Avrupa akıllı termostat girişimi Tado, halka arz planlarının sekteye uğramasının ardından 46,9 milyon dolar topladı • Teknolojik Haberler


Akıllı ev enerji başlangıcı Tado liderliğindeki bir finansman turunda 43 milyon € (46.9 milyon $) topladı. Trill Etki Girişimlerişirket 2023’te kârlı hale gelme planları peşinde koşarken.

Zam, Alman şirketinin özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) aracılığıyla halka açılma planlarını (“deSPAC”) duyurmasından bir yıl sonra geldi; bu planlar, Lüksemburg merkezli paravan şirketten sonra nihayetinde gerçekleştirilemedi. GFJ ESG Satın Alma I SE Eylül ayında anlaşmadan çekildi.

2011 yılında kurulan Tado, akıllı termostatları ve ev ısıtma ve soğutma sistemlerini yönetme platformuyla tanınmaktadır. Platform, evde kimsenin bulunup bulunmadığına bağlı olarak evin sıcaklığını kontrol eden ve aynı zamanda açık pencereleri tespit edip kullanıcıları uyarabilen akıllı geofencing içerir.

Tado: Geofencing iş başında Resim Kredileri: Tado

karşıdan esen rüzgarlar

Şimdiye kadar, Tado, endüstriyel üretim devi Siemens ve enerji şirketi E.On’un yanı sıra, Amazon’un da dahil olduğu önemli yatırımcıların şirkete para yatırmasıyla yaklaşık 160 milyon dolar fon toplamıştı.

Başlangıcından bu yana on yıldan uzun bir süre sonra, Tado ve onun ünlü destekçilerinin geçen yıl 450 milyon Euro (490 milyon $) değerlemeyle Frankfurt borsasına girme planlarını açıkladıktan sonra büyük çıkışlarını gerçekleştirme yolunda oldukları görüldü. yedekte Ancak, Tado ve SPAC ortağı Mart ayında ortaya çıktı anlaşma altı ay sonra nihayet dodo yoluna gitmeden önce, “mevcut piyasa oynaklığı” nedeniyle işletme değerini yaklaşık 400 milyon Euro’ya (436 milyon $) “ayarladıklarını” söyledi.

Bunun arkasındaki nedenler hakkında çok az şey açığa çıkarıldı, ancak teknoloji değerlerinin hızla düşmesi ve ekonomik rüzgarların hemen hemen her sektörde büyük küçülme çabalarına yol açması nedeniyle, Tado ve GFJ ESG Acquisition’ın her şeyin zamanlaması nedeniyle ürktüğünü varsaymak makul olsa da .

“Bir deSPAC ile ilgili devam eden tartışmaları aşağıdakilerle sonlandırmaya karar verdik: GFJ ESG Satın Alma I SE mevcut kamu sermaye piyasası koşulları nedeniyle, ”diye açıkladı Tado’nun baş ürün sorumlusu Christian Deilmann Teknolojik Haberler’a. “GFJ ESG ile ortaklığımıza değer veriyor ve takdir ediyoruz ve Avrupa ve dünya için daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etmeye yönelik benzer hedefleri paylaşıyoruz.”

Ve böylece Tado bunun yerine, 2022’de başlangıcından bu yana satılan 3 milyon akıllı termostatı geçtiğini iddia ettiği son büyümesini ikiye katlamayı seçti. Bankada yeni 46,9 milyon dolarla Münih merkezli şirket, işini iki şekilde ölçeklendirmek istediğini söyledi; artan enerji maliyetlerine karşı “kullanım süresi” olarak adlandırılan enerji tarifelerini akıllı termostat ürünleri ile birleştirerek.

Kullanım süresi tarifeleri, kullanıcıları elektriği daha ucuz olduğu belirli zamanlarda kullanmaya teşvik eder ve Tado Awattar adlı bir şirketi satın aldı geçen yıl bu tür tarifeler aracılığıyla güç yük değiştirme sağlayan

“Müşterilerimizin ısıtma giderlerini azaltmalarına yardımcı olmayı ikiye katlayacağız” Deilmann dedi. “Bugüne kadar enerji talebini azaltmaya odaklandık, şimdi akıllı enerji tarifelerimizle enerji maliyetinin düşürülmesine de yardımcı oluyoruz. Akıllı enerji tarifesi ile özel ısı pompaları günün enerji fiyatlarının yüksek olduğu saatlerde çalışmayacak şekilde kontrol edilmektedir. Her zaman mükemmel bir oda iklimi korunurken her şey arka planda otomatik olarak gerçekleşir.”

Ayrıca Tado, kiralık mülkleri yöneten emlak şirketleriyle çalışmayı planladığını ve bunun Tado’nun ölçeklenmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Acil çıkış

Tado, geçtiğimiz yıl teknoloji endüstrisine nüfuz eden yaygın işten çıkarmaları görmezden gelmek imkansız olsa da, şimdiye kadar zaten küçülmek zorunda kalmadıklarını ve bunu beklemediklerini söyledi.

“Şu anda Tado’da 200 çalışanımız var ve çalışanlarımızın çoğu Münih genel merkezimizde bulunuyor.” Deilmann, İngiltere ve Avusturya’da da uzaktan çalışanları olduğunu sözlerine ekledi.

Ancak, tüm bunlar kalıcı bir soru bırakıyor. Yaklaşık 200 milyon dolarlık finansmana sahip 12 yıllık bir şirket olarak, bir tür çıkış biraz gecikmiş görünüyor – 2021’deki önceki finansman turu bir satışı veya halka arzı araştırmadan önceki son zam olması amaçlanmıştı. Öyleyse gelecekte bir halka arz – SPAC veya başka türlü – bekleyebilir miyiz?

“Gelecekte Tado’nun halka arzını düşünmek istesek de, ister kendimizi halka arz edelim ister bir SPAC aracılığıyla olsun, bu konuda herhangi bir güncellememiz yok.” Deilmann dedi. “Şu anki odak noktamız, 2023’te kârlı hale gelirken, her yıl iki katına çıkan güçlü büyüme yolumuza devam etmektir.”

Lider yatırımcı Trill Impact Ventures’a ek olarak, Tado’nun en son finansman turuna, Bayern Kapital, Kiko Girişimlerive İsviçre kantosu (Zürcher Kantonalbank).

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/26/european-smart-thermostat-startup-tado-raises-46-8m-after-ipo-plans-falter/

Yorum yapın