Avustralya’nın CryptoTaxCalculator’ı, tüccarların merkezi olmayanın gizemini çözmesine yardımcı oluyor – Teknolojik Haberler


Amerika Birleşik Devletleri’nde vergi sezonu için tam zamanında, Avustralyalı başlangıç KriptoVergi Hesaplayıcı (CTC), otomatik kripto vergi raporlama aracını ABD pazarına daha da genişletmek için başlangıç ​​sermayesini artırdığını duyurdu. Sidney merkezli CTC, kripto tacirlerinin vergilerini dosyalamanın karmaşıklıklarında gezinmelerine yardımcı olmak için bu yıl popülerlik kazanan birçok platformdan biri. .

Coinbase, Binance veya Gemini gibi merkezi bir kripto borsası aracılığıyla satın aldığınız veya sattığınız kripto para üzerinden vergi ödüyorsanız, borcunuzun ne olduğunu anlamak basit olabilir, çünkü bu borsaların çoğundan alım satımlarınızı, kazançlarınızı, ve kayıplar. Ancak Uniswap veya Curve gibi merkezi olmayan borsalarda işlem yapanlar için süreç çok daha zahmetli olabilir – ve CTC’nin en yararlı olduğu yer burası, kurucu ortak ve CEO Shane Brunette Teknolojik Haberler’a bir röportajda söyledi.

CTC geçen sonbaharda 3 tam zamanlı çalışandan bugün yaklaşık 30’a yükseldi. Şirkete göre platformu, geçtiğimiz yıl %1700 artışla bugün 80.000’den fazla kullanıcıya hizmet veriyor. Brunette, bu büyümeyi kısmen, merkezi olmayan işlemlerdeki uzmanlığı nedeniyle CTC’nin desteklemek için inşa edildiği merkezi olmayan finansın (DeFi) artan popülaritesine bağlıyor.

Brunette, merkezi bir borsada gerçekleştirilen işlemlerin aksine, merkezi olmayan, zincir üstü işlemlerin, bir kullanıcıya vergi beyannamesi amacıyla işlem geçmişini sağlayabilecek güvenilir bir üçüncü taraf aracı tarafından kaydedilmediğini söyledi.

Kendisi de hevesli bir kripto tüccarı olan Brunette, ticaretlerinde vergi beyannamesi vermesi gerektiğinde bu zorlukları ilk elden gördü. Kardeşiyle birlikte CTC’yi kurdu ve ürünü 2018’de Reddit’te piyasaya sürmeye karar verdiklerini söyledi. Brunette’e göre CTC, başlangıçta Ethereum Sanal Makinesi (EVM) üzerine kurulu merkezi olmayan uygulamalarla entegrasyona odaklanmıştı, ancak web sitesinin gösterdiğine göre, o zamandan beri 400’den fazla borsa ile entegre olacak şekilde büyüdü.

Brunette, şirketin 21 farklı vergi bölgesinde kullanıcıları desteklediğini ve bu kullanıcıların yaklaşık %40’ının ABD’de, diğer %40’ının ise Avustralya’da olduğunu söyledi. CTC’nin ABD merkezli kullanıcılarının büyük bir bölümünün, özellikle 2020’lerin ortalarından bu yana platforma daha yakın zamanda katıldığını kaydetti.DeFi yaz.

“Aslında Ethereum ağı gibi bir şeyi, zamanın başlangıcından beri tüm tarafların tüm işlemlerini ve bu zincirde ne yaptıklarını içeren dev bir muhasebe defteri olarak düşünebilirsiniz. Mesele şu ki, konu muhasebe bakış açısına geldiğinde oldukça karmaşık bir şekilde yazılmış,” dedi Brunette.

CTC, merkezi olmayan borsaları destekleyen blok zincirlerle doğrudan bütünleşir. Brunette’e göre, kullanıcıların yalnızca genel cüzdan adreslerini CTC’ye vermeleri gerekiyor ve platform, bu cüzdanla bağlantılı tüm işlemleri ve akıllı sözleşmeleri bir araya getirerek, esasen cüzdanın işlem geçmişini tersine mühendislikle gerçekleştiriyor.

Brunette, kripto bir endüstri olarak olgunlaştıkça merkezi borsalar daha konsolide olurken, merkezi olmayan finans patlıyor ve bu alanda konsolidasyon aynı şekilde gerçekleşemez.

“Örneğin, vergi makamlarının karşı karşıya olduğu sorun, gidecek ve mahkeme celbi yokken insanların vergi uyumlu olduğundan emin olmak veya size o kişinin işlem geçmişini vermek için nasıl gidiyorsunuz? Bunu nasıl takip ediyorsunuz? Ve bu yüzden, ABD hükümetinin şu anda aldığı kararın, gerçekten bu işlem geçmişini sağlayabilecek bir finansal aracıyı teşvik eden, ancak kripto değerleriyle gerçekten çelişen bir mevzuat oluşturmaya çalışmak olduğunu düşünüyorum” dedi.

Brunette, birçok kripto kullanıcısının merkezileşme ve aracılara yönelik şüpheciliğinin farkında olarak CTC’yi inşa etti.

Brunette’e göre blok zincirinin kendisi “mükemmel”. Teorik olarak herkes gelip bir blok zincirinde depolanan işlem verilerini inceleyebilir, ancak bunları ayrıştırmak için doğru araçlara sahip olmak gerekli, diye ekledi.

“Gerçekten odaklandığımız şey bu – tüm farklı blok zincirleri arasında genel bir bakışı gerçekten kolaylaştıran ve merkezi bir değişim verisi çekebilen bazı araçlar oluşturmak, böylece bir bireyin işlem geçmişinin net bir yolunu elde edebilirsiniz ve bir vergi sonucuna ulaşmak için yeniden konsolide edebilirsiniz,” dedi Brunette.

CTC, bir işlem geçmişi oluşturmak için gereken tüm verileri toplayıp kullanıcıları için vergi hesaplamaları gerçekleştirirken, Brunette, ileri düzey kripto kullanıcılarına, gerçekte ne ödemeleri gerektiğini ve neyi ödemeleri gerektiğini belirlemek için düzenleyici gri alanları yorumlamalarına yardımcı olması için bir vergi uzmanına danışmalarını tavsiye ediyor. faaliyetleri için kurallar geçerlidir.

Brunette, CTC’nin herhangi bir “nihai” vergi verisi sağlamadığını, bunun yerine hangi gelirin vergiye tabi olduğu hakkında toplu bilgi sağladığını söyledi.

“Size toplu ödemeleri veriyoruz, böylece vergi oranınızın ne olduğunu hesaplayabilirsiniz, vb. Yani, ödüllerden bu kadarını kazandınız – şimdi, bununla ne yapmak istiyorsunuz? Bir vergi uzmanıyla konuşmaya ve tavsiye almaya değer” dedi.

Başlangıç ​​turu, daha önce önyükleme yapan şirkete toplam 4 milyon A$ (ABD doları olarak yaklaşık 2,9 milyon ABD doları) kazandırdı. Avustralyalı girişim şirketi AirTree, ABD merkezli Coinbase Ventures ve podcaster Harry Stebbings tarafından yönetilen bir fon olan Birleşik Krallık merkezli 20VC ile birlikte finansmana öncülük etti.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/01/australias-cryptotaxcalculator-helps-traders-demystify-the-decentralized/

Yorum yapın