Beacon Power Services, Sahra altı Afrika şehirleri için elektrik erişimini iyileştirmek için 2,7 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


Sahra Altı Afrika’nın elektriğe erişimi olmayan küresel nüfus içindeki payı 2020’de %77 olarak gerçekleşti. raporlar. Ayrıca, Afrika’nın en büyük şehirlerinden bazılarında günlük ortalama elektrik arzı 12 saatten azdır. Sonuç olarak, bireyler ve işletmeler, güç sorunlarıyla başa çıkmak için jeneratörler gibi başka seçenekler ve ikameler bulurlar; ancak bu çözümlerin kullanımı maliyetli olabilir veya iklimi etkileyebilir.

Güneş enerjisi şebekeleri ve panelleri başka bir uygun seçenek olsa ve son tüketiciler için zorlayıcı kullanım örnekleri olsa da, enerji dağıtım şirketlerini hedefleyen ürünleri piyasaya sürmek için hala bir fırsat var ve işte tam da bu noktada İşaret Gücü Hizmetleri (BPS) oynar. Afrika’nın enerji sektörünün elektriği daha verimli bir şekilde dağıtmasına yardımcı olmak için veri ve şebeke yönetimi çözümleri sağlayan enerji teknolojisi şirketi, bugün 2,7 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turunu kapattığını duyuruyor.

Kurucu ve icra kurulu başkanı bimbola adisa, bir uzay mühendisi, bir güç türbini üreticisi için birkaç yıl çalıştıktan ve ABD’de enerji sektörünü kapsayan bir yatırım bankacısı olarak çalıştıktan sonra 2014 yılında şirketi kurdu. Teknolojik Haberler ile yaptığı bir röportajda, bu deneyimlerin kendisini enerji sektöründe teknolojinin uygulanmasına maruz bıraktığını ve bunu Nijerya’da ve Afrika’da uygulama fırsatı gördüğünü söyledi.

Adisa, elektrik dağıtım şirketlerinden gelen yetersiz elektrik arzını gidermek için 2014 yılında BPS’yi başlattı. ABD ve Nijerya merkezli kamu hizmeti şirketi, kamu hizmetleri için enerji yönetimi yazılımı ve analitiği sağlıyor. Yapay zeka destekli şebeke yönetim platformu Adora, enerji dağıtım şirketlerinin Afrika’da karşılaştığı iki temel sorundan birini çözüyor.

Yazılım, elektrik hizmetleri için ağ performansı hakkında gerçek zamanlı görünürlük sunar ve şebekedeki her kamu hizmeti varlığına ve müşteri düğümüne bağlanır, enerji sağlayıcılarının kesintileri önlemesine ve ağ kayıplarını belirlemesine, bunlara hızlı bir şekilde yanıt vermesine ve elektriği daha verimli dağıtmasına olanak tanır. BFS, Teknolojik Haberler’a Adora’nın nasıl çalıştığına dair e-postayla gönderilen bir yanıtta, “Sonuç, kamu hizmetlerinin daha verimli çalışabilmesi, daha fazla gelir elde edebilmesi ve kesintileri azaltarak müşterilerin artan elektrik arzı (günlük daha fazla saat tedarik edilir) elde edebilmesidir, böylece herkes kazanır” dedi. .

Diğer sorun veri odaklı olup, şirketin Müşteri ve Varlık Bilgi Yönetim sistemi (CAIM’ler) adı verilen tescilli platformu tarafından ele alınmaktadır. Afrika’daki kamu hizmetleri şirketleri, müşterilerinin, varlıklarının ve şebeke topolojisinin (varlıklar ve müşteriler arasındaki ilişki) doğru bir veritabanını sürdürmekte zorlanıyor. CAIM’ler bunu, Afrika’nın kamu hizmetlerinin, örneğin zayıf adres sistemleri gibi çalıştığı benzersiz koşulları hesaba katarak çözer ve ağ iyileştirmeleri için bir temel görevi gören verilerini dijitalleştirmelerine yardımcı olur.

“Afrika, dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerine ev sahipliği yapıyor, ancak çoğu insan Afrika’daki enerji erişimini düşündüğünde, elektriğe erişimi çok az olan veya hiç olmayan kırsal alanları düşünüyor. Bununla birlikte, Afrika’nın büyük şehirlerinde elektrik erişimini ve güvenilirliğini önemli ölçüde iyileştirmeden kalkınması imkansız ”dedi CEO Adisa. “Olgun pazarlar için tasarlanan çözümlerin Afrika’nın karşılaştığı benzersiz altyapı zorluklarını ele almadığını fark ettiğimizde, kıtadaki elektrik şirketlerine günlük elektrik şebekesi tedarikini iyileştirmek için özel bir çözüm geliştirdik.”

Bim Adısa (CEO)

Adisa, Teknolojik Haberler’a, BPS’nin Nijerya’daki tek bir yardımcı kuruluştan Gana da dahil olmak üzere iki ülkede 8 milyondan fazla müşteriyi (konut ve işletme) kapsayan dört kamu hizmetine büyüdüğünü söyledi. Adisa, BPS’nin iş modelinin sadece ürün satmak için değil, müşterileriyle uzun vadede ortak olarak çalışmayı gerektirdiğini söyledi. Bu nedenle şirket, yarattığı değerle orantılı hizmet tabanlı ödemeler karşılığında teknolojisini devreye sokmanın ön maliyetinin çoğunu erteleyebilir.

Sekiz yaşındaki enerji şirketi, “Afrika’daki yerel işletim ortamını etkileyen yerel çözümler” sağladığı için diğer platformlardan farklı olduğunu söylüyor. Örneğin, olgun pazarlar için oluşturulan hazır çözümlerin çoğu, Afrika’da karşılaşılan kesintilerin sıklığını veya yaşanan ağ iletişimi sorunlarını etkilemez, ancak BPS, çözümlerinin bunu çözdüğünü iddia eder.

Şirketin tohum turu, Persistent Energy, Kepple Africa Ventures, Factor’un katılımıyla Seedstars Africa Ventures tarafından yönetildi.[e] ve Oridun Sermaye Yönetimi. Yatırım hakkında konuşan Seedstars Africa Ventures’ın yönetici ortağı Maxime Bouan, “Toplum olarak iklim değişikliğini neslimiz için en büyük tehditlerden biri olarak kabul ettik ve Afrika’daki girişimcileri desteklemek için akıllı sermayeyi kullanmamız kritik önem taşıyor. Bu zorluğun üstesinden gelmek için yenilikçi ve yerelleştirilmiş çözümler yaratanlar.”

Yeni finansman, BPS’nin mevcut ürünlerini iyileştirmesini (yeni özellikler eklemek ve otomasyonu dahil etmek için ürün yükseltmeleri) ve şu anda faaliyet gösterdiği Nijerya ve Gana’nın ötesinde yeni pazarlara açılmasını sağlayacaktır.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/05/beacon-power-services-raises-2-7m-to-improve-electricity-access-for-sub-saharan-african-cities/

Yorum yapın