Atoa, Birleşik Krallık tüccarlarının kart işlem ücretlerini düşürmesine yardımcı oluyor • Teknolojik Haberler


Visa ve Mastercard ödemeleri müşteriler için uygundur, ancak satıcılara yüksek işlem ücretlerine mal olabilir. Atoa Ödemeleri müşterilerin kullanması kolay olan daha ucuz bir alternatif sunmak istiyor. Londra merkezli fintech bugün tohum öncesi fonlamada 2,2 milyon dolar topladığını duyurdu.

Tur, GoCardless ve Nested kurucu ortağı Matt Robinson, Moon Capital Ventures ve MarketFinance kurucu ortağı Anil Stocker gibi melek yatırımcıların katılımıyla Leo Capital ve Passion Capital tarafından yönetildi.

Atoa’nın kurucu ortağı Sid Narayanan, Teknolojik Haberler’a kendisinin ve kurucu ortağı Cian O’Dowd’un Atoa fikrini önceki başlangıçları olan gider yönetimi platformu KlearCard’ı sattıktan sonra geliştirdiklerini söyledi. 2021’de Singapur fintech Validus.

Başlangıçta kart ödemelerini kabul eden berberleri, %1,6 civarında olan kart işlem ücretlerini düşürmek istediği için nakit ödemeler veya banka havaleleri istemeye başladı. Narayanan Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, Narayanan ve O’Dowd, Singapur’da yaşadıktan sonra alternatif ödemeleri kartlamak için kullanıldı ve İngiltere’nin açık bankacılık ödeme yığınını bir Visa ve Mastercard alternatifi oluşturmak için kullanma fırsatı gördü.

Narayanan, Mastercard ve Visa ödeme raylarının küçük tüccarlara ve müşterilerine %51’lik net marjlara ve yaklaşık %1,75’lik kart makinesi ücretlerine mal olabileceğini söyledi. Atoa ise banka kartlarından %70’e varan oranlarda daha düşük olan ve üye işyerine her ay faturalandırılabilen sabit bir yüzdeli ücret almaktadır. Ayrıca donanım kiralama, hizmet ücretleri veya uyumluluk ücretleri için PCI tasdiki yoktur.

Satıcılar, Atoa’yı kullanmak için banka hesaplarına bağlanan bir uygulama indirir. Müşterilerin hizmeti kullanmak için Atoa’nın uygulamasını indirmesine gerek yoktur. Bunun yerine, Birleşik Krallık’ta bir mobil bankacılık uygulamasına sahip oldukları sürece Atoa’yı kullanabilirler. Narayanan’a göre, yetişkinlerin çoğunluğunun veya Birleşik Krallık’taki yaklaşık %80’inin telefonlarında zaten bir mobil bankacılık uygulaması var ve bu da ana sürtüşme kaynağını ortadan kaldırıyor. Tüccarlar SMS, PayBay ile ödeme için bir bağlantı gönderir veya taranması için bir QR kodu sunar.

Başlangıç, daha fazla müşteriyi Atoa’yı kullanmaya teşvik etmek için, mevcut Birleşik Krallık banka hesaplarına nakit ödül almalarına olanak tanıyan dijital kazı kazan kartları gibi ödüller ve sadakat avantajları eklemeyi de planlıyor.

Müşteriler Atoa ile ödeme yaptıktan sonra, satıcılar Instant Bank Pay aracılığıyla anında ödeme alır. Ayrıca 1 ila 2 iş günü beklemek yerine banka hesaplarına hemen para yatırırlar.

Atoa, Haziran ayında kullanıma sunulduğundan bu yana, aylık toplam ödeme hacminde (TPV) %100’den fazla büyüme ve ticari müşteri kazandığını söylüyor. Narayanan, en doğrudan rakiplerinin SumUp, Zettle, Square ve Barclaycard gibi kart makinesi sağlayıcılarını içerdiğini söyledi. Atoa, daha düşük ücretler sunarak ve tüccarların, kart makinesi sağlayıcılarının tipik olarak ihtiyaç duyduğu üç günden daha hızlı bir şekilde para almalarını sağlayarak farklılaşıyor. Ayrıca Visa ve Mastercard tarafından aracılık edilen oyunculardan daha düşük ücretler alır.

Passion Capital ortağı Robert Dighero, yatırımıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Atoa, açık bankacılıktan yararlanmak ve küçük ve orta ölçekli tüccarlara ödeme kartlarına ve kart makinelerine gerçekten uygulanabilir bir alternatif getirmek için doğru zamanda İngiltere pazarına geldi. dakikalar içinde mağaza içinde konuşlandırılabilir. İlk fintech başarılarının ardından Atoa ekibiyle çalışmaktan çok memnunuz ve Atoa ile daha da yükseklere ulaştıklarında onlarla ortak olmayı dört gözle bekliyoruz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/11/24/atoa-helps-uk-merchants-cut-down-on-card-processing-fees/

Yorum yapın