Avrupa’nın derin teknolojisi üniversite çıkışlarına bağlı – Teknolojik Haberler


Hoşgeldiniz Teknolojik Haberler Exchange, haftalık bir başlangıçlar ve pazarlar bülteni. Şundan ilham alıyor: günlük Teknolojik Haberler+ sütunu adını aldığı yer. Her cumartesi gelen kutunuzda olmasını ister misiniz? Üye olmak burada.

Derin teknoloji, temel araştırmalara dayanan inovasyon için bölgenin dünyanın geri kalanına göre bir avantaja sahip olabileceği umuduyla Avrupa’da sıcak bir konu haline geldi. Anahtar argümanlardan biri: Avrupa ülkelerinin harika üniversiteleri ve yetenekleri var. Fakat akademik yetenek nasıl startuplara dönüşebilir? Hadi dalalım. – Anna

Üniversiteler, derin bir teknoloji kazanı

“Yeni kurulan şirketlerden üniversitelere, Avrupa’yı derin teknoloji inovasyonunun yeni dalgasında dünya lideri yapmak için güçlerimizi birleştiriyoruz!” Avrupa Komiseri Mariya Gabriel tweetlendi Bu hafta başlarında Brüksel’deki Tech.eu Zirvesi’ndeki konuşmasının ardından. Etkinliğe katılırken fark ettiğim gibi, bu konuyu coşkuyla dile getiren tek kişiden çok uzaktı.

Bu derin teknolojinin Avrupa’da yüksek umutlar uyandırması tam olarak bir sürpriz değildi. Alex ve bu yılın başlarında Avrupa’nın derin teknoloji patlaması ve yatırımcı ilgisi hakkında zaten yazmıştım. Ancak eğitim kurumlarının oynaması beklenen rol ilgimi çekti.

Riam Kanso, “Avrupa’da inovasyonun geleceğinin dünyanın önde gelen üniversitelerinden çıkacağına şüphe yok” dedi. Tech.eu konuk gönderisi olaydan önce. Kanso’nun kurucusu Kavram Xbu ayın başlarında tesadüfen ilk kez duyduğum şey. İngiltere merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş, doktora araştırmacılarını girişim bilim adamlarına dönüştürmeyi amaçlıyor.

Kanso, “Basit ama kendini kanıtlamış bir tarif,” dedi. “Önemli gerçek dünya uygulamalarıyla en son araştırmalar üzerinde çalışan bir doktora ekibiniz var. İnovasyonlarının, şu anda tedavi edilemez hastalıklar için etkili tedaviler keşfetmeye, karbon negatif şehirleri güçlendirmeye veya otomasyonun geleceğini ele almaya yardımcı olabileceğini biliyorlar. Girişimcilik eğitimi, ücretsiz yasal tavsiyeye erişim, finansman fırsatları ve uzman bağlantılarının bir kombinasyonu aracılığıyla, araştırmalarını nasıl uygulanabilir bir derin teknoloji girişimine dönüştürebileceklerini anlamalarına yardımcı oluyoruz.”

Üniversitelerin az ya da çok isteyerek yan ürün veya yan ürün doğurması yeni bir şey değil (burada terimleri birbirinin yerine kullanacağız.) Örneğin MIT, saymakla ünlüdür. birçok girişimci mezunları arasında yer almaktadır ve bu girişimlerin birçoğu, çalışmaları veya araştırmaları sırasında geliştirilen fikri mülkiyete dayanmaktadır.

Ancak Avrupa’da fikri mülkiyet çetrefilli bir konu olabilir. Kanso, “Avrupa’nın araştırma laboratuvarlarında ortaya çıkan anlamlı yenilik potansiyeli”, “değişkenlik nedeniyle ve bazen boğucu – Spinout şirketlerini yatırım yapılamaz ve ölçeklendirmeyi zorlaştırabilecek fikri mülkiyet kuralları.”

Bununla birlikte, hem Avrupa üniversiteleri hem de risk sermayesi şirketleri, en umut verici tohumların başarılı şirketlere dönüşmesini sağlamak için giderek daha fazla çaba sarf ediyor.

Boşluğa dikkat et

Engellere rağmen, yenilik arayan VC’ler, spinout’ların dikkatlerine çok değer olduğunu biliyor. Kendisi de doktora derecesine sahip bir VC olan Simon King, “Birçoğu derin teknik yapıya sahip olan erken aşamadaki işletmelerde bir yatırımcı olarak, üniversiteleri yatırım yaptığımız şirketlerin temeli olarak görüyoruz” dedi.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/20/europes-deep-tech-depends-on-university-spinouts/

Yorum yapın