Asla ölmeyen 12 eski teknoloji örneği


Teknoloji dünyası genellikle şaşırtıcı derecede yeni fikirler, mimariler, diller ve cihazlardan oluşan sonsuz bir geçit töreni gibi görünüyor. Ayrıca bazen bir zamanlar yeni olan bir şeyin biraz fazla uzun süre kalması da olur. Belki bir gadget basitçe eskimez. Belki de yıkıcı değiştirme asla ortaya çıkmaz. Bazen, büyük değiştirmenin eski bekleme kadar iyi olmadığı ortaya çıkıyor.

Bilgisayar endüstrisinin, her gün, her yıl, bazıları onlarca yıldır kararlı bir şekilde teslim edilen bu eserlerini kutlayalım. Elbette, kendi adlarını taşıyan gösterişli konferansları olmayabilir ya da aşırı abartılmış bir halka arzla ilk büyük çıkışlarını yapamayabilirler, ancak yapmaları gerekeni yapıyorlar.

İşte asla ölmeyen en iyi eski teknolojilerden bazılarına bir bakış. Fikirler ve şeyler -yongalar, programlar, diller- bir şekilde sahneyi terk etme işaretini kaçırdı. Ah, artık onları pek fark etmeyebiliriz. Bazen orada olduklarını bile unutuyoruz. Ancak bu eski teknoloji sorunsuz ve dikkat çekici bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Bunu, ses mühendisliği idealine bir övgü ve muhtemelen iyi teknolojinin birkaç yılda bir değiştirilmesi gerekmediğinin bir hatırlatıcısı olarak kabul edin.

Z80 çipi

Z80 işlemci çipi, 1974’te çılgınca başarılı Intel 8080’in bir dalı olarak başladı. Ekstra kayıtlar ve daha fazla komut sunan, ancak 8080 ile büyük ölçüde ikili uyumlu olan rakip bir çipti. Geliştiriciler, eski 8080 kodlarını çalıştırabilir veya biraz daha hızlı olmak için ekstra özellikler.

Intel daha büyük, daha iyi ve delicesine hızlı x86 yongaları yaratmaya devam ederken, Zilog’un Z80’i mikro denetleyiciler gibi daha az görünür nişlerde gelişmeye devam etti. Bugün, derin ve zengin bir kitaplık koleksiyonuna sahip kararlı bir mikroişlemci eklemek isteyen üreticiler, çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilir. seçenekler Hem Zilog’dan hem de ikinci ve üçüncü kaynaklardan. Geleneğin üzerine inşa etmek isteyenler için, bazı üreticiler Toshiba daha geniş otobüsler ve daha kalın kayıtlar ekleyerek hattı yavaşça genişletti.

Oyun emülatörleri

Eski video oyunlarını oynamak isteyen herkes, orijinal kodu modern makinelerde çalıştırmamıza izin veren çeşitli açık kaynaklı emülatörlere başvurabilir. Super Nintendo gibi popüler platformların sağlam uygulamaları var, ancak aşağıdakiler gibi daha belirsiz çerçeveler de bulabilirsiniz. Amiral Amiga. Bazı geliştiriciler, içindeki ROM’lardaki kodu çalıştırmanın bir yolunu bile bulmuşlardır. popüler atari oyunları. Elbette, daha yeni oyunlar birinci şahıs kahramanlarını her terli gözenekleri hissetmenizi sağlayacak şekilde oluşturuyor, ancak ASCII’de bir terminal ekranında işlenen bir oyunu kazanmanın zamansız tatmin edici bir yanı var.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3665916/12-examples-of-old-tech-that-never-dies.html#tk.rss_all

Yorum yapın