Bilim adamları, Mars kaya kaynağını saptamak için süper bilgisayar kullanıyor • The Register


Uluslararası bir ekip, Dünya’da bulunan 4,5 milyar yıllık bir göktaşının Mars’ta nereden geldiğini belirlemeyi başardığını düşünüyor.

Black Beauty veya daha yaygın olarak NWA 7034 olarak bilinen kaya, 2011’deki keşfinden bu yana bilim insanlarının ilgisini çekti, çünkü şimdiye kadar tanımlanmış en eski Mars magmatik kayası.

NWA 7034’ün başlangıç ​​noktasını bulmak, Black Beauty’nin kökenini algoritmik olarak 90 milyon Mars çarpma kraterinden büyüklük, yaş ve eşleşmeyi gösteren jeokimyasal gereksinimleri karşılayan yalnızca 17’ye indiren modern süper hesaplama olmadan mümkün olmazdı. Buradaki fikir, Kızıl Gezegene bir şeyin çarpmasının sonucu olan bir krater bulmaktı, bir kısmı Dünya’ya Kara Güzel olarak gelecek olan bir grup kayayı püskürten bir parça.

Kara Güzellik göktaşı

Black Beauty göktaşı … Kaynak: NASA

Avustralya, Perth’deki Pawsey Süper Bilgi İşlem Merkezi ile birlikte çalışarak, Oz’daki Curtin Üniversitesi’ndeki uzmanlar, Fransa, Fildişi Sahili ve ABD’deki insanların yardımıyla, Black Beauty’nin fırlatma noktasını olası bir noktaya daraltmayı başardı: bir krater. Mars’ın güney yarım küresi.

Ekip, bulgularına dayanarak, Black Beauty’nin kraterinin, yaklaşık 1,5 milyar yıl önce bir asteroidin Mars’a çarpmasıyla oluşan serideki üçüncü krater olduğu sonucuna vardı. Bu çarpma, 40 km genişliğindeki Khujirt kraterini oluşturdu, kayalar Khurjirt’ten bir düzine kilometre uzakta Mars yüzeyine yağarak Dampier kraterini oluşturdu.

Dampier ise beş ila on milyon yıl önce vurularak başka bir krater oluşturdu ve sonunda Kara Güzellik olacak meteoroidi fırlattı. Dr Anthony Lagain, ekibin baş yazarı Doğada yayınlanan çalışmaaynı adı taşıyan bir Avustralya maden kasabasının onuruna krater Karratha adını verdi.

Lagain, “Buraya Karratha adını vermeye karar verdim çünkü Karratha, dünyadaki en eski kayaların bulunduğu Pilbara bölgesine çok yakın.” söylenmiş Gardiyan.

Araştırmacılar, Black Beauty çok eski olduğu için, başlangıç ​​noktasının gezegen oluşumu hakkında bilgi edinmek için potansiyel bir nokta olduğunu söyledi. Ekip, Black Beauty’nin oluştuğu alan “gezegenin birikmesinden kısa bir süre sonra oluşan farklılaşmış ilkel Mars kabuğunun bir kalıntısıdır ve … erken kabuk süreçlerinin benzersiz bir kaydını oluşturur” diye yazdı.

Sirenum eyaleti Terra Cimmeria olarak bilinen bölge, “Mars’ın ve buna bağlı olarak tüm karasal gezegenlerin tarihinin ilk on milyonlarca yılını çözmeyi amaçlayan gelecekteki görevler için ideal bir iniş alanıdır.”

Gelecekteki bir Mars görevinin Karratha’yı hedefleyip hedeflemediğine bakılmaksızın, dedi Pawsey Black Beauty ekibi tarafından diğer asteroitleri çarpma bölgeleriyle eşleştirmek için kullanılan teknolojinin aynısını kullanmaya devam edecek. Şimdiye kadar Dünya’da bulunan yaklaşık 300 Marslı göktaşı ve tespit edilen 90 milyon Marslı etki noktası ile yapılacak çok iş var. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/14/scientists_locate_origin_of_45b/

Yorum yapın