Başkan Biden, James Webb Uzay Teleskobu’nun evrenin “şiirsel” ilk görüntüsünü ortaya koyuyor


Başkan Biden, “Bu, evrenimizin tarihine yeni bir pencere” dedi. “Bugün pencereden sızan ilk ışığı görüyoruz.”

2021 Noel Günü’nde fırlatılan 10 milyar dolarlık JWST, şimdiye kadar uzaya gönderilen en gelişmiş teleskoptur. 21 fit genişliğinde ve 18 altın kaplama altıgen aynaya sahip olan kızılötesi teleskop – ABD, Avrupa ve Kanada arasında bir işbirliği – kozmosta diğer herhangi bir enstrümandan daha fazla ve daha doğru bir şekilde, Hubble’ı bile aşıyor.

Son birkaç aydır mühendisler yorulmadan çalışmak tenis kortu büyüklüğünde geniş bir güneşlik ile güneş ışınlarından korunan makineyi çalışır duruma getirmek. Dünya’dan 1,5 milyon kilometre uzakta, Ay’ın yörüngesinin ötesinde konumlandırılan teleskop artık göreve hazır. Avrupa Uzay Ajansı’nda Bilim ve Keşif kıdemli danışmanı Mark McCaughrean, “Kendinizi çimdiklemeye devam ediyorsunuz” diyor. “Şaşırtıcı derecede iyi.”

Başkan Biden tarafından bugün açıklanan görüntü, bu hafta piyasaya sürülecek olan dördünden ilki, diğerleri ise iki muhteşem nebula ve kompakt bir gökada grubunun resimleri. Başka bir güneş sistemindeki bir gezegenin atmosferine ilişkin bir ön çalışma olan beşinci bir gözlem de açıklanacak.

Chicago Üniversitesi’nden bir gökbilimci olan Wendy Freedman, “İlk kez gözlük takmak gibi” diyor. Louis’deki Washington Üniversitesi’nden bir gökbilimci olan Paul Byrne, görüntüyü “şiirsel” olarak tanımlıyor ve evrendeki yıldızların ve gezegenlerin yaşadığı bir dizi galaksiyi ortaya koyuyor.

Bu test görüntüleri, NASA ve Baltimore’daki Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü tarafından yürütülen teleskopun neler yapabileceğine dair küçük bir bakış. JWST’ler planlanmış bilimsel gözlemlerin ilk yılı ötegezegenlerin ayrıntılı çalışmalarını, uzak galaksilerin araştırmalarını ve gökyüzünün derinliklerine ve dolayısıyla zamanda çok geriye, Büyük Patlama’nın kendisine yönelik keşif gezilerini içerir.

NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde JWST için görev sistemleri baş mühendisi olan Michael Menzel, “Bu gözlemevi daha önce hiç görmediğimiz şeyleri görüyor” diyor ve “sadece birinci viteste.”Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/07/11/1055779/president-biden-reveals-jwst-first-image/

Yorum yapın