Artı: Neden “akıllı şehirlere” değil de daha akıllı şehirlere ihtiyacımız var?


Reklam bir kurtuluş teklifi gibi görünüyor: Kanser birçok insanı öldürür. Ancak, tescilli C vitamini bazlı bir karışım olan Apatone’da umut var, yani “KANSERİ ÖLDÜRMEK”. FDA tarafından onaylanmayan kanıtlanmamış bir tedavi olan madde, Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut değildir. Reklam, Apatone’u istiyorsanız, Meksika’daki bir kliniğe gitmeniz gerektiğini söylüyor.

Facebook veya Instagram’daysanız ve Meta kanser tedavileriyle ilgilenebileceğinizi belirlediyse, bu reklamı görmüş olabilirsiniz. Bu, Facebook’ta kanser hastalarını hedef alan, yanıltıcı veya yanlış sağlık iddialarında bulunan reklam modelinin bir parçasıdır.

Facebook ve Instagram kullanıcılarından, tıbbi araştırmacılardan ve kendi Reklam Kütüphanesinden elde edilen kanıtlar, Meta’nın, şirketin doğrudan kâr ettiği sansasyonel sağlık iddiaları içeren reklamlarla dolu olduğunu ve bazı yanıltıcı reklamların aylarca ve hatta yıllarca tartışılmadığını gösteriyor. Hikayenin tamamını okuyun.

—Abby Ohlheiser

Hack endüstrisi bir dönemin sonuyla karşı karşıya

Haberler: Dünyanın en kötü şöhretli bilgisayar korsanlığı şirketi olan NSO Group yakında varlığını sona erdirebilir. İsrailli firma, hala ABD yaptırımlarından sarsılarak, Amerikan askeri yüklenicisi L3 Harris tarafından olası bir satın alma hakkında görüşmelerde bulunuyor. Anlaşma kesin olmaktan uzak, ancak gerçekleşirse, NSO Group’un dağılmasını ve bir dönemin sonunu içermesi muhtemel.

Endüstri çapında türbülans: NSO’ya ne olursa olsun, küresel bilgisayar korsanlığı endüstrisindeki değişiklikler herhangi bir şirketten çok daha büyük. Bu çoğunlukla iki büyük değişikliğe bağlı: ABD 2021’in sonlarında NSO’ya yaptırım uyguladı ve günler sonra İsrail hükümeti bilgisayar korsanlığı endüstrisini ciddi şekilde kısıtladı ve firmaların satabileceği ülke sayısını 100’den 37’ye indirdi.

Fakat… Endüstri yok olmak yerine uyum sağlıyor. Öğrendiğimiz bir şey var ki, talebin bu kadar yüksek olduğu bir pazarda bir boşluk uzun süre dayanamaz. Hikayenin tamamını okuyun.

—Patrick Howell O’Neill

“Akıllı şehirlere” değil, daha akıllı şehirlere ihtiyacımız var

“Akıllı şehirler” terimi, büyük BT satıcıları için bir pazarlama stratejisi olarak ortaya çıktı. Artık teknolojinin, özellikle gelişmiş ve gelişen teknolojilerin kentsel kullanımlarıyla eş anlamlı hale geldi. Ancak şehirler 5G, büyük veri, sürücüsüz araçlar ve yapay zekadan daha fazlasıdır ve “akıllı şehirler” kurmaya odaklanmak şehirleri teknoloji projelerine dönüştürme riskini taşır.

Gerçekten akıllı şehirler, yaşamların ve geçim kaynaklarının belirsizliğini tanır ve “çözümlerin” uygulanmasının çok ötesinde sonuçlar tarafından yönlendirilirler. Bunlar, orada kullanılan teknolojiyle değil, sakinlerinin yetenekleri, ilişkileri ve sahiplenme duygusuyla tanımlanır. Hikayenin tamamını okuyun.Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/06/27/1054989/download-facebook-misleading-cancer-ads-treatment-unproven-hacking-nso-group-us/

Yorum yapın