Biden, Çin’in ABD’de Teknolojiye Yatırımını Engellemek İçin Yeni Emir Verdi


WASHINGTON – Başkan Biden Perşembe günü, federal hükümetin Çin’in ABD’deki teknoloji yatırımını engelleme yetkilerini keskinleştirmek ve Pekin ile gerilimi artıracak bir hareketle vatandaşlara ilişkin özel verilere erişimini sınırlamak için tasarlanmış bir yürütme emri imzaladı.

Yeni düzen, yaklaşık yarım yüzyıl önce Kongre tarafından oluşturulan ABD’deki gizli Yabancı Yatırımlar Komitesi’nin eylemlerine odaklanmak için tasarlandı. Yıllar boyunca komitenin yetkileri, büyük ölçüde, ulusal güvenlik üzerinde doğrudan etkisi olabilecek Amerikan firmalarının -örneğin bir askeri müteahhit- yabancı alımını engellemekle sınırlıydı.

Ancak Bay Biden’ın yeni düzeninin en geniş kapsamlı kısmı ve potansiyel olarak önümüzdeki aylarda en önemli unsur, komiteyi bekleyen bir anlaşmanın Amerikalıların hassas verilerine erişimi olan bir işletmenin satın alınmasını içerip içermediğini ve yabancı şirket veya hükümet bu bilgileri istismar edebilir.

Bu ifade, Çin’in Amerikalıların mobil uygulamalara ve diğer hizmetlere devrettiği kişisel bilgilere erişme yeteneğiyle ilgili artan rahatsızlığı yansıtıyor. CFIUS kısaltmasıyla bilinen komitenin, eleştirmenlerin kullanıcılarının verilerini Çin hükümetine ifşa edebileceğinden endişe ettiği Çin’in sahip olduğu popüler video uygulaması TikTok’u zaten incelemeye başladığına inanılıyor.

Biden yönetimi şimdiye kadar TikTok incelemesi hakkında çok az şey söyledi. Trump yönetiminin son aylarında, TikTok’un Amerikan operasyonlarını Amerikan ve diğer Batılı şirketlerden oluşan bir konsorsiyuma satmaya zorlamak için aceleci bir çaba vardı; çabuk dağıldı. Ve anlaşma, Washington ve Pekin arasındaki genişleyen teknoloji savaşlarındaki daha geniş soruyu asla çözmedi: Amerika Birleşik Devletleri, Amerikalıların akıllı telefonlarının ekranlarına ve dolayısıyla Amerikan dijital yaşamının günlük dokusuna gömülü olan yabancı uygulamalarla nasıl başa çıkmalı? ?

Son aylarda, Çin’deki TikTok çalışanlarının hizmete kaydolan Amerikalılarla ilgili verilere erişme yeteneğine sahip olduğuna dair kanıtlar ortaya çıktı. Şirketin verileri Çin hükümetine devrettiğine dair halka açık bir kanıt yok, ancak Çin ulusal güvenlik yasaları şirketin bunu yapmasını gerektirebilir. Şimdi sorun, tüm bu verilerin Amerikan tabanlı sunuculara aktarılmasını gerektirmenin bu sorunu çözüp çözemeyeceği veya sadece hafifleteceğidir. Ve Amerikalıların çevrimiçi ilgi alanlarını ve faaliyetlerini izleyen algoritmaları kimin tasarladığı hakkında devam eden sorular var.

Çin istihbarat teşkilatları, Obama yönetimi sırasında Personel Yönetimi Ofisi’nin veritabanlarını hacklemek de dahil olmak üzere, Amerikalılar hakkında çok büyük veri hazineleri elde etmek için büyük çaba sarf etti. Amerikan makamları farkına varmadan önce, 22,5 milyon Amerikalı’nın güvenlik izinleri için başvurduğu bilgisi Çinlilerin elindeydi. Çin’in bu verilerle ne yaptığı hiçbir zaman netlik kazanmadı.

Aylardır beklenen yürütme emri, Amerikan şirketlerinin yabancı ülkelerdeki “giden yatırımlarını” düzenlemiyor, ancak Biden yönetiminin bunu da düzenlemek için yeni yetki arayışında olması muhtemel görünüyor. Yıllardır bir endişe, Çin’in yabancı şirketlerin Çin pazarına girmelerine izin verilmesi için fiyatın bir parçası olarak teknolojiyi devretmesi gerekliliği olmuştur.

