Avustralyalı neobank Zeller, 100 Milyon AUD B Serisini 1 Milyar Dolar AUD değerlemesiyle artırdı – Teknolojik Haberler


Zeller'in EFTPOS terminali

Zeller’in EFTPOS terminali

ZellerAvustralyalı KOBİ’ler için neobank, 100 milyon AUD Seri B (yaklaşık 72.7 milyon USD) yükselterek değerlemesini ikiye katlayarak 1 milyar AUD’nin (yaklaşık 727 milyon USD) üzerine çıkardı. Fon, Avustralya emeklilik fonu Hostplus’ın katılımıyla Headline tarafından yönetildi. Geri dönen yatırımcılar arasında Square Peg, Addition ve Spark Capital yer aldı.

Fintech, 2020 yılında Square’in eski Asya Pasifik ve Avustralya başkanı Ben Pfisterer ve strateji ve büyüme lideri Dominic Yap tarafından kuruldu. Teknolojik Haberler, Zeller’i ilk olarak Mart 2021’de, Lee Fixel tarafından kurulan risk sermayesi şirketi Addition liderliğindeki bir Seri A’nın lansman öncesi duyurusunu yaptığında ele aldı.

Müdür King Goh Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, sekiz ay boyunca Zeller 10.000’den fazla Avustralyalı işletmeye kaydoldu ve bu da Headline’ın yatırım yapmaya karar vermesinin nedenlerinden biri.

“İşin büyümesi, herhangi bir sektörde gördüğümüz en etkileyici şeylerden biri. Sekiz ayda sıfırdan 10.000 müşteriye çıkmak dikkat çekicidir – bunu nadiren görürsünüz,” dedi Goh. “Yatırım yaptığımızda, diğer teknoloji şirketlerinin üzerinde birçok standart sapma büyüyen şirketler arıyoruz ve Zeller bunun harika bir örneği.”

“Şirketin, sınıfının en iyisi satış noktası/tüccar edinme ürünü aracılığıyla sermaye verimli bir şekilde müşteri edinme konusundaki ilk hareketini ve ardından daha geniş bir ticari bankacılık çözümlerine genişlemeyi seviyoruz. Bu cüretkar görünebilir, ancak ekip açıkça deneyimli ve bu hırsı sürdürmek için iyi bir konumda.”

Pfisterer, Teknolojik Haberler’a Zeller’in bir finansal hizmet sağlayıcısı arayan tüccarların “yenilik eksikliği, şeffaf olmayan fiyatlandırma ve kısıtlayıcı sözleşmeler nedeniyle yetersiz hizmet alması” nedeniyle yaratıldığını söyledi. Birçoğunun kart ödemelerini, bankacılığı, gider yönetimini ve farklı sağlayıcılardan gelen hesapları bir araya getirmek zorunda olduğunu ve çoğu beş farklı sisteme güvendiğini de sözlerine ekledi.

Zeller, KOBİ’lere tam entegre, merkezi bir alternatif sunmak için oluşturuldu. Avustralya işletmeleri için ürünleri şu anda bir EFTPOS terminali, ticari işlem hesapları ve Zeller Mastercard’ları içermektedir. Pfisterer, ilk 10 ayda müşterilerinin %80’inden fazlasının geleneksel bir bankacılık kurumundan Zeller’e geçtiğini ve çoğunluğunun artık birincil finansal hizmetler çözümü olarak Zeller hesabını kullandığını söyledi. Zeller’in müşteri araştırmasının, her beş işletme sahibinden üçünün eski teknoloji, zayıf güvenilirlik ve şube kapatma ve müşteri desteği gibi banka hizmetlerinde azalma nedeniyle geleneksel bankalardan ayrıldığını gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Şirketin tüccarlar için basit bir kayıt süreci vardır. Önce Zeller’in web sitesinde bir hesap açarlar. Ardından çevrimiçi olarak veya Officeworks mağazalarında bir Zeller POS terminali sipariş edebilirler. Pfisterer, Zeller’in geleneksel bankalara göre bir diğer avantajının da hızlı müşteri desteği olduğunu ve ortalama arama bekleme sürelerinin 45 saniyenin altında olduğunu söyledi.

Zeller’in ürün yol haritası, web sitesi ve e-ticaret platformlarıyla entegrasyonlar yoluyla çevrimiçi ödemeleri kabul etme yeteneği gibi yeni çok kanallı ticaret özelliklerini içerir. Ayrıca tüccarlara, daha fazla yere para transfer etme yeteneği ve müşteri profilleri ve işletme konumları arasında harcamaları takip etme araçları da dahil olmak üzere, fonları yönetmek ve depolamak için yeni hesaplar seçeneği sunacak. Ayrıca, kredi ve banka kartlarını ve gider yönetimi araçlarını içerecek olan Zeller Financial Services; ve Zeller’in kontrol paneli aracılığıyla gelişmiş analitik.

Pfisterer, “Bu yıl ödeme kabulünü Zeller Terminal’in ötesine geçerek Xero üzerinden çevrimiçi ödemelere ve faturalandırmaya kadar genişleterek, tüccarların işlerinin tüm alanlarındaki işlemler üzerinde tam görünürlük elde etmelerini sağlayacağız” dedi. “Son iki yılda, Avustralyalı tüccarlar, hem kişisel hem de çevrimiçi olarak ödemeleri sorunsuz bir şekilde kabul edebilen esnek işletim modellerini uyarlamak ve benimsemek zorunda kaldılar ve bu da müşterilerine mümkün olduğunca fazla seçenek sunuyor.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/02/australian-neobank-zeller-raises-100m-aud-series-b-at-1b-aud-valuation/

Yorum yapın