Autochek, Fas’ın Kifal Auto – Teknolojik Haberler’ı satın aldıktan sonra Kuzey Afrika’ya açılıyor


Dijital otomotiv ticaret şirketi otoçek Fas’ı satın aldı KIFAL Oto açıklanmayan bir miktar için, araç pazarının Kuzey Afrika’ya girişini işaret ediyor.

Anlaşma, Autochek’in Ringier One Africa Media’dan Cheki Kenya ve Cheki Uganda’yı satın almasından ancak bir yıl sonra gerçekleşti. Eylül 2021 işleminden önce Autochek, Cheki’nin Gana ve Nijerya’daki yan kuruluşlarını satın almış ve ağı Fildişi Sahili’nde başlatmak için CFAO Grubu ile ortaklık kurmuştu. KIFAL Auto’nun satın alınmasından sonra, Autochek şu anda Doğu, Batı ve Kuzey Afrika’da altı ülkede faaliyet gösteriyor.

Autochek gibi, KIFAL Auto da araba alıcılarını ve satıcılarını birbirine bağlar ve ayrıca ortaklıklar aracılığıyla finansman ve sigorta dahil olmak üzere birçok başka hizmet sunar.

“Nizar ve ekibiyle KIFAL Auto’daki ilk etkileşimimden, etkili çözümler sunma tutkularından ve yeniliğe bağlılıklarından çok etkilendim. Mükemmel bir platform oluşturdular ve Afrika’daki otomotiv finansmanı değer teklifini geliştirmek için yaptığımız çalışmaları desteklemek için onları Autochek’te görmekten heyecan duyuyoruz. Autochek’in kurucu ortağı ve CEO’su Etop Ikpe yaptığı açıklamada, “Bireysel hikayelerimizde pek çok paralellik var ve gelecek yıllarda uzun ve karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki için sabırsızlanıyorum” dedi.

Autochek, KIFAL auto'yu açıklanmayan bir miktar karşılığında satın aldıktan sonra Kuzey Afrika'ya genişledi.

(LR) Autochek CEO’su ve kurucu ortağı Etop Ikpe ve KIFAL Auto’nun kurucusu Nizar Abdallaoui Maane. resim Kredisi: Otomatik Çek

2019 yılında Nizar Abdalaoui Maane tarafından kurulan KIFAL, Afrika’nın en büyük ikinci el ve sıfır otomobil pazarlarından biri olan Fas’ın önde gelen otomobil pazaryerleri arasında yer alıyor. Son anlaşmanın ardından Maane ve KIFAL otomobil ekibi, şirketin Kuzey Afrika’daki genişleme çabalarına liderlik etmek için Autochek’e katıldı.

“Afrika’nın otomotiv değer zincirinde daha iyi deneyimler sağlamak için Autochek’in yaptığı çalışmalara uzun zamandır hayranım. Birbirimizden öğrenebileceğimiz çok şey var ve deneyimimi ve uzmanlığımı Fas’ta ve ötesinde oyunun kurallarını değiştiren daha fazla yenilik sunmak için getirmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Sektörümüzde ve özellikle Afrika bağlamında, büyük bir oyuncu ile büyümeye devam etmek çok mantıklı. Fas, Kuzey Afrika’ya açılan bir kapıdır ve yeni değerlerin kilidini açabileceğimizden ve yönetim kurulu genelinde daha fazla dönüşüm sağlayabileceğimizden eminim” dedi.

Autochek, pazarlarında ortak olarak 1.500 bayisi olduğunu ve Access Bank, Ecobank, UBA, Bank of Africa ve NCBA Bank dahil olmak üzere 70’den fazla finansman ortağıyla ortaklıkları olduğunu söylüyor.

Sitede listelenen arabalar çeşitli muayene aşamalarından geçer ve durumlarına ve performanslarına göre derecelendirilir. Ekpe, geçmiş bir Teknolojik Haberler röportajında ​​şunları söyledi: “Autochek’in sistemi üzerindeki değerlendirmeler ve bazı algoritmik kontroller, otomobilin finanse edilecek bir durumda olup olmadığını belirleyerek otomobilin durumu ve durumu hakkında bir fikir vermeye yardımcı oluyor… çünkü onlar (bankalar) bunu yapıyor. Bir arabayı finanse ettikleri ve ertesi gün motorun çaldığı bir durum istemiyorum.”

Autochek, kredilerin yaklaşık 48 saat içinde onaylandığını söyledi. Şirket, bankalardan kredi kolaylaştırma komisyonuna ek olarak, platformlarında listelenen bayilerden ücret alarak kazanıyor.

Geçen yıl Ekim ayında bir başlangıç ​​turunda 13.1 milyon dolar toplayan Autochek, pan-Afrikalı VC firmaları TLcom Capital, 4DX Ventures, Golden Palm Investments, Enza Capital, Lateral Capital, ASK Capital ve Mobility 54 dahil olmak üzere bir dizi yatırımcı tarafından destekleniyor. Toyota Tsusho ve CFAO Group’un risk sermayesi kolu olan Investment SAS.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/autochek-expands-to-north-africa-after-acquiring-moroccos-kifal-auto/

Yorum yapın