Avukatlar, Sam Bankman-Fried’in FTX’in çöküşünde yasa ihlallerinden hüküm giymesi halinde onlarca yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini söylüyor


İki avukat, başarısız kripto para borsası FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in, FTX’in çöküşüyle ​​ilgili potansiyel yasal ihlallerin boyutuna bağlı olarak 20 yıldan fazla hapis cezasına çarptırılabileceğini ve suçlu bulunması halinde iki avukata söyledi. Forkast.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Adalet Bakanlığı (DOJ) dahil olmak üzere çok sayıda ABD devlet kurumu, FTX’in bu ayki ani çöküşünün ardından Bankman-Fried ve onun Bahamalar merkezli şirketini araştırıyor.

Fintech başkanı Richard Levin, “İhlal sayısına ve ihlallerin dolar değerine bağlı olarak, federal cezalandırma yönergeleri uyarınca cezai yaptırımlarla ilgili olarak, 20 yılı aşan hapis cezasını potansiyel cezai sorumluluğa bakıyor olabilirsiniz” dedi. ve hukuk firması Nelson Mullins Riley & Scarborough’un düzenleme uygulaması, söyledi Forkast bir röportajda.

CFTC’de eski kıdemli dava avukatı ve hukuk firması Kennyhertz Perry’nin ortağı Braden Perry, şunları söyledi: Forkast Bankman-Fried’in “denetimli salıverilme olasılığı olmadan federal hapishanede ömür boyu” bile karşı karşıya kalabileceği.

Levin ve Perry, FTX’te gelişen olaylar hakkında profesyonel görüşler sundular ve ikisi de FTX yöneticilerine karşı herhangi bir mevcut olası yasal işlemle doğrudan ilgilenmiyor. Her ikisi de ABD merkezli

Yayın sırasında, Bankman-Fried yanıt vermemişti. Forkast’ın Twitter üzerinden yorum isteği.

Eversheds Sutherland’daki bir yetkili, iflas işlemlerinde rol oynayabileceği için hukuk firmasının FTX hakkında yorum yapamayacağını söyledi. Hukuk firması Kobre & Kim’den bir sözcü, davayla ilgili olabileceği için yorum yapamayacağını söyledi ve King & Wood Mallesons’tan bir avukat da yorum yapamayacaklarını söyledi. Şahıslar isim vermekten kaçındı.

Puan toplamak

Perry, federal ceza yönergelerine göre, 550 milyon ABD Doları’nın üzerindeki herhangi bir kaybın taban seviyeye 30 puan eklediğini, 25 veya daha fazla kurbana sahip olmanın altı puan eklediğini, belirli düzenlenmiş pazarların kullanılmasının dört, karmaşık yolların iki ve yargı unsurunun eklediğini söyledi. iki tane daha ekle.

“Eğer sıkı bir şekilde uygulanırsa ve asgari düzeyde hafifletici faktörler varsayılırsa, [Bankman-Fried] 43’ün üzerinde oturuyor [points]yönergelere göre maksimum olan,” diye ekledi Perry.

Perry, Bankman-Fried’i daha çok ilgilendiren şeyin potansiyel düzenleyici ve cezai eylemler olacağını söyledi.

Perry, düzenleyici eylemlerin, Bankman-Fried’in belirli piyasa faaliyetlerine aktif olarak katılamayacağı anlamına gelen, tazmin, tasfiye ve piyasa yasakları talep etmeyi içerebileceğini söyledi.

Avukatlar, FTX’in iddia edilen yanlışlarının Bankman-Fried ve diğer yöneticilere karşı çeşitli suçlamalara yol açabileceğini de sözlerine ekledi.

Levin, eyalet savcılarının menkul kıymetler dolandırıcılığı gibi suç teşkil eden menkul kıymetler yasalarının ihlaliyle ilgili suçlamalarda bulunma olasılığının yüksek olduğunu söyledi. “Elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama ile ilgili kovuşturma da olabilir.”

Levin, “Öyleyse SEC ve CFTC tarafından getirilebilecek cezai yaptırımlar veya yaptırım eylemleri var” diye ekledi.

