AWS IoT RoboRunner genel kullanıma sunulduÇarşamba günü Amazon Web Services Inc. ilan edildi şirketlerin robot filolarını yönetmelerini kolaylaştıran bir bulut hizmeti olan AWS IoT RoboRunner’ın genel kullanılabilirliği.

RoboRunner ilk çıkışını yaptı geçen yıl bulut devinin yıllık AWS re:Invent konferansında. AWS ana şirketi Amazon.com Inc.’in lojistik ağında kullandığı teknolojiyi temel alır. Amazon kullanır ikmal merkezlerinde 520.000’den fazla robot ve özel bir iş birimine sahiptir. gelişen özel depo otomasyon ekipmanları.

Endüstriyel robotlar, mal işleme gibi görevleri otomatikleştirmek için lojistik depolarda, fabrikalarda ve diğer tesislerde kullanılır. Birçok şirket, robotlarını yönetmek için özel yazılımlar geliştiriyor. Örneğin bir e-ticaret şirketi, koli işleme robotlarını izleyen ve olası bir teknik sorun ortaya çıktığında teknisyenleri uyaran bir uygulama geliştirebilir.

AWS’nin RoboRunner hizmeti, şirketlerin robot yönetim yazılımı oluşturmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Hizmet bunu, görevin en karmaşık yönlerinden birini basitleştirerek yapar: veri işleme.

Robot yönetimi uygulamaları, yönettikleri robotlardan veri toplayabilmeyi gerektirir. Örneğin, donanım arızalarını tespit eden bir uygulama, teknik sorunlar yaşayıp yaşamadığını belirlemek için bir robotun yerleşik sensörlerinden gelen hata günlüklerini analiz etmelidir.

Robotlardan veri toplamak, geçmişte şirketlerin önemli miktarda özel kod yazmasını gerektiriyordu. Bunun nedeni, şirketlerin genellikle birden fazla tedarikçinin robotlarını kullanması ve çoğu durumda her tedarikçinin ekipmanı için ayrı bir veri toplama iş akışının oluşturulması gerekmesidir.

AWS, RoboRunner’ın görevi basitleştirdiğini söylüyor. Hizmet, özellik setinin bir parçası olarak, birden çok tedarikçiden gelen robotlar için önceden paketlenmiş konektörler sağlar. Konektörler, şirketlerin robot filolarından veri toplamak için yazmaları gereken özel yazılım miktarını azaltır.

AWS’ye göre RoboRunner, şirketlerin yalnızca robot filolarından veri toplamasına değil, aynı zamanda işlemesine de yardımcı olabilir. Hizmet, bir şirketin robotlarından toplanan verileri merkezi bir bulut tabanlı depoda toplar. Depodaki bilgilere bir uygulama programlama arabirimi aracılığıyla erişilebilir.

Robot verilerinin işlenmesi, robot yönetim uygulamalarının oluşturulmasında yer alan en karmaşık görevlerden biri olduğundan, angaryayı kolaylaştırmak yazılım geliştirmeyi hızlandırır. AWS, şirketlerin birden fazla yazılım türü oluşturmak için RoboRunner’ı kullanabileceğini söylüyor. Hizmet, bir depoda çalışan robotların çalışmalarını koordine edebilen, bir robot filosunun verimliliğini izleyebilen ve olası teknik sorunları tespit edebilen uygulamalar geliştirmeyi mümkün kılar.

AWS, AWS RoboMaker adlı başka bir robotik hizmetinin yanı sıra RoboRunner’ı sunar. İkinci teklif aynı şekilde müşteriler için yazılım geliştirme görevlerini kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır.

Birçok robot, bir deponun bir bölümünden diğerine gitmek gibi görevleri gerçekleştirmek için yapay zeka algoritmalarına güvenir. Geliştiriciler, bu yapay zeka algoritmalarının doğruluğunu artırmak için onları depo gibi bir konumu taklit edebilen simüle edilmiş ortamlarda eğitiyor. AWS’nin RoboRunner ile birlikte sunduğu robotik hizmeti RoboMaker, geliştiricilerin temel altyapıyı korumasını gerektirmeyen, yönetilen bir simülasyon ortamı sağlar.

Fotoğraf: AWS

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Services ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha pek çok aydın ve uzmanın yer aldığı topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/11/24/aws-launches-aws-iot-roborunner-general-availability/

Yorum yapın