in her bir cüzdanındaki tutarları toplamak kolaydır. Kullanıcı varlıkları söz konusu olduğunda şirket, tüm bireysel kullanıcı hesaplarını dahil etmek ve kriptografik bir mühür oluşturmak için bir Merkle ağacı kullanıyor.

22 Kasım 23:59 UTC itibariyle, Binance kullanıcıları toplu olarak 575742.4228 BTC’ye sahipti – bu, bugünün döviz kuruyla yaklaşık 9,5 milyar dolar. Ve Binance’in kendi cüzdanlarında bu fonların %101’ini karşılamaya yetecek kadar bitcoini vardı. Diğer bir deyişle, eğer herkes aynı anda BTC’sini çekerse, Binance tüm para çekme işlemlerini işlemek için yeterli BTC’ye sahip olacaktır.

Merkle ağacı sayesinde bireysel kullanıcılar, hesaplarının kullanıcı bakiyelerinin anlık görüntüsüne dahil edilip edilmediğini kontrol etmek için kök karmasını kullanabilir. Binance, Spot, Funding, Margin, Futures, Earn ve Options Wallet gibi çeşitli ürünlerdeki kullanıcı bakiyelerini içerdiğini söylüyor. Şirket ayrıca kendinizi kontrol edebilmeniz için kısa bir Python betiği de sağlıyor.

“Son olaylar göz önüne alındığında, topluluğun kripto borsalarından şu anda geleneksel finans kurumlarının gerektirdiğinden çok daha fazlasını talep etmesi anlaşılabilir. Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao “CZ” yaptığı açıklamada, “Bu nedenle, kullanıcılarımıza fonlarını doğrulamaları için bu en son özelliği sunmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi. “Binance’ın kullanıcı topluluğu bir sonraki en büyük borsadan kat kat daha büyük olduğundan, bu çok büyük bir girişim ve gözaltındaki varlıklarımızın çoğuna ilişkin verileri geliştirmek birkaç hafta sürecek. Topluluğun beklentilerini karşılamak için bir sonraki güncellemeyi mümkün olan en kısa sürede yayınlamak için çalışıyoruz.”

Şirket gelecekte ETH, USDT, USDC, BUSD ve BNB için benzer rezerv kanıtı bilgilerini yayınlamayı planlıyor. Binance yüzlerce farklı kripto varlığı sunuyor, bu yüzden daha az bilinen kripto para birimleri için para çekme işlemlerini de kapsayabileceklerini umalım.

Benzer şekilde, şirkete körü körüne güvenmek zorunda kalmamak için şirket bağımsız finans ve güvenlik denetim firmaları ile çalışmalıdır. Daha gidilecek çok yol var ama en azından günümüzün yeni rezerv ispatı sistemi doğru yönde atılmış bir adım.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/25/binance-launches-proof-of-reserves-system-for-btc-holdings/

Yorum yapın