İngiltere Gizli İstihbarat Servisi’nin eski operasyon ve istihbarat direktörü Nigel Inkster, bu hafta başlarında The New York Times’ın görüş bölümünde, Çinli operatörlerin teknoloji veya üretim elde etmek için yaptıkları gizli operasyonları betimleyerek, “Çin için bu çalışma hayatta kalma ile ilgili” dedi. Pekin’in yolunu hızlandıracak teknikler. Çin’de, Çin vatandaşlarına genellikle gizlice istihbarat teşkilatlarına yardım etmelerini emreden bir yasaya dikkat çekti.

Yeni düzen, CFIUS’u, Bay Biden’ın Amerikan ekonomik büyümesi için kritik olarak tanımladığı teknolojilere bir yabancı güce erişim sağlayacak belirli türdeki işlemlere odaklanmaya yönlendiriyor. Beyaz Saray’ın bir özetine göre buna “mikroelektronik, yapay zeka, biyoteknoloji ve biyo-üretim, kuantum hesaplama, gelişmiş temiz enerji ve iklim adaptasyon teknolojileri” dahildir.

Siparişte Çin’den özel olarak bahsedilmese de, bunların tümü yedi yıl önce Başkan Xi Jinping tarafından başlatılan “Made in China 2025” hamlesinin bir parçası ve aynı zamanda ABD’nin şu anda daha fazla federal yatırım yaptığı teknolojiler. kaynaklar.

Bir dereceye kadar, başkanlık emri, komitenin birkaç yıldır devam etmekte olan yetkisinin yeni ve daha geniş bir yorumunu resmileştiriyor. Beyaz Saray yetkilileri, Bay Biden’ın CFIUS’u belirli teknolojilere odaklama emrinin, grubun Gerald Ford yönetimi sırasında oluşturulmasına kadar uzanan yetkilendirme yasalarının değiştirilmesini gerektirmediğine inandıklarını söylüyorlar.

Tarihinin büyük bir bölümünde CIFIUS, yalnızca yabancı bir firmanın hassas teknolojilerle uğraşan bir Amerikan şirketinde kontrol hissesi satın almaya çalıştığı işlemleri inceledi. Çoğu zaman firmaların silah sistemleri veya istihbarat teşkilatları tarafından kullanılan ürünler sağladığı sonucuna vardığı için bu tür birkaç satışı engelledi. (Savunma Bakanlığı ve istihbarat yetkilileri komitenin üyeleridir.) Diğer durumlarda, Amerikan firmalarının işlem gerçekleşmeden önce kendilerini hassas bir ürün veya teknolojiden elden çıkarmaları gerekiyordu.

Ancak zamanla, yabancı bir firmanın önemli teknolojilere erişmek için bir şirkette çoğunluk hissesine ihtiyacı olmadığı ortaya çıktı. Dolayısıyla, yaklaşık son yedi yılda, kurumlar arası grubun gücü önemli ölçüde genişledi ve şimdi bir azınlık yatırımını bile bloke etme gücüne sahip. Bu kısmen, Çinli devlete ait şirketlerin yeni teknolojilere erken bir bakış atmak için Silikon Vadisi’nde ve ötesinde risk sermayesi fonları kurdukları korkusundan kaynaklandı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, yeni düzenin bu yaklaşımı benimseyeceğini ve yatırımın boyutuna değil, “ulusal güvenliği zayıflatabilecek teknolojideki ilerlemeler ve uygulamalar” dahil olmak üzere teknolojinin özelliklerine bakılacağı belirtildi.

CFIUS üyeleri, bu potansiyele sahip olduğu sürece, bir teknolojinin şu anda ulusal güvenlik için hayati olduğunu kanıtlamak zorunda kalmayacaktı. Örneğin, güçlü veri şifrelemesi oluşturacak veya bu şifrelemeyi kıracak yapay zeka yazılımı veya kuantum bilgisayarlar, teknolojiyi Çinlilerin veya diğer rakiplerin elinden tutmak için hükümet eylemini tetikleyebilir.

Emir ayrıca komiteye “Amerika Birleşik Devletleri siber güvenliğini aşındıran” herhangi bir anlaşmayı engelleme yetkisi de veriyor. Ve “bir sektör veya teknolojide zaman içinde artan yatırımların” gözden geçirilmesini, “kısmen, o sektör veya teknolojideki yerel kalkınmayı veya kontrolü devre dışı bırakabilecek” tavsiye ediyor.

David McCabe katkıda bulunan raporlama.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/09/15/us/politics/biden-china-tech-executive-order.html

Yorum yapın