Bazı bulut tabanlı yapay zeka sistemleri, şirket içi veri merkezlerine geri dönüyor


Konsept olarak yapay zeka çok eskidir. Neredeyse 40 yıl önce üniversiteden mezun olduğum ilk işim, lisp. O zamanki kavramların çoğu bugün hala kullanılıyor. Bununla birlikte, herhangi bir sayıda ticari amaç için yapay zeka sistemleri oluşturmak, dağıtmak ve işletmek artık yaklaşık bin kat daha ucuz.

Bulut bilişim, yapay zeka ve makine öğreniminde devrim yarattı, çünkü hiper ölçekleyiciler icat ettiği için değil, ekonomik hale getirdikleri için. Yine de ben ve diğer bazı kişiler, AI/ML işleme ve AI/ML ile birleştirilmiş verilerin nerede barındırılacağı konusunda bir değişiklik görüyoruz. Genel bulut sağlayıcılarını kullanmak, son birkaç yıldır neredeyse hiç akıllıca değildi. Bu günlerde, AI/ML barındırma değeri ve genel bulut sağlayıcılarında ihtiyaç duyulan veriler sorgulanıyor. Neden? Niye?

Tabii ki maliyet. Birçok işletme, bulutta oyunun kurallarını değiştiren AI/ML sistemleri kurdu ve ayın sonunda bulut faturalarını aldıklarında, terabaytlar veya petabaytlarca veri dahil olmak üzere AI/ML sistemlerini barındırmanın pahalı olduğunu hemen anlıyorlar. Ayrıca, veri giriş ve çıkış maliyetleri (bulut sağlayıcınızdan veri merkezinize veya başka bir bulut sağlayıcısına veri göndermek için ödediğiniz tutar) bu faturayı önemli ölçüde artıracaktır.

Şirketler, yönetilen hizmet sağlayıcılar ve ortak konum sağlayıcılar (colos) dahil olmak üzere diğer, daha uygun maliyetli seçeneklere bakıyor veya hatta bu sistemleri koridorun aşağısındaki eski sunucu odasına taşıyor. Bu son grup, büyük ölçüde iki nedenden dolayı “sahip olunan platformlara” geri dönüyor.

Birincisi, geleneksel bilgi işlem ve depolama ekipmanlarının maliyeti son beş yılda büyük ölçüde düştü. Bulut tabanlı sistemlerden başka bir şey kullanmadıysanız açıklayayım. Bilgi işlem ekipmanımıza fiziksel olarak dokunabileceğimiz veri merkezleri adı verilen odalara giderdik – kullanmadan önce doğrudan satın almamız gereken ekipman. Sadece yarı şaka yapıyorum.

Satın almaya karşı kiralama söz konusu olduğunda, çoğu kişi, kendi donanım ve yazılımınızı koruma yükü de dahil olmak üzere geleneksel yaklaşımların, aslında sürekli artan bulut faturalarından çok daha ucuz olduğunu görüyor.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3669313/some-cloud-based-ai-systems-are-returning-to-on-premises-data-centers.html#tk.rss_all

Yorum yapın