BeReal, Sosyal Medyanın Sıkıcı Olduğu Bir Zaman İçin Nostaljimizi Yakaladı


Şimdiye kadar çoğumuz sosyal medyada “gerçek” olmanın ne mümkün ne de zorunlu olarak istendiğini bilmek veya en azından bildiğini iddia etmek. Bu platformlar, yediğimiz, uyuduğumuz, konuştuğumuz, endişelendiğimiz ve işe gittiğimiz dünyanın üzerinde uzanan bir gerçeklik katmanıdır – hayatımızı çarpıttığımız ve çoğu zaman bir vurgu makarası gibi işlev gören üretilmiş içeriklere dönüştürdüğümüz bir katmandır. BeReal’ın mekaniği, bu özgünlüğü çok güçlü bir şekilde bile atlamıyor. Kurallar nihai olarak esnektir: Göndermeden önce fotoğrafınızı istediğiniz kadar tekrar çekebilirsiniz (iki dakikalık süre içinde) veya daha serin bir yere gelene kadar bildirimi yok sayabilirsiniz. (Her iki durumda da arkadaşlarınız bilecektir.) Ve en önemlisi, her zaman, çerçeveye neyin girip neyin girmediğini siz seçersiniz, bu kendi kendini düzenleme eylemi, gönderi için çok önemlidir.

BeReal’in popülaritesinin genel açıklaması, diğer platformlarda mükemmel görünen ilgi arayanlara bakmaktan bıkmış olmamız ve BeReal’in daha sağlıklı bir alternatif sunmasıdır. Kendisini kesinlikle bu şekilde pazarlıyor: “BeReal sizi ünlü yapmaz” açıklamasında şöyle yazıyor. “İnfluencer olmak istiyorsanız TikTok ve Instagram’da kalabilirsiniz.” Ancak, özgünlük ne anlama gelirse gelsin, çekiciliğinin özgünlükle bu kadar ilgisi olduğuna ikna olmadım. BeReal’de gördükleriniz, internette başka herhangi bir yerde gördüklerinizden daha az bilinçli veya daha gerçek değildir. Ancak çok farklı bir işle meşgul tip 2000’lerin başındaki bir vlog veya eski bir Facebook durumu hissi ile biraz geri dönüş olan bir yakınlık. Bu, sosyal medyanın kökenlerine doğru dönen bir versiyonudur: aşırı paylaşım, belki, ama başka bir benliğin kalıcı bir kaydını oluşturmak yerine, ertesi gün ortadan kalkacak olan ayrıntıların aşırı paylaşımı.

Sosyal medyanın o ilk günlerinde yaygın bir şaka, sadece insanların öğle yemeğinde ne yediklerini yayınlamalarıydı. Şüpheciler, bütün gün hayatın banalitelerini yabancılarla değiştirmek istediğini merak etti? Cevap elbette yüz milyonlarca insandı; kısacası, sosyal internetin “bugün üzgün hissediyorum…” gibi şeyler ya da bahçelerinin fotoğrafları gibi şeyler paylaşan insanların egemen olduğunu hisseden bir versiyonu vardı. Bu anlamsız ayrıntılar bazı gözlemcileri soğukta bırakmış olabilir, ancak bunların internette olabilecek en kötü şey olmadığı kısa sürede anlaşılacaktı. Sosyal medya kısa süre sonra amansız, yüksek oktanlı bir tartışma alanı haline geldi – aşırılık yanlılarının örgütlendiği, bir bilgi ve dezenformasyon vektörü ve bunların arasındaki her şeyin olduğu bir yer, sandviçlerle ilgili tartışmaların yerini Nazileri yumruklama etiği hakkındaki tartışmalara bıraktığı bir yer. Sonunda, sosyal medyada kime izin verilmesi gerektiği konusunda bitmek bilmeyen, döngüsel kavgalar oldu ve ABD başkanının birden fazla platformdan atılması ve kendi platformunu kurmaya çalışmasıyla sonuçlandı. Birçoğunun, hâlihazırda ortaya çıkmakta olan karanlık göbeğine aşırı duyarlı olmadığınızı varsayarsak, insanların sadece öğle yemeklerinden bahsettikleri, sıradan şeylerle uğraştıkları bir internet versiyonu için nostalji duyması büyük bir sürpriz olmaz. günler.

Twitter’da, belirli bir şakanın varyasyonları son birkaç haftadır yayılıyor: İnsanlar tarihi anlar veya felaketler sırasında BeReals’ı yayınlamanın nasıl olacağını hayal etmeye devam ediyor. Biri, “11 Eylül’de BeReal’ı hayal edin” dedi. Sahte BeReal görüntüleri, yanan bir binanın veya Mar-a-Lago’yu arayan FBI ajanlarının üzerine yerleştirilmiş bir selfie gösteriyor. Ancak bu şakalarla ilgili komik olan şey, bağlam ne olursa olsun, BeReal’in büyük olasılıkla her zamanki gibi görünmesi: insanlar masalarında otururken, başka bir yerde felaket grevleri. Büyük krizlerin ortasında, aslında çoğu zaman öğle yemeğimizi yiyoruz, otobüslere biniyoruz ya da günlerimize devam ediyoruz; Hepimiz Bruegel’in “İkarus’un Düşüşüyle ​​Birlikte Manzara” tablosunda bir trajedi yaşanırken iş başında mahsur kalan pullukçuyuz. Büyük olayların başka bir yerde olacağı fikrine kafa yormak zor, hatta yıkıcı olabilir. şanslı, sıkıcı hayatlarımız her zamanki gibi devam ediyor. Ancak şu anda kişisel ve dakikaya doğru içe dönmek de çekici olabilir. Çevremizdeki felaketin sabitliği ve bunun hakkında çevrimiçi olarak bağırma biçimlerimiz göz önüne alındığında, normallik anlarına katılmak isteyebiliriz. Hatta sıkıcı olanlar. Başka birinin öğle yemeğinde ne yediğini bile. Ki bu, zamanın yarısında, oradayken gerçek sevdiklerimizle konuştuğumuz şey gerçekten gerçek oluyor.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/08/24/magazine/bereal-app.html

Yorum yapın