BCS, Birleşik Krallık’ta 50 yaş ve üzerindeki teknisyenlerin yalnızca yüzde 22’sini söylüyor • The Register


Britanya’daki beş teknisyenden birinden biraz fazlası 50 yaş ve üzerinde ve bu demografinin daha fazlasını bilgi teknolojisi dünyasına girmeye ikna etmek, çok yıllık bir beceri açığını hafifletmeye yardımcı olabilir.

bu göre British Computer Society tarafından yapılan araştırma (BCS), yerel sektördeki 1,9 milyon BT uzmanının yalnızca yüzde 22’sinin (413.000) yarım yüzyılı aştığını veya geçtiğini hesaplıyor.

BCS, bulgusunu sağlanan verilere dayanarak, Birleşik Krallık’taki diğer tüm istihdam alanlarındaki ortalama 50 yaşındaki veya daha büyük kişi sayısına (561.000) paralel olmak için teknoloji sektöründe bu gruplamada ek 148.000 kişiye ihtiyaç olduğunu iddia etti. Ulusal İstatistik Ofisi tarafından.

BCS CEO’su Rashik Parmar MBE, “Hükümetin Birleşik Krallık’ın ‘bir sonraki Silikon Vadisi’ olma hırsına ancak dijital beceri açığını kapatarak ve bu hayati mesleği çok daha geniş bir insan kitlesi için çekici hale getirerek ulaşabiliriz” dedi.

Farkında olmayanlar için, Birleşik Krallık hükümetinin, Şansölye Jeremy Hunt’ın Sonbahar bildirisinde ana hatları çizilen en son çılgın planı, ada ulusunu “bir sonraki Silikon Vadisi”ne dönüştürmektir. Kulağa makul geliyor mu? Fırında pişmiş plan? Hayır, biz de öyle düşünmedik.

Araştırmaya göre yaş faktörü en çok sekiz programcı/geliştiriciden birinin 50 yaş ve üzerinde olduğu Birleşik Krallık’ın kuzey doğusunda belirgindi, ancak nedenini belirtmedi.

2021 yılında, yarım yüzyıla ulaşmış tahminen 13.000 işsiz bilişim uzmanı vardı. BCS, bunun, 16 ila 49 yaşları arasındaki yüzde 1,5’e kıyasla yüzde 3,1’lik bir işsizlik oranına eşit olduğunu söyledi. Hâlâ istihdamda olan daha yaşlı teknisyenlerin genç meslektaşlarına göre serbest meslek sahibi olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve ayrıca yarı zamanlı çalışma olasılıklarının daha yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Nitelikler açısından, daha yaşlı BT kalabalığının daha yüksek eğitim niteliklerine sahip olma olasılığı daha düşüktür – 16 ila 49 yaş arasındakiler arasında yüzde 84’e karşı yüzde 64. Ve daha genç gruplar arasında yüzde 12’ye kıyasla yüzde dokuzun bir BT derecesine sahip olması muhtemeldir.

Daha yaşlı teknisyenler için ortalama saatlik ücret 25 sterlin, bu da bir bütün olarak BT uzmanlarından yüzde 14 daha yüksek.

Parmar, “Bilgi teknolojisi hayatları değiştiriyor, ancak işverenler doğru dijital becerilere sahip işçi bulmakta zorlanıyor. BT’de çalışan 50’li yaşların üzerindekilerin sayısı diğer sektörlere göre önemli ölçüde düşük.”

“Bilişimin günlük yaşama nasıl dokunduğu göz önüne alındığında, bu açıkça ekonomiye ve topluma mal oluyor” diye ekledi. “Mesaj, geçmişiniz veya yaşınız ne olursa olsun etik, güvenilir ve son derece yetkin bir teknoloji uzmanı olabileceğiniz olmalıdır.”

Bunun dışında, Ağustos ayında BCS’ye katılan Parmar, daha önce IBM’de teknolojiden sorumlu başkan yardımcısıydı – kendisi de son yıllarda olgun, deneyimli teknisyen dalgasını saldığı için kendisi de bazı eleştiriler alan bir şirket. getirilen bir numara yaş ayrımcılığı vakalarıbir kısmı halledildi.

Ekim ayında yapılan araştırmaya göre yaşam maliyeti krizi emeklileri ofise geri dönmeye zorlamak emekli maaşlarını tamamlamak ve ev faturalarını yönetmek için. Küresel işe alım ajansı Robert Walters’ın bize söylediğine göre, teknolojide işler nispeten iyi maaş alıyor ve bu nedenle emekli olmaya karar veren BT mühendislerinin geri dönme olasılığı düşük.

Ajans, emekliler nitelikleri ve gelişen teknolojiye maruz kalmayı kaçırmış olabileceğinden, teknolojiye geri dönmenin kolay bir hareket olmadığını da sözlerine ekledi.Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/12/01/just_one_in_five_techies/

Yorum yapın