Bölüm 10

New York’taki St. John Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde profesör olan Anthony Sabino, Forkast FTX’in yeni CEO’su John J. Ray III’ün, şirketin Delaware iflas mahkemesine yaptığı son başvurularda yanlış beyanlar, aldatma, kayıp varlıklar ve haksız transferler konularını gündeme getirdiğini.

Sabino, “Bankman-Fried pekala ABD menkul kıymetler yasalarını, özellikle de Amerikan yasalarının menkul kıymet dolandırıcılığına karşı en güçlü silahı olan ve içeriden öğrenen tüccarları parmaklıkların arkasına atmak için kullanılan rezil Bölüm 10’u ihlal etmekle suçlanabilir” dedi.

Sabino’ya göre, ABD menkul kıymetler yasalarının ihlal edildiğine dair iddialarda bulunulursa, büyük olasılıkla yatırımcıları yanıltmak, yanlış finansal bilgileri dosyalamak veya yaymakla ilgili suçlamalara odaklanılacak. Suç duyurusunda bulunulursa, neredeyse kesinlikle posta ve elektronik dolandırıcılığı içerecektir, dedi.

Sabino, “Suçlu bulunursa, tüm bu yasalar uzun hapis cezaları, ağır para cezaları ve özellikle de yasa dışı kazançların dağıtılmasını içeriyor” dedi.

Sabino, “Özetle, aynı kaderin bazı yatırımcılarının başına geldiği düşünülürse, SBF yoksulluğa indirgenebilir – ki bu şiirsel bir adalet olabilir,” diye ekledi.

Ağız açık

ABD ve Bahamalı yetkililerin soruşturmalarına rağmen, Bankman-Fried kamuoyuna açıklama yapmaktan çekinmedi.

O Vox ile konuştu FTX’in çöküşüyle ​​ilgili haberlerin yayınlanmasından birkaç gün sonra ve 30 Kasım’da New York Times DealBook Summit’te sanal olarak konuşması bekleniyor.

Anne ve babası Standford Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Bankman-Fried, “sürekli ve rahatsız edici tweet’ler” atarak yeniden yapılanma çabalarını sekteye uğrattığı için kendisini temsil eden hukuk firması Paul Weiss’in avukatlarıyla yollarını ayırdı. Bloomberg bildirdi geçen hafta.

Ekim ayında yayın hayatına başlayan ABD haber sitesi Semafor, Bankman-Fried’den yatırım, bildirildi Geçen hafta, eski FTX CEO’sunu şimdi American College of Trial Lawyers’ın eski başkanı Greg Joseph temsil ediyor. David W. Millsbir Standford Hukuk Fakültesi profesörü de hukuk ekibinde.

Nelson Mullins’ten Levin, “Bay Bankman-fried’i temsil etmiyorum,” dedi. “Ancak söyleseydim, ona FTX’in başarısızlığı ve FTX’teki rolüyle ilgili açıklamalar yapmamasını söylerdim.”

Levin şunları ekledi: “FTX’teki yöneticiler ne zaman kamuya açıklama yapsalar, ister cezai ister hukuk davalarında olsun, aleyhlerinde kullanılabilecek kanıtlar yaratıyorlar.”

Perry, Bankman-Fried’in basın açıklamalarını durdurması konusunda hemfikirdi. “Ne kadar çok konuşursa, savcılara o kadar çok potansiyel kabul verdi.”

Perry, “Belirli şeyleri ne kadar haklı çıkarmak istese de, potansiyel yasal savunmalarına zarar veriyor,” dedi.

Sabino, Bankman-Fried’in “çenesini kapalı tutması ve avukatlarının onun adına konuşmasına izin vermesi gerekiyor” dedi.

“Bu kamuya açık ifadelerden neredeyse hiç kâr elde etme ümidi olmaksızın muazzam bir risk alıyor.”Kaynak : https://forkast.news/sam-bankman-fried-could-face-decades-in-jail-if-convicted-of-law-violations-in-ftx-collapse-lawyers-say/

Yorum yapın