Big Tech şirketlerindeki stajyerler ekonomik gerilemelerin ortasında umutlu olmaya devam ediyorAppleInsider, hedef kitlesi tarafından desteklenir ve uygun satın alma işlemlerinden bir Amazon Associate ve bağlı ortak olarak komisyon kazanabilir. Bu bağlı ortaklıklar, editoryal içeriğimizi etkilemez.

Tim Cook, Apple’ın 2023’te şirketin belirli alanlarında işe alım konusunda daha bilinçli olmayı planladığını, ancak yaz stajyerlerinin Apple’daki ve başka yerlerdeki beklentileri konusunda iyimser olduklarını söyledi.

İki yıllık kafa karışıklığı ve değişen hedeflerden sonra, büyük teknoloji şirketleri stajyer alımını yavaşlatmadı. Perşembe günkü bir rapor, bazı stajyerlere, tekliflere ve işe alınmak için geçmeleri gereken şeylere ışık tutuyor.

Microsoft’taki stajyerler, şirkette mevcut olan kalıcı iş tekliflerinin sayısı ile mutluluklarından bahsettiler. Meta’daki bazı üst düzey stajyerler, 2022’de şirketin tarihsel modelinden daha önce yapılan iade teklifleri aldı.

Apple’da staj yapan bir üniversite son sınıf öğrencisi, stajı Ağustos ortasında sona ermeden hemen önce şirkette kalıcı bir iş için sözlü bir teklif aldı. Konuşurken Bilgi için perşembe raporuApple’ı “fırtınadaki liman” olarak nitelendirdi, ekonomik sıkıntıları atlatmak için iyi bir yer.

Big Tech stajyerleri iyimser

Stajyerler değerli bir taze yetenek kaynağıdır ve seçtikleri şirketlerde güçlü yanlarını buldukları için genellikle çalışanlardan daha az ücret alırlar. Örneğin Google, 2021’de kendisi için çalışan 3.500’den fazla stajyeri olduğunu söyledi.

Stajyerler genellikle sadece üç aylığına bir şirkette olsalar da, bazı şirketler rollerini kalıcı bir iş pozisyonu için uzatılmış bir görüşme olarak görür. Üniversitenin son yılına giren yaz stajyerleri genellikle bu iş tekliflerini alırlar ve birbirlerinin rekabetçi kalmasına yardımcı olurlar.

Üç stajyere göre, Microsoft’un en son yaz stajyer sınıfı, stajyerler tarafından şirket içindeki kalıcı işler için tazminat rakamlarıyla birlikte dağıtılan elektronik tabloları gördü. Ekiplerindeki hemen hemen herkesin bir iade teklifi aldığını söyleyerek devam ettiler.

Programlamaya dahil olmayan stajyerler farklı bir deneyime sahip olabilir. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir kıdemli, fazladan çalışmasına ve iyi geri bildirimler almasına rağmen Meta’dan kalıcı bir iş teklifi almadığını söyledi.

Temmuz ayında çalışanlarla yaptığı bir oturumda Meta CEO’su Mark Zuckerberg, bu iş tekliflerinin şirketin stajyer sınıfının normalden daha küçük bir yüzdesine gönderileceğini söyledi.

Meta, gelirini etkileyebilecek iOS 14 gizlilik değişikliklerini suçlayarak Mayıs 2022’de işe alım sürecini dondurdu. Meta CFO David Wehner, daha yavaş gelir artışıyla karşı karşıya olduğunu, ancak iyimser olduğunu söyledi.Kaynak : https://appleinsider.com/articles/22/08/25/interns-at-big-tech-companies-remain-hopeful-amid-economic-downturns?utm_medium=rss

Yorum yapın