AWS, yeni kuantum ağ merkezini denemeden önce satın alıyor • Kayıt


Kuantum donanım dünyasında henüz hiçbir şey tam olarak hazır değil, ancak kuantum hesaplama, kuantum ağından biraz daha ileride – özellikle ultra güvenli işlemler için ezoterik ama potansiyel olarak önemli bir teknoloji alanı. Amazon Web Services, laboratuvardan gerçek dünyaya kuantum bağlantısı getirmek için çalışanlar arasında yer alıyor.

AWS, kendi kuantum işlemcilerini geliştirmenin dışında, mevcut kuantum cihazları ve araçları etrafında bir ekosistem yarattı. fren (hayır, bu bir yazım hatası değil) hizmet. Bu bitler ve parçalar hesaplamaya odaklanırken, teknoloji devi bakışlarını kuantum ağlarına çevirdi.

Kuantum Hesaplama Merkezi’nin yanı sıra, başlatılan 2021’in sonlarında AWS, Kuantum Ağı Merkezi’nin lansmanını duyurdu. İkincisi, “temel bilimsel ve mühendislik zorluklarını çözmek ve kuantum ağları için yeni donanım, yazılım ve uygulamalar geliştirmek” için büyük bir şekilde çalışıyor. beyan.

Kuantum bilgisayarlar gibi, bu ağlar da parçacık fiziğinden yararlanır. fotonlar bilgi göndermek için. AWS, bireysel kuantum sistemlerini kümelemeyi ve geleneksel şifrelemeyi aşabilecek kuantum anahtar dağıtımını etkinleştirmeyi içeren potansiyel erken uygulamaları açıklar – bir araştırma konusu yakın ve sevgili ABD hükümetine.

2020’de ABD Enerji Bakanlığı bir Kuantum İnternet Planı dört öncelikli kuantum ağı ile Araştırma bölgeleri [PDF] bu, ön güncel kavramların ne kadar net olduğunu açıklar:

  • Ölçeklenebilir bir kuantum interneti oluşturmak için hangi donanımın gerekli olacağını belirleyin;
  • Birden çok kuantum ağ cihazının nasıl entegre edileceğini belirleyin;
  • Kuantum sinyallerinin nasıl tekrarlanacağını, yönlendirileceğini ve değiştirileceğini belirleyin;
  • Kuantum ağlarında hataların nasıl ele alınacağını belirleyin;

Yine de DoE, “küçük ölçekli deneylerden ülke çapında ilk bir kuantum internet tesisine geçmeyi düşünebileceği noktaya ulaştığını” söyledi.

İşlevsel bir kuantum interneti için ana teknik engellerden biri, DoE’nin kuantum fiziğinin temel bir sorununu çözmeye çalışan üçüncü araştırma alanına yöneliktir: fotonlar büyütülemez, dolayısıyla menzilleri sınırlıdır. AWS, “Bu, küresel kuantum ağlarını uygulamak için kuantum tekrarlayıcılar ve dönüştürücüler gibi özel yeni teknolojilerin geliştirilmesi gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Kuantum karışıklık bu tür ağların çalışması için gereklidir, ancak o zaman bile menzil sınırlıdır. DoE, planında, dolaşıklık deneylerinin 1.200 km’ye kadar mesafelere ulaştığını söyledi – etkileyici, ancak dünya çapında bir internetin yakınında değil.

Hollandalı araştırmacılar son zamanlarda kuantum ağ oluşturmadaki temel bir sorunu ele aldılar: aracı düğüm – ancak makale, araştırmacıların deneylerinden elde edebildikleri aralıktan bahsetmiyor.

AWS’nin Kuantum Ağ İletişimi Merkezi’nin önündeki tüm mühendislik ve bilimsel zorluklarla birlikte, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda sorun var – ancak duyurusunda hiçbirini belirtmedi. Amazon, Merkezin daha geniş planlarıyla ilgili sorulara yanıt vermedi. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/22/aws_quantum_networking/

Yorum yapın