Atlanta merkezli bir Siyah etkileyici kolektif neden ortak çalışma evlerini bir stüdyo için değiştirdi – Teknolojik Haberler


Los Angeles’tan Silikon Vadisi’ne, hem sosyal medya fenomenleri hem de startup kurucuları arasında bir trend ortaya çıktı: On kadar işbirlikçiyle bir malikaneye taşın, ün ve servet kazanmak için gece gündüz birlikte çalış ve yeni oda arkadaşlarının bulaşıklarını yıkamasını um. Ancak ülke genelinde, hızla büyüyen bir teknoloji merkezi olan Atlanta’da, bir Siyah içerik oluşturucu grubu bu fikri yeniden tasarladı. Ya bir etkileyici topluluk, iç karartıcı bir Netflix gerçeklik şovu için yem yerine gerçekten işbirlikçi olabilirse?

İyi bilinen bir etkileyici kolektif, Collab Crew (eski adıyla Collab Crib), Teknolojik Haberler’ın VidCon’da onlarla tanıştığından bu yana çalkantılı bir kaç ay geçirdi. Kurucu Keith Dorsey geri adım attı akıl sağlığına odaklanmak için Robert Dean III’ü atadı (@robiiiworld) Önceliği almak. İsim neden değişiyor? Ne yazık ki, artık bir “beşik” değiller – Atlanta bölgesindeki evleri satıldı, bu yüzden kiralarını yenileyemediler.

Şimdi, Collab Ekibi durumdan en iyi şekilde yararlanmaya çalışıyor. Atlanta’nın dışında Fayetteville’de birlikte yaşamak yerine, Khamyra Sykes (@kraliçekhamyra), Çad Epps (@chadio), Kaelyn Kastle (@kaelynkastle), Tracy Billingsley (@traybills) ve diğer ortak çalışanlar başlatılıyor İşbirliği Stüdyosu ATL’si. Atlanta şehir merkezine birkaç dakika uzaklıkta bulunan Collab Studio ATL, kendisini “içerik yaratıcıları, HBCU öğrencileri ve genç girişimcilerin iş hedeflerine ulaşmaları için teknoloji tabanlı tek durak noktası” olarak tanımlıyor.

Henüz on altı yaşında olan Sykes, şimdiden 30 yaş altı Forbes 30 diğer Collab Crew üyeleriyle birlikte listeleyin Theo Wisseh ve Kastle. Ama çok genç olduğu için kolektifin evinde yaşamadı. Şimdi, yaşam alanı olarak ikiye katlanan bir evden daha özel olarak işe adanmış stüdyoda çalışmaktan heyecan duyuyor.

“Benim şirketim Üzerine Putta Tacı Sykes, Teknolojik Haberler’a e-posta yoluyla verdiği demeçte, dersler, tanıtım çekimleri ve daha fazlasını yapmak için bir yere sahip olma fırsatına sahip. “Stüdyonun, benim gibi içerik oluşturucuların gelişmesi için harika bir yer olma potansiyeline sahip olduğunu hissediyorum. Stüdyodaki üretkenlik, iş ve içerik açısından evden çok daha iyi.”

“Influencer house” modelinden uzaklaşarak Collab Crew, Georgia başkentinde daha fazla BIPOC yaratıcısı ve girişimcisini içerecek şekilde genişleyebilir.

Şu anda stüdyo kısmen Monster Energy ve Snap’in 523 programı, küçük içerik şirketlerini ve yeterince temsil edilmeyen gruplardan içerik oluşturucuları destekler. Collab Studio ATL’ye katılmak için üyeler için bir başvuru süreci ve ücreti vardır, ancak grup bu maliyetlerin gelecekte ortaklar tarafından sübvanse edileceğini umuyor – başvuru sürecinin daha çok bir girişimci veya içerik oluşturucu ile ilgili ihtiyaçları ve hangi hizmetleri değerlendirmekle ilgili olduğunu söylüyorlar. uzaydan talep ederler. Üyeliğin fiyatı, başvuru sahibinin aradığı kaynaklara, pazarlama, potansiyel marka ortaklarıyla bağlantı kurma veya stüdyo alanı kullanımına bağlı olarak değişir.

