Autodesk hisseleri beklenenden düşük görünümle düştühisseleri Autodesk Inc. bilgisayar destekli tasarım yazılımı şirketinin en son kazanç raporunda beklenenden daha düşük bir görünüm yayınlamasının ardından geç işlemlerde düştü.

31 Ekim’de sona eren üçüncü çeyrek için Autodesk, yıldan yıla %14 artışla 1,28 milyar $’lık gelir üzerinden hisse başına 1,70 $’lık hisse senedi tazminatı gibi maliyetlerden önce kazanç bildirdi. Rakamlar uyumlu analist tahminleri 1.70 dolar ve 1.281 milyar dolar.

Üç aylık dönemdeki toplam faturalandırmalar, Tasarım gelirindeki %14 artışla 1.087 milyar $’a çıkan pozitif büyüme ve %24 artışla 117 milyon $’a çıkan Make gelirinin etkisiyle yıldan yıla %16 artışla 1.36 milyar $’a ulaştı. Abonelik planı geliri de %14 artarak 1.188 milyar dolara yükseldi. Net gelir tutma, %100 ila %110 aralığında kalır.

Toplam düzeltilmiş işletme geliri, geçen yılın üçüncü çeyreğindeki 365 milyon dolardan 465 milyon dolara yükseldi. Ertelenmiş gelir %13 artarak 3.78 milyar $’a yükseldi.

Autodesk İcra Kurulu Başkanı Andrew Anagnost yaptığı açıklamada, “Yakın zamanda buluttaki verileri, ekipleri ve iş akışlarını güvenilir platformumuzda birbirine bağlayacak olan üç endüstri bulutumuz olan Autodesk Fusion, Forma ve Flow’u duyurduk” dedi. Beyan. “Mühendislik hızımızı artırmak, verileri dosyalardan buluta taşımak ve üçüncü taraf ekosistemimizi genişletmek, Autodesk’in daha fazla verimlilik ve sürdürülebilirlik sunarak müşteri değerini daha da artırmasını sağlayacaktır.”

Herhangi bir teknoloji şirketinin analistlerin beklentileri doğrultusunda neredeyse ölü sonuçları bildirmesi biraz nadir olsa da, yatırımcıların daha çok ilgilendiği Autodesk’in görünümü oldu.

2023 mali yılının dördüncü çeyreği için Autodesk, hisse başına kazancın 1,77 ila 1,83 ABD Doları arasında, gelirin ise 1,303 milyar ABD Doları ile 1,318 milyar ABD Doları arasında olmasını öngörüyor. 2023 mali yılının tamamı için Autodesk, hisse başına 6,56 ila 6,62 dolar kazanç ve 5,57 milyar ila 5,67 milyar dolar arası gelir bekliyor. Tüm yıl görünümü, Autodesk’in daha önce tahmin ettiğinin altındaydı. Ağustos ayında şirket, 5.7 milyar ila 5.8 milyar dolar arası gelir üzerine 6.52 ila 6.71 dolar arasında bir EPS beklediğini söyledi.

Beklenenden daha düşük olan görünüm, daha zorlu bir makroekonomik ortama dikkat çeken Autodesk Finans Direktörü Debbie Clifford tarafından ele alındı.

Clifford, “’23 mali gelirimiz, marjımız ve hisse başına kazanç rehberliğimiz, sabit döviz kurlarında önceki orta noktalara yakın ve rahat bir şekilde önceki rehberlik aralıklarımız içinde,” dedi. “Düşük faturalandırmalarımız ve serbest nakit akışı rehberliğimiz, öncelikli olarak beklediğimizden çok yıllı ön ödemeler için daha az talebi ve yıllık sözleşmeler için daha fazla talebi yansıtıyor.”

Revize görünüm önceki rakamlara yakın olmuş olabilir ancak yatırımcıları korkutmaya yetti. Autodesk hisseleri zilden sonra yaklaşık %9 düştü.

Resim: Autodesk

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Services ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha pek çok aydın ve uzmanın yer aldığı topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/11/22/autodesk-shares-drop-lower-expected-outlook/

Yorum yapın