Astra’nın başarısız lansmanı, iki NASA hava uydusunun kaybolmasına neden oldu


Gelecek vadeden Astra uzay şirketine ait bir roket, ikinci aşama motoru zamanından önce kapatıldıktan sonra NASA’nın hava durumu izleme uydularından ikisini uzaya teslim edemedi. Her iki uydu da başarısızlık sonucu kaybedildi.

Astra’nın Fırlatma Aracı 0010 (LV0010), Florida’nın Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan 13:43 ET’de başarıyla havalandı, ancak uçuşunun yaklaşık 10. dakikasında bir üst kademe hatası yaşadı. Fırlatma, NASA’nın uzaya altı TROPICS uydusu gönderme misyonunun bir parçasıydı – bu küçük, ayak uzunluğundaki CubeSat’ların NASA’nın gelişen tropik fırtınaları daha iyi takip etmesine yardımcı olması gerekiyordu. CubeSats, kolejlerdeki ve üniversitelerdeki araştırmacılar tarafından sıklıkla inşa edilen düşük maliyetli uydulardır.

Astra, “Üst aşama erken kapandı ve yükleri yörüngeye teslim etmedik” dedi. Twitter’da bir açıklama. Pişmanlıklarımızı @NASA ve faydalı yük ekibiyle paylaştık.” NASA’nın bilim bölümünün yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, başarısız lansmanı kabul etti. Twitter’da bir konuancak iyimser kaldı ve “hala yeni bilim ve fırlatma yetenekleri için büyük bir fırsat sunduğunu” belirtti.

NASA’nın kalan TROPICS uydularını Astra ile fırlatmayı planlayıp planlamadığı veya kaybolan ikisinin değiştirilip değiştirilmeyeceği belli değil. NASA hemen yanıt vermedi Sınıryorum isteği.

Astra, ilk kez Cape Canaveral’dan ilk fırlatılışını işaretleyerek uzaya bir dizi CubeSats getirmek için NASA ile ilk kez Şubat ayında ortaklık kurdu. Ancak, roket fırlatıldıktan sonra kontrolden çıktıktan sonra Astra yükü kaybetti.

Şimdiye kadar, Astra yedi toplam denemeden yalnızca iki başarılı yörünge fırlatması gerçekleştirdi – şirket geçen Kasım ayında ilk kez yörüngeye ulaştı ve Mart ayında bir müşterinin uydularını yörüngeye başarıyla yerleştirdi. Astra’nın diğer lansmanlarını, yönlendirme sistemindeki sorunlardan motor arızasına kadar bir dizi sorun etkiledi.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/6/12/23165065/astra-failed-launch-resulted-loss-nasa-weather-satellites-cubesats-tropics

Yorum yapın