Açılışta üyeler, çalışma alanına bir günlük erişimin 25 dolara mal olacağını, stüdyo kullanımının ise saatte 150 ila 250 dolar arasında olacağını tahmin ediyor. Bir üyenin stüdyoyu ne sıklıkla rezerve etmek istediğine bağlı olarak, aylık üyelikler 85 ila 250 dolar arasında değişecektir.

Collab Studio ATL, başvuru sürecinin amacının insanları geri çevirmek değil, yeni üyelerin topluluğa tam olarak uymasını sağlamak olduğunu söylüyor. Ayrıca profesyonel bir müzik stüdyosu ve ses sahnesi kurmayı planlıyorlar. Lansman sırasında, temel Collab Crew üyeleri, film yapımcısı gibi ortakları memnuniyetle karşıladı Jiron Griffinyaratıcı yönetmen İlyas Kahverengi ve yayıncı brendi denizkızı.

Grup, Atlanta’daki benzer topluluk odaklı teknoloji inkübatörlerinden ilham aldıklarını söylüyor. Girişimciler için Russel İnovasyon Merkezi, PROPEL Merkezi ve Toplanma Noktasıancak Collab Studio daha özel olarak eğlence endüstrisine odaklanacak.

Resim Kredisi: Robiiiworld (BStarPR aracılığıyla Brandy Merriweather)

Yeni stüdyo, ciddi engellere rağmen başarıya ulaşan yaratıcılardan oluşan bir gruba enerji vermeye yardımcı olabilir.

Siyahi influencerlar ve startup kurucuları, büyümelerinin önünde sistemik engellerle karşılaşıyor. Siyah kurucuların risk sermayesinde haksız yere göz ardı edilmesi gibi, Siyah içerik yaratıcıları da çalıntı iş ve daha az marka anlaşması kazanın Beyaz yaratıcılardan daha fazla, çalışmalar göstermiştir.

İçinde belgesel Collab Ekibi hakkında Kastle, TikTok algoritmasının daha parlak renkler gördüğünde videolarını yüzeye çıkarma olasılığının daha yüksek olduğunu hissettiği için saçının yarısını pembeye boyadığını bile söyledi. TikTok algoritması çok karışık olduğundan, bu iddiayı doğrulamak zor, ancak Kastle’ın neden platformlarda haksız yere baskı altına alınabileceği konusunda endişe duyması mantıklı – daha önce olduğu gibi.

Örneğin, 2020 yazındaki ırksal adalet protestolarının ortasında, TikTok’ta #BlackLivesMatter ve #GeorgeFloyd gibi hashtag’ler içeren gönderiler 0 görüntülemeye sahip olduğu ortaya çıktı. TikTok daha sonra “” dediği şey için özür diledi.teknik hata”, ancak Siyah içerik oluşturucular platformda bastırıldıklarına dair endişelerini dile getirmeye devam ettiler. Bir yıl sonra, Ziggi Tyler gösterdi Bir TikTok videosunda, TikTok’un yaratıcı pazarının onun “Siyahların hayatı önemlidir” demesine izin vermeyeceğini, ancak “beyaz üstünlüğünü desteklemek” demesine izin vereceğini söyledi. Bir kez daha TikTok özür diledi. (Platform, Tyler’ın gönderisinde “ölmek” harflerini içeren “izleyici” kelimesini de içerdiğinden bir hata oluştuğunu iddia etti – bu, “Siyah” kelimesiyle birlikte TikTok’un otomatik içerik denetlemesini tetikledi).

31 yaşındaki film yapımcısı Dean, “Herhangi bir platformda minimum seviyeye ulaşmak için beş kat daha fazla çalışmamız gerekiyor” dedi. O ve genç meslektaşları, beyaz akranlarının aynı iş için onlardan daha fazla kazandığını öğrenmenin hayal kırıklığını yaşadı.

“Beyaz olan bir arkadaşımla çalıştım ve konuşuyorduk çünkü ikimiz de aynı kampanyanın parçasıydık. […] 7 milyondan fazla TikTok takipçisi olan 23 yaşındaki Epps, “ve açıkça benden daha fazla para alıyorlardı” dedi. “Siyah içerik oluşturucuların ve Siyah topluluğunun yeterince temsil edilmemesi ve düşük ücret alması benim için çok üzücü. Ama sonra tekrar, daha fazla zorlamaya devam etmek için ateşime yakıt katıyor. ”

Resim Kredisi: Kraliçe Khamyra (BStarPR aracılığıyla Brandy Merriweather)

A Washington Post’taki son rapor Siyah içerik oluşturucuların düşük ücret aldığı iddialarını destekliyor. İçerik oluşturucular, bir TikTok rakibi olan Triller’ın özellikle Siyah yaratıcıları ortak olarak işe aldığını, ancak onlara ödeme yapma taahhütlerini yerine getirmediğini tespit etti. Raporda, Triller’ın ödeme yapmadığı için bazı yaratıcılar evlerini kaybettiklerini ve borca ​​düştüklerini söyledi – ancak Triller sonbaharda halka arz yoluyla halka açılmayı planlıyor. Anlaşmalarının bir parçası olarak, Collab Crew üyeleri de dahil olmak üzere bazı içerik oluşturucuların şirkette finansal bir pay alması gerekiyordu. Ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

Lanet olası Triller soruşturmasına tepkileri sorulduğunda, Collab Crew Teknolojik Haberler’a bir e-posta gönderdi. Beyan, ancak üyelerinin etkilenip etkilenmediğini veya nasıl etkilendiğini açıklamayı reddetti. Collab Crew, vaat edilen parayı almayan içerik oluşturucuların ödeme alabileceğini umduklarını söyledi.

“Yürütülen işbirliği, ahlaki bütünlük, gerçek etik iş uygulamaları ve BIPOC yaratıcılarına ve işletmelerine yapılan tutarlı yatırımlar, sonunda uçurumu ortadan kaldırabilir” Beyan söz konusu.

“Tutarlı yatırımlar” fikri, Collab Crew’in stüdyosunu yönetme şeklinin anahtarıdır ve üyelerinin büyümesi için uzun vadeli destek sunar. TikTok, Meta, YouTube ve Snapchat gibi şirketler, belirli Siyahi içerik oluşturuculara finansman ve kaynak sağlayan programlar başlattı ve bu hızlı sermaye yararlıdır – ancak Dean, eşitsizliğin bu platformlarda daha derine indiğini düşünüyor.

“Bu programlardan bazıları harika, ama ondan sonra ne var? Bu beyaz içerik oluşturuculardan bazıları, algoritma için doğru olmaya ayarlandı, ”dedi Teknolojik Haberler. “Siyahi içerik oluşturucuların YouTube’u başlatması bile, ortalama bir beyaz içerik oluşturucudan daha zor.”

İster aynı evde yaşasın, ister yeni stüdyolarında birlikte çalışıyor olun, Collab Crew, Siyah içerik oluşturuculara hak ettikleri fırsatları sağlamak için aynı stratejiyi sürdürdü: işbirliği ve karşılıklı destek.

“Hepimiz birbirimize öğretiyoruz […] Güçlü platformlarımız ve zayıf platformlarımız var, ancak hepimiz birlikteyken herkes harika olacak” diye açıkladı Sykes.

Dean, “Herkesin kendi başına olduğu diğer gruplar yerine, gerçekten daha çok bir ekip çalışması gibi” dedi.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/05/collab-crew-black-influencer-collective-studio-atlanta/

Yorum yapın