Bilgisayar grafik kartlarının satışları, 2009’dan bu yana en kötü düşüşle %25 düştü


gelen son rapor Jon Peddie Araştırması Bu hafta, grafik işlemci birimi üreticileri için bazı iç karartıcı haberler getirdi ve üçüncü çeyrekte GPU sevkiyatlarının bir önceki yıla göre %25’ten fazla düşerek 2009’dan bu yana en büyük düşüşünü yaşadığını ortaya koydu.

Jon Peddie’nin bildiri, Pazar günü piyasaya sürülen masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için GPU’ları ve ayrıca tümleşik grafiklere sahip merkezi işlem birimlerini kapsar, bu da oldukça kapsamlı olduğu ve genel kişisel bilgisayar endüstrisinin iyi bir yansıması olduğu anlamına gelir. Bilgisayar üreticilerinin en son kazanç raporlarına göre, son zamanlarda biraz düşüşe geçen bir pazar, tüketiciler ve ticari alıcılar oldukça sefil ekonomik koşullar altında yeni bilgisayar satın almaktan benzer şekilde kaçınıyor.

Örneğin Nvidia Corp., bu ay oyun GPU gelirinin yıldan yıla %51 ve ardışık olarak %23 düştüğünü açıkladı.

Aynı adı taşıyan ABD araştırma firmasının başkanı Jon Peddie, durumu daha da kötüleştiren şeyin, üçüncü çeyreğin GPU ve PC üreticileri için geleneksel olarak yılın en yüksek noktası olması olduğunu söyledi. Satış rakamlarının en kötü beklentilerinin bile altında kaldığını söyledi.

Peddie, “Bütün şirketler gerileme için çeşitli ve bazen benzer nedenler gösterdi” dedi. “Kripto madenciliğinin durdurulması, Çin’in kit ve sürekli kapatmalar konusundaki sıfır tolerans kurallarından kaynaklanan ters rüzgarlar, ABD yaptırımları, COVID sırasında satın alma artışı, oyuncular yeni AIB’leri beklerken AMD üzerindeki Osborne etkisi, enflasyon ve daha yüksek AIB’lerin fiyatları, sarkan envanter tükeniyor ve bu gece kötü bir ay var.

Araştırma, geçen hafta dinamik rasgele erişimli bellek yongalarının satışlarının üçüncü çeyrekte sırasıyla %29 düşerek 18,2 milyar dolara düştüğünü söyleyen Tayvan merkezli araştırma şirketi TrendForce Inc.’in benzer bir raporuyla örtüşüyor. Bu, sektörün 2008’den beri gördüğü en büyük ikinci satış düşüşü oldu.

Şaşırtıcı bir şekilde Intel Corp., muazzam x86 ayak izi sayesinde tümleşik grafiklere sahip CPU’ları dahil ettiğinde bilgisayar GPU pazarında en büyük paya sahip olmaya devam ediyor. Ayrıca üçüncü çeyrekte pazar payını %10,3 artırarak toplam satışların %72’sine çıkarmayı başardı. Nvidia’nın payı %16’ya düştü ve Advanced Micro Devices Inc. tüm satışların yalnızca %12’sini oluşturdu.

Görünüşe göre Intel, dönem boyunca GPU gönderilerindeki %4,7’lik sıralı artışın bir sonucu olarak pazar payını büyüttü. Peddie bunu neyin tetiklediğini söylemedi, ancak Intel’in en son Arc ayrık GPU’larının daha geniş kullanılabilirliğinin bununla bir ilgisi olması muhtemeldir. Bu çipler, Çin’deki COVID ile ilgili kapatmalar nedeniyle başlangıçta yavaş bir sunumla durduruldu. Bu arada Nvidia ve AMD, GPU sevkiyatlarında sırasıyla %19,7 ve %47,6 düşüş gördü.

Peddie, dördüncü çeyreğe girerken piyasadaki gerilemede herhangi bir azalma beklemediğini, ancak o kadar da kötü olmayacağını söyledi. “Genel olarak 4. Çeyrek sevkiyatlarının düşeceği yönünde bir his var, ancak ortalama satış fiyatları yükselecek, arz iyi olacak ve herkes mutlu bir tatil geçirecek” diye söz verdi.

Fotoğraf: nanadua11/Pixabay

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Services ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha pek çok aydın ve uzmanın yer aldığı topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/11/23/sales-computer-graphics-cards-fall-25-worst-decline-since-2009/

Yorum yapın