Avrupa’ya yeni bir Solo GP VC dalgası geliyor ve Hypernova bunu güçlendirmeyi umuyor • Teknolojik Haberler


ABD’de uzun yıllardır solo VC fon yöneticileri var, ancak bu eğilim Avrupa’da daha yeni yeni başlıyor. En yenilerinden biri Girişimlerin Altını Çiztarafından bu yıl başlatıldı Bogdan Iordache Romanya’da. Solo GP olma yolundaki kariyer gidişatı şu profile uyuyor: eski bir girişimci, Doğu Avrupa teknoloji sahnesinde önemli bir oyuncu, Web Nasıl Yapılır konferansının kurucusu ve çoklu Ortak ekibinde eski bir VC.

Her şeyden önce, Avrupa’nın daha çok ihtiyacı olan şey, bu yeni Avrupa Tekli GP dalgasıyla çalışma konusunda uzmanlaşmış bu ‘fon fonları’.

hipernovadeneyimli bir yatırımcı tarafından Haziran ayında yumuşak bir şekilde başlatılan 25 milyon dolarlık bir fon kurdu. Tuğçe Ergül. Sadece diğer fonlara değil, aynı zamanda doğrudan girişimlere de yatırım yapmayı planlıyor. Ergül, daha önce 44 ülkeye yayılan “yatırımcı hızlandırıcı” Angel Labs’te çalışıyordu.

Teknolojik Haberler’a konuşan Ergel, “Yeni bir fon dalgası geliyor. Şimdi yeni girişimcilere yatırım yapmak için kendi fonlarını kuran başarılı kuruculardan bahsediyoruz. Kendi fonlarını kurarak eski fonlarından ayrılan ortaklar var, çünkü artık bir fon kurmak her zamankinden daha kolay ve ucuz. Ve yalnız kapitalistler için daha fazla destek var.”

Peki nasıl çalışır? Hypernova, fonunun %40’ını Solo GP fonlarına ve geri kalanını doğrudan yeni kurulan şirketlere yatırıyor; %50’si ABD’de ve %50’si Avrupa’da.

İlk fonlarını toplayan bu Solo GP’ler için bilet boyutları 500.000-750.000 $ arasında olacak ve Hypernova yalnızca finansörleri değil, potansiyel olarak gazetecileri, melek yatırımcıları, eski girişimcileri veya önceki VC fonlarından dönen Ortakları / Ortakları hedefleyecektir.

Hypernova, fon yönetimi tarafında yeni pratisyen hekim desteği, ihtiyaç duyulan teknoloji, LP tanıtımları, marka desteği ve ortak yatırım fırsatları sunuyor.

Ergel, geçmişte hiçbir LP’nin Solo VC’lere para vermediğini sözlerine ekledi: “Artık dışarıda yeni bir dünya var, sadece bir kişiyseniz ve solo GP iseniz LP parası bulabilirsiniz. Başlangıç ​​​​fonları daha ucuz hale geldi. 10.000 $’a bir fon oluşturabilirsiniz ve fon yönetim maliyetleriniz gerçekten düşüktür. Yani bu fon yöneticileri için erişimi çok daha kolay hale getiriyor. Bu yüzden bu fon yöneticilerini desteklemek istiyoruz. O zaman hibrit oyun devreye giriyor çünkü fonun diğer yarısı doğrudan bir yatırım aracı. Ve ya yatırım yaptığımız bu fonlarla ortak yatırım yapacağız ya da bu fon yöneticilerinin kazananlarına sonraki turlarda yatırım yapacağız.”

Hypernova, doğrudan yatırımları için 250.000-500.000 $ bilet boyutlarıyla otomasyon, perakende, finans, lojistik, ulaşım ve nakliyeye odaklanmayı planlıyor ve yönetim kurulu koltukları almayacak.

Hypernova, Avrupa’daki ilk kadın liderliğindeki solo GP fonu ve ABD’deki ilk kadın liderliğindeki solo GP fon fonu olduğunu iddia ediyor

Haziran ayındaki yumuşak lansmanından bu yana Hypernova şunları söylüyor:

– San Francisco merkezli bir erken aşama altyapı fonuna yatırım yaptı
– Sporcuların parasını yöneten Londra merkezli bir fon
– Berlin merkezli, solo bir GP fonu
– LA tabanlı derin teknoloji fonu
– LP sekonderlerine yatırım yapan San Francisco merkezli fon (Fon II).
– Doğrudan San Francisco merkezli bir hidrojen pazarına yatırım yaptı
– Berlin merkezli karbon temizleme şirketleri için DevOps
– Londra merkezli Neol adlı kohort tabanlı öğrenme ve yetenek platformu
– son mili optimize etmek için bir Mikro gerçekleştirme platformu

Şimdi Londra’da bir ofis açmayı ve Ocak 2023’ten itibaren Londra merkezli bir ortak kiralamayı planlıyor.

Ve yeni yatırımcıları çok küçük meblağlarla ortak yatırım yapabilecekleri fon yatırımı oyununa çekmek için bir LP çeşitlilik ve dahil etme programı başlatıyor.

Ergel, “Ben de tek başına bir risk sermayedarıyım,” diye ekledi. Ve bu aynı zamanda piyasalar için yeni şeylerden biri. Buna başladım çünkü çok fazla zorluk yaşadım ve kendim de solo bir GP olarak sorun yaşadım. Bunu ABD’de tamamen ABD odaklı bir Amerikan fonu olarak başlatmış olsaydım, altı ayda kapatırdım. Ancak ABD ile Avrupa arasında köprü kuran bir şey yapmak istediğim için çok daha uzun sürdü.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/25/a-new-wave-of-solo-gp-vcs-is-coming-to-europe-and-hypernova-hopes-to-power-it/

Yorum yapın