BAE, petrol zenginliğini teknolojik güce dönüştürmeyi hedefliyor – Teknolojik Haberler


Orta Doğu uzun zamandır bir petrol bölgesi olarak düşünülüyordu, ancak Birleşik Arap Emirlikleri, ülkenin teknolojisini ve başlangıç ​​sahnesini büyütmeye yoğun bir şekilde odaklanarak bunu değiştirmeyi hedefliyor.

2022’nin ilk yarısı için Ortadoğu bölgesi, 1,73 milyar dolarlık yatırım 2021’in ilk yarısında 1,2 milyar dolardan fazla olan 354 anlaşmada – yıldan yıla %64 büyüme. bu BAE, toplam risk sermayesinin %46’sını aldı Ülkenin Ekonomi Bakanlığı’na göre, 2021’de Orta Doğu ve Afrika’da alındı.

Omar bin Sultan Al Olama

Birleşik Arap Emirlikleri yapay zeka bakanı Omar bin Sultan Al Olama Resim Kredisi: Birleşik Arap Emirlikleri

BAE, 2016 yılında teknoloji ve başlangıç ​​merkezi hedefine odaklanmaya başladı. Sharjah Araştırma Teknolojisi ve İnovasyon Parkı su yönetimi, yenilenebilir enerji, ulaşım, imalat ve tarım dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki şirketleri kuluçkaya yatırmak.

Teknolojik Haberler, ülkenin uzay girişimlerine yatırım yapmak için bir fona 800 milyon dolar akıtacağı ve bölgenin şu anda “dünyanın en büyük dikey çiftliğine” ev sahipliği yaptığı da dahil olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen daha yeni teknoloji faaliyetlerinden bazılarının altını çizdi. ve yerel proptech girişimi Huspy’ye küresel bir yatırım.

2017’de BAE, doldurduğu bir yapay zeka bakanlığı pozisyonu oluşturdu. Omar bin Sultan Al OlamaDaha önce bankacılık ve telekomünikasyon sektörlerinde çalışmış olan,

HE Al Olama geçenlerde benimle gelişen Emerati girişimi ve risk sermayesi ekosistemi ve ülkenin ABD VC yatırımını çekmeye yönelik yaklaşımları hakkında konuştu. Aşağıda, netlik ve uzunluk için hafifçe düzenlenmiş konuşmamızdan öne çıkanlar yer almaktadır.

Teknolojik Haberler: BAE’nin risk sermayesi varlığı oldukça yeni mi?

HE Al Olama: Coğrafyaya bakarsanız, BAE’nin bu bölgedeki tüm risk sermayesi yatırımlarının %50’sinden fazlasını çektiğini görürsünüz. Bu ilginç, ama aslında nüfusun büyüklüğüne baktığınızda, çok daha ilginç hale geliyor çünkü çok yüksek kaliteli yeteneklerin çok yüksek bir konsantrasyonundan ve aynı zamanda gelişen başlangıçlara izin veren bir ekosistemden bahsediyorsunuz. henüz başlamayan, aslında farklı ölçek büyütme aşamalarından geçen girişimler.

Risk sermayesi ve bölgeye yapılan yatırım açısından geçen yıl bir milyar doların üzerinde olduğunu gördüm. Bunun bu yıl arttığını mı yoksa geçen yılla aynı seviyede olduğunu görüyor musunuz?

Bu yılın ilk yarısında yatırımlar beklediğimizin çok üzerinde gerçekleşti. İlk altı ayda yapılan tüm yatırımların %37,2’si BAE’ye olmak üzere Orta Doğu’ya 1,73 milyar dolar yatırıldı. Yani aslında oldukça önemli. 2022 ile 2021 arasındaki karşılaştırmaya bakacak olursak Ocak ayı Şubat ayına göre 2,5 katı, Mart ayı 1,5 katı, Nisan ayı 1,5 katı, Mayıs ayı 1,4 katı ve Haziran ayı 1,2 katıdır. Yani tüm bölge için. Buradan görebileceğiniz şey, küresel yatırımcıların bölgeye gösterdiği ilgi. Ve BAE’nin bölgedeki daha büyük nüfusa veya görünüşte daha büyük bir pazar büyüklüğüne sahip diğer ülkelere kıyasla hala en büyük kısmını aldığı teorisi, kartopunun birkaç yıl önce bizim başlattığımız girişimlerle yuvarlanmaya başladığını gösteriyor. yaşadım ve aslında daha da büyüyor. Sanırım daha yeni başlıyoruz.

Teknoloji şirketlerini BAE’ye nasıl çekebildiniz?

Vergiden muaf olmak kesinlikle bir teşviktir, ancak bugün BAE aynı zamanda bölgemiz için bir finans merkezi ve küresel olarak en iyi finans merkezlerinden biridir. Burada konuşlandırılmaya hazır bir sürü sermaye var. Büyük bir avantaj, birçok yatırımcının mahkeme sisteminin şeffaflığı nedeniyle BAE’de bulunan bir şirkete yatırım yaparken daha rahat hissetmesidir. Hükümet yasaları özel sektöre dosttur. Bu, insanların belirli bir etnik kökene, cinsiyete veya milliyete sahip oldukları için marjinal veya dezavantajlı hissetmedikleri için gelişmelerini sağlayan bir ortamdır. Dünyanın herhangi bir yerinden herkesin gerçekten başarılı olabileceği bir yer olduğu bilinmektedir. Ayrıca altyapı, yolların kalitesi ve akıllı telefonların penetrasyonu açısından da oldukça gelişmiş – dünyadaki en yüksek akıllı telefon penetrasyonuna sahibiz.

Hükümet, yıllar içinde başlangıç ​​dostu politikalar da dahil olmak üzere birçok farklı teşvik uyguluyor. Birisi BAE’ye taşınacak olsaydı, neyi bilmeleri gerekirdi?

Başlangıç ​​ortamını destekleyen tüm farklı sektörlere baktık ve insanların gerçekten BAE’de bir şeyi başka herhangi bir yere göre tercih etmelerini sağlamak için teşvikler koymaya çalıştık. Çoğu ülkede vize almak çok ama çok zor. Yetenekliyseniz ve özellikle odaklandığımız dijital bir ekonomide çalışıyorsanız, hemen kalıcı oturma veya uzun vadeli oturma izni alabilirsiniz. Başka bir şey, şirketi bir gün içinde kurabilirsiniz. Üçüncüsü, pek çok farklı program var, örneğin kuluçka merkezleri ve hızlandırıcılar ve çok çekici olan hükümet sözleşmeleri.

TC: BAE’nin yapay zeka görevi nasıl ortaya çıktı ve bunu başlatmak için planınız neydi?

Gerçekten neyi çözmeye çalıştığımızı sorduk? BAE için potansiyel, olumlu veya olumsuz potansiyel tam olarak nedir ve AI’yı ülke genelinde yaşam kalitesini artıracak şekilde etkili bir şekilde dağıttığımızdan nasıl emin olabiliriz. Yaşam kalitesi aslında AI için ana itici güçtür. Birçok ülkede olduğu gibi ekonomik kazanç değil. İkincisi, ister yerel ister küresel olsun, AI’yı uygulamanın olumsuz sonuçları açısından politikalarımızın veya mevzuatlarımızın bize gerçekten bir avantaj sağlamasını sağlamak zordur. Yapay zeka başka bir yerde hata yaparsa, bundan daha az sorumlu olacağımızdan nasıl emin olabiliriz? İlk günden itibaren sloganımız, hem şimdi hem de gelecek için faydalı, sorumlu bir yapay zeka ulusu inşa etmekti.

BAE’nin, bölgenin insan hakları ihlalleriyle tanınması nedeniyle ABD’nin yetenek ve yatırımını çekme konusunda zorluklarla karşılaşmasını bekliyor musunuz?

Orta Doğu, çatışmalardan yönetişim başarısızlıklarına kadar çok çeşitli nedenlerle ‘zor bir mahalle’ olarak bir üne sahiptir. Birleşik Arap Emirlikleri’ni, barış, istikrar ve güvenlik atmosferinde birlikte yaşayan, çalışan, öğrenen ve oynayan 195’ten fazla milletten insanlardan oluşan oldukça hoşgörülü, çok uluslu bir toplulukla farklılaşmış olarak görüyoruz.

Startupları ve risk sermayesini desteklemek neden bölge için bu kadar önemli bir itici güç oldu?

Birkaç neden: İlk olarak, tarihimize bakarsanız, BAE her zaman bir tüccarlar ülkesi olmuştur ve her zaman işi desteklemek ve fırsatları serbest bırakmak ister. İkincisi, rekabetçi ve karşılaştırmalı olduğumuzdan emin olmak için yenilenebilir kaynaklara ve ekonomimizin diğer bölümlerine, yani dijital ekonomiye yapılan yatırımlarda görülebilen, petrolden uzaklaşma hedefimiz konusunda çok kararlı ve çok sesli davrandık. Dünyanın dört bir yanından gelişmiş ve gelişmiş ülkelere. Son olarak, biz büyük bir ülke değiliz, dolayısıyla daha ucuz işgücü maliyeti olan diğer ülkelerle belirli sektörlerde rekabet edemeyiz. Ancak, teknolojinin ilerlemesi nedeniyle şu anda ortaya çıkan dijital ekonomiye ve sektörlere bakarsanız, oldukça pahalı olsalar bile çıktı yaratabilen yeteneklerden inanılmaz getiriler elde edebilirsiniz. aslında hedeflediğimiz şey bu.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/04/uae-aims-to-convert-oil-wealth-into-tech-prowess/

Yorum